0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas… Jakie instrumenty smyczkowe wybrać?

Skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas… Jakie instrumenty smyczkowe wybrać?

Instrumenty smyczkowe znane są od starożytności i wywodzą się głównie z Azji, jednak z czasem stały się popularne również w innych krajach, a z biegiem lat przechodziły coraz kolejne przemiany. Dziś, główną grupę klasycznych instrumentów smyczkowych stanowią skrzypce, altówka, wiolonczela oraz kontrabas. Czym się wyróżniają i czym kierować się przy ich wyborze?

 

 

Instrumenty smyczkowe – jak wybrać?

Ten rodzaj klsycznych instrumentów jest jednym z popularniejszych, jeżeli chodzi rozpoczynanie swoije przygody z muzyką. Główna grupa instrumentów smyczkowych to przede wszystkim: skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy, a choć ich budowa jest bardzo podobna, różnią się pomiędzy sobą wielkością oraz zakresem wydobywanych dźwięków. To, co jest istotne przy ich wyborze to jakość, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy niedoskonałości zdecydowanie obniżają ich wartość, jak również na dłuższą metę nie będą nadawać się do gry.

Wybór nowego czy używanego urządzenia będzie zależał tylko od nas, trzeba jednak pamiętać, że nie są one tanie, szczególnie te o przeznaczeniu profesjonalnym.

 

Jakie skrzypce wybrać?

Skrzypce należą do rodziny instrumentów strunowych z grupy smyczkowych i wśród nich są najmniejsze. Pierwsze skrzypce zostały zbudowane w XV wieku, ale do obecnie znanego dziś kształtu doszły w XVI i XVII wieku. Budowa skrzypiec to przede wszystkim dwie wypukłe drewniane płyty z wycięciami w kształcie litery „c”, które połączone zostały boczkami, a na wierzchniej części znajdują się otwory rezonansowe z kształcie litery „f”. Cztery struny instrumentu wydobywają dźwięki w skali od g do c5.

Skrzypce tanie nie są, ale najprostsze z nich można kupić już za 200-300 zł, profesjonalne idą jednak od 3 tysięcy w górę. Jeżeli chcemy kupić używane skrzypce, trzeba najpierw sprawdzić ich stan – czy drewno jest całe, nie ma wybrzuszeń oraz żadnych pęknięć, Szyjka skrzypiec powinna być prosta i zapewniać dobry i wygodny chwyt w trakcie gry.

Najpopularniejsi producenci skrzypiec: Antonio Stradivari, Carlo Giordano, Heindrich Drechsler, Heinz F. Krause, Hofmann, Hofner, Stagg, Yamaha.

Oprócz klasycznych skrzypiec, współcześnie dużą popularnością cieszą się także skrzypce elektryczne, które są w stanie zapewnić znacznie mocniejsze brzmienie.

Skrzypce

 

Jaką altówkę wybrać?

Czym różni się altówka do skrzypiec? Są podobnej, niemal identycznej budowy i należą do tej samej rodziny instrumentów smyczkowych. Mimo wszystko altówka jest nieco większa od skrzypiec, a także ma inny, łagodniejszy i głębszy ton gry. Trzyma się ją tak samo jak skrzypce, a jej struny są w stanie wydobyć z siebie dźwięki od c do a3. Sama altówka powstała na podstawie skrzypiec w okresie baroku, czyli pod koniec XVI wieku, jako wsparcie dla starszego z instrumentów. Dopiero od niedawna traktuje się altówkę jako samodzielny instrument i jej rola w orkiestrze stała się zdecydowanie ważniejsza i dziś często pisze się dla nich utwory solowe.

Podobnie jak w przypadku skrzypiec, chcąc kupić używaną altówkę, trzeba ją najpierw sprawdzić, a stan drewnianej obudowy powinien być idealny. Ceny altówek nowych zaczynają się od około 600 złotych i mogą sięgać aż do ponad 10 tysięcy.

Najpopularniejsi producenci altówek: J. Hessler, Hora, Leonardo, Sandner, Stentor, Yamaha.

Altówka

 

Jaką wiolonczele wybrać?

Wiolonczela to instrument tenorowo-basowy strunowy z grupy smyczkowej. Podobnie jak altówka, została stworzona na podstawie skrzypiec, jest jednak zdecydowanie większa niż dwa poprzednie instrumenty. Jej budowa jest podobna do budowy skrzypiec - dwie wygięte płyty z wyciętym „c” połączone boczkami oraz cztery struny, które wydają dźwięk w zakresie od C do g. dodatkowo z dolnej części korpusu wiolonczeli wystaje nóżka, na której opiera się instrument kładąc go na podłodze w trakcie gry. Powstała w II połowie XVI wieku. Długi czas była częścią kwartetu smyczkowego, dopiero później stała się też instrumentem solowym.

Ceny wiolonczeli, podobnie jak innych instrumentów smyczkowych, rozpościerają się dosyć szeroko i zaczynają się od około 1000 złotych dla osób początkujących, aż do 4,5 tysiąca w przypadku profesjonalistów. Dlatego często wybiera się instrumenty używane, ale należy uważać – nawet niewielkie uszkodzenie pudła rezonansowego czy jakiegokolwiek innego elementu wiolonczeli będzie z niekorzyścią dla jakości gry.

Najpopularniejsi producenci wiolonczeli: Burban, Gewa, Hoefner, Hora, Leonardo, Stagg, Stentor, Yamaha.

Wiolonczela

 

Jaki kontrabas wybrać?

Jest to najmniej popularny instrument smyczkowy z całej grupy. Winą za to można obarczyć specyfikę kontrabasu, który w rodzinie smyczkowej jest największy. Jego budowa jest taka sama jak poprzednich instrumentów: wielkie pudło rezonansowe o charakterystycznym kształcie, dwa otwory w kształcie litery „f” oraz wcięcie po bokach z literą „c”. dodatkowo, tak samo jak wiolonczela posiada on nóżkę w spodniej części pudła, na której instrument się wspiera. Kontrabas stanowi podstawę basową w orkiestrach i zespołach muzycznych i nie jest on wykorzystywany jako instrument solowy. Powstał w XVI wieku, ale obecną formę przyjął na początku XVIII wieku.

To, co może odstraszać przy wyborze tego instrumentu to jego wielkość oraz cena. Noszenie kontrabasu na próby i koncerty jest niekomfortowe i trudne, z kolei cena nowego zaczyna się od około 2,5 tysiąca i może sięgnąć nawet do około 20 tysięcy. Dlatego też, jeżeli ktoś chce naprawdę spróbować swoich sił na tym instrumencie, dobrym wyborem będzie kontrabas używany – oczywiście przed zakupem należy dokładnie sprawdzić jego stan.

Najpopularniejsi producenci kontrabasów: Hoffmann, Schneider, Stagg, Stentor, Yamaha.

Kontrabas

Gra na instrumentach smyczkowych wymaga nie tylko talentu muzycznego, ale i odpowiedniego do tego sprzętu. Instrumenty muzyczne powinny być dobrej jakości, żeby można było na nich ćwiczyć i grać. Dobrze jest więc przed ich zakupem dokłądnie zapoznać się z najważniejszymi cechami, jakie reprezentują, jak również określić budżet, który można poświęcić ma instrument. Niestety zazwyczaj nie są one tanie, datego często szuka się używanych - tym bardziej więc należałoby być ostrożnym i wszystko dokładnie sprawdzać, jeszcze przed nawiązaniem transakcji.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry