0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Klasyczna, akustyczna czy elektroniczna? Jak wybrać najlepszą gitarę?

Klasyczna, akustyczna czy elektroniczna? Jak wybrać najlepszą gitarę?

Niemożliwym jest wyobrażenie sobie współczesnej muzyki bez gitary. Tak skrajnie różne gatunki, jak chociażby jazz, poezja śpiewana, ekstremalny metal czy blues, swoje brzmienie opierają na tym sześciostrunowym instrumencie. Dzięki jego niepowtarzalnym dźwiękom, atrakcyjnemu wyglądowi oraz rosnącej popularności coraz więcej osób decyduje się na zakup "wiosła". Na co należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy, żeby gitara była dla nas nie tylko kolejnym elementem wystroju mieszkania?

 

Klasyczna, elektryczna czy może "akustyk"? Gitary pod lupą

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie - co chcemy grać? Początkujący muzycy często kierują się opinią, że najlepiej uczyć się muzykowania na gitarze klasycznej. Jest w tym niewątpliwie sporo racji (choćby dlatego, że łatwiej jest wtedy usłyszeć nieczystości), jednak jeśli chcemy osiągnąć mocne, rockowe brzmienie, "klasyk" zwyczajnie nie będzie dla nas satysfakcjonujący. W przypadku, gdy naszym celem ma być akompaniowanie przy ogniskowych spotkaniach, najlepszy wybór to "akustyk". Gitara klasyczna natomiast jest najtrudniejszą do opanowania (przez swoje mniejsze rozmiary i nieco inną technikę grania prawą ręką), jednak magnesem dla jej miłośników jest ciepły dźwięk nylonowych strun, niedostępny w wiosłach elektrycznych i akustycznych.

Przed zakupem gitary warto odwiedzić też specjalistyczne fora internetowe, dzięki którym upewnimy się co do jakości wybranego sprzętu, będziemy mieli okazję posłuchać jego próbek czy dowiedzieć się co nieco na istotny, jednak często pomijany, temat drewna, z którego zrobiony jest sześciostrunowiec. Warto przypomnieć też, że wygląd gitary nie powinien być głównym kryterium jej wyboru - czasami efektowne wiosło okazuje się nieporęczne w użytku, a jego ton daleki od oczekiwanego.

Im dłużej (i lepiej) będziemy grać, tym bardziej poszerzać może się spektrum naszych muzycznych poszukiwań i wtedy kupno kolejnego instrumentu będzie tylko kwestią czasu – jednak na początku należy skupić się na tym, co naprawdę lubimy i co daje nam frajdę. Dlatego przed wyborem gitary należy zastanowić się nad muzycznym "powołaniem" - ciężkie riffy, skomplikowane pasaże czy może jednak chwytliwe akordy?

Gitaraelektryczna dostępna w internecie

 

Wzmacniacz, czyli przedłużenie strun

W przypadku wyboru gitary elektrycznej nie możemy zapomnieć o konieczności nabycia "pieca". Żeby nasz wymarzony instrument "gadał" jak należy, trzeba odpowiednio go nagłośnić. Podobnie jak przed kupnem instrumentu, należy najpierw zastanowić się nad tym co (i przede wszystkim gdzie) chcemy grać. Jeśli planujemy muzykować rekreacyjnie w domu, zbędny jest profesjonalny sceniczny sprzęt. Najlepszym rozwiązaniem do czterech ścian wydają się wzmacniacze typu combo, których integralną częścią jest głośnik (jest to też wersja oszczędnościowa). Jeżeli w planach mamy granie w kapeli, powinniśmy zdecydować się na kilkudziesięciowatowy "piec", który będzie nadawał się zarówno do sali prób jak i na niewielkie koncerty. Również przed wyborem tego sprzętu warto posłuchać próbek konkretnych wzmacniaczy - choćby dlatego, żeby zdecydować czy optymalnym dla nas brzmieniem jest ciepły ton "pieca" lampowego, chropowaty i mocny tranzystorowego czy może ich interesujące hybrydowe połączenie.

Do gitary warto dokuić wzmacniacz

 

Efekty - jak urozmaicić nasze brzmienie

Podłączamy nowo zakupioną gitarę do wzmacniacza, ale nadal nie możemy znaleźć odpowiedniego dla siebie brzmienia? Nie ma powodów do paniki. Brzmienia, które słyszymy na płytach i koncertach naszych ulubionych zespołów, w ogromnej mierze oparte są na niepozornych urządzeniach leżących pod nogami gitarzystów. W zależności od preferowanego przez nas gatunku muzycznego oraz zasobności portfela, możemy wybierać pomiędzy kompleksowymi, dającymi niemal nieograniczone możliwości multiefektami a pojedynczymi "kostkami" nakładającymi konkretne modyfikacje dźwięku na gitarę. Najpopularniejsze efekty to distortion (pozwala grać wszystkie mocniejsze gatunki, brzmienie "wiosła" nabiera agresywności), wah-wah (popularny jako "kaczka", odpowiadał za niepowtarzalne dźwięki Jimiego Hendrixa) i spopularyzowany między innymi przez  The Beatles flanger nadający "sześciostrunowcowi" przestrzenny dźwięk niemalże z innej planety.

Zainwestuj w gitarowe akcesoria

 

Niezbędne gitarowe akcesoria

Nie można nie poruszyć kwestii podstawowych gadżetów, bez których rozpoczynająca się przygoda z gitarą będzie niemożliwa (albo przynajmniej znacznie utrudniona). Struny, przez wielu uważane za integralną część instrumentu, tak naprawdę zużywają się wprost proporcjonalnie do intensywności ćwiczeń i po pewnym czasie (w zależności od jakości "sznurków" – zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, chociaż profesjonalni muzycy wyrzucają je po każdym występie) należy je wymienić, w przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie osiągnąć optymalnego brzmienia.

Warto zaopatrzyć się w elektroniczny tuner, który pozwoli błyskawicznie i precyzyjnie nastroić naszą gitarę. Oszczędzi to nam wielu frustracji związanych z nieprecyzyjnym regulowaniem tonów, szczególnie na początku, gdy ucho nie jest jeszcze dobrze wytrenowane. Najlepiej wybrać taki, który posiada również funkcję metronomu - nauczy to nas prawidłowego trzymania rytmu. Jeśli wybraliśmy gitarę elektryczną, rozsądnym wyjściem będzie zakup grubych kabli - nawet te ze średniej półki pozwolą rozbrzmieć instrumentowi pełniejszą paletą dźwięków.

Nie zapomnijmy też o pasku, na którym zawiesimy "wiosło" - korzystnie jest zdecydować się na taki, który sprawi, że długie godziny ćwiczeń nie spowodują bólu ramion - najlepiej skórzany, oklejony ochronną gąbką. Zapewne nieraz będziemy transportować gdzieś gitarę - warto zatem odpowiednio zabezpieczyć się przed mechanicznymi uszkodzeniami. Jeśli planujemy przewozić ją samochodem czy pociągiem - najlepszym rozwiązaniem będzie twardy futerał. Nieco cięższy i mniej poręczny od miękkiego, zakładanego na plecy, jednak w sytuacjach kryzysowych chroni instrument przed narażeniem na szwank.

 

Jak wybrać najlepszą gitarę?

Jeśli odpowiednio zaplanujemy zakup upragnionego instrumentu, przyjemność z grania będzie większa, a gitara i najważniejsze akcesoria będą służyć nam przez długie lata. Pamiętajmy, żeby nie zrażać się ewentualnymi niepowodzeniami. Gitara, wbrew pozorom, nie jest łatwym instrumentem, jednak zapał podparty odpowiednimi ćwiczeniami da nam nowego, sześciostrunowego przyjaciela.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry