0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Nauka gry na instrumencie w późnym wieku – czy ma sens? Na jakim instrumencie można nauczyć się grać będąc dorosłym?

Nauka gry na instrumencie w późnym wieku – czy ma sens? Na jakim instrumencie można nauczyć się grać będąc dorosłym?

Na naukę nigdy nie jest za późno, także w przypadku nauki gry na instrumentach. Coraz popularniejsza jest także muzykoterapia, czyli rehabilitacja z udziałem muzyki, która działa leczniczo zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jak jednak odnajduje się to w przypadku osób w podeszłym wieku? Jak nauka gry na instrumentach może pomóc? Na czym warto grać?

 

 

Czym jest muzykoterapia?

Jak sama nazwa wskazuje, muzykoterapia jest terapią leczniczą polegającą na poddawaniu człowieka działaniu muzyki. Może się ona dzielić na dwie kategorie: aktywną oraz receptywną. Pierwsza z nich polega na tym, że dana osoba, w tym przypadku senior angażuje się fizycznie przy konkretnych czynnościach związanych z muzyką: akompaniamencie, śpiewie, a także grze na instrumentach muzycznych, co ma rzecz jasna bezpośredni wpływ na fizyczne i psychiczne odczucia.

Jeżeli chodzi o formę receptywną muzykoterapii to przede wszystkim statywne nieangażujące fizycznie słuchanie utworów muzycznych. Rzecz jasna chodzi tutaj o muzykę ściśle związaną z relaksem i wypoczynkiem, mające dobry wpływ na psychiczne i fizyczne odczucia takiej osoby.

Pianino

Jakie zalety daje muzykoterapia dla seniorów?

Trzeba przyznać już na wstępie, że muzyka od zarania dziejów wpływała na nasz rozwój i odgrywa ona ważną rolę nie tylko w wieku dziecięcym i dorosłym, ale i podeszłym, a muzykoterapia nie bez powodów staje się coraz popularniejsza. Przede wszystkim ma to silne oddziaływanie w sferze psychicznej i emocjonalnej, pomaga łagodzić stany lekowe, stres, napięcie nerwowe, a także pobudza wspomnienia, stymuluje pamięć, koncentrację oraz proces komunikacji werbalnej.

Muzyka, a konkretnie gra na instrumentach muzycznych wpływa również pozytywnie na koordynację ruchową, a także aktywność mózgu, co w wieku podeszłym jest szczególnie istotne. Dlatego też osobom starszym zaleca się, aby między innymi w ten właśnie sposób nie zapominały o swoim własnym rozwoju w momencie, gdy przychodzi już emerytura i nie trzeba pracować, ani nic szczególnego robić. Mózg i ciało trzeba ćwiczyć całe życie, gra na instrumentach może w tym bardzo pomóc.

 

Na jakich instrumentach może grać osoba starsza?

Choć grę na instrumentach można rozpocząć praktycznie w każdym możliwym wieku, pewnych rzeczy się po prostu nie przeskoczy. Jeżeli nie grało się wcześniej na żadnym instrumencie, a nasze ciało, szczególnie ręce i dłonie nie miały z nimi styczności, gra na wielu instrumentach może nie być tak łatwa. Problematyczne może być granie na instrumentach klawiszowych, sprawność i gimnastyka palców w znacznym stopniu odpowiada za czystość dźwięków. Z pewnością znajdzie się też i kilka innych instrumentów, które mogą stanowić problem, szczególnie dla osób kompletnie nieobeznanych.

To jednak nie powinno być żadną przeszkodą – nie trzeba być wirtuozem, by móc grać. Przy odrobinie chęci i wytrwałości, wszystko jest możliwe i wcale nie jest koniecznie, by wszystko umieć perfekcyjnie. Gra na instrumentach to przede wszystkim dobre hobby o zdrowotnych właściwościach, odprężające fizycznie i psychicznie, pozwala na poszerzenie swoich horyzontów, a wytrwale ćwicząc pozwala na dobre wypracowanie przynajmniej podstawowych umiejętności w tym zakresie. Pianino, fortepian, flet, skrzypce, gitara – każdy z tych instrumentów, jak i znacznie więcej, może być dostępnych dla seniora. Instrumenty smyczkowe, klawiszowe czy dętę jak najbardziej są w naszym zasięgu.

Skrzypce lutnicze

Czy warto grać na instrumentach?

Zalety gry na instrumentach zostały już właściwie w pełni wymienione przy zaletach muzykoterapii. Są one uniwersalne dla każdego i to niezależnie od wieku. Dziecko, osoba dorosła czy osoba starsza – pozytywne aspekty gry są nie do przecenienia i już dosyć dawno temu naukowcy udowodnili, że warto jest za instrumenty muzyczne chwycić i nigdy nie jest na to za późno. Wystarczy tylko znaleźć instrument, z którym możemy sobie poradzić, jak również miejsce do ćwiczeń. Można znaleźć przy tym sporo ofert kursów, także dla początkujących i takich skierowanych do seniorów, z których warto jest skorzystać.

Zarówno gra na instrumentach, jak i takie czynności jak szachy i inne gry planszowe i towarzyskie mają zalety pobudzające umysł, a w starszym wieku trzeba o to szczególnie zadbać. Wielu naukowców z tego powodu poleca właśnie taką aktywność. Czy więc warto grać na instrumentach? Oczywiście, że warto.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry