0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

TOP 6 książek opartych na faktach

TOP 6 książek opartych na faktach

Wszyscy uwielbiamy słuchać historii, które w znacznej mierze oparte są na faktach, dotyczy to zarówno filmów, jak i książek i wcale nie muszą to być biografie. Czasem jakaś historia miłosna czy wydarzenia z życia stają się podstawą do napisania powieści, która jest później chętnie czytana na całym świecie. Jakie zatem książki oparte na faktach warto poznać w jesienny wieczór?

 

 

Thomas Harris – "Milczenie owiec"

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że powieść „Milczenie owiec” była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, a konkretniej osobą doktora Salazara, który odsiadywał w meksykańskim więzieniu karę za zamordowanie i okaleczenie ciała swojego bliskiego przyjaciela. Thomas Harris, jako początkujący dziennikarz, został oddelegowany, by przeprowadzić rozmowę z więźniami, gdzie poznał właśnie tego mordercę. Jego makabryczne zeznania, ale i sam charakter (był niezwykle inteligentny i elegancki), skłoniły pisarza do napisania powieści. Hannibala Lectera zna chyba każdy, kto sięgnął po tę prozę lub przynajmniej oglądał adaptację z Anthonym Hopkinsem w roli głównej i partnerującej mu Jodie Foster. Wiedząc, że przedstawiona historia wydarzyła się naprawdę, wielu czytelników poczuje gęsią skórkę, nawet wracając do tej książki czy filmu kolejny raz.

Płyta dvd Milczenie owiec

Robert Bloch – "Psychoza"

„Psychoza” to kolejna książka oparta na faktach, która budzi w czytelnikach strach i przerażenie. Okazuje się, że jeden z głównych bohaterów istniał naprawdę. Był nim Ed Gein, morderca, którego łączyła skomplikowana relacja z matką. Nazywano go również Rzeźnikiem z Plainfield. To właśnie on był pierwowzorem dla postaci Normana Batesa. Powieść ta również została przeniesiona na ekran i podjął się tego sam Alfred Hitchcock. Słynna scena zabójstwa pod prysznicem kojarzona jest przez wielu miłośników kina do dziś.

Książka Psychoza

Peter Benchley – "Szczęki"

Mało kto wie, że powieść „Szczęki” również traktuje o wydarzeniach, które faktycznie miały miejsce. W 1916 roku u wybrzeży New Jersey doszło do ataków rekinów, na skutek których zginęły aż 4 osoby, w tym dziecko, a jedna została ciężko ranna. Do tej pory nie wiadomo, który konkretnie gatunek zwierząt był odpowiedzialny za ten atak. Niektórzy twierdzą, że były to rekiny tygrysie, inni, że tępogłowe lub białe. Wydarzenia te przyczyniły się do powstania książki w 1974 roku, a później do nakręcenia filmu, za którego reżyserię odpowiedzialny był sam Steven Spielberg.

 

Lionel Shriver – "Musimy porozmawiać o Kevinie"

Książka Lionela Shrivera „Musimy porozmawiać o Kevinie” jest częściowo oparta na wydarzeniach, które miały miejsce w 1999 roku w Columbine High School, kiedy to dwaj nastolatkowie weszli na teren szkoły i zamordowali oraz ranili kilkadziesiąt osób. Obszerna część powieści koncentruje się na analizie psychologicznej chłopca, który posuwa się do takiej masakry. Ukazywane są emocje matki, która widzi sadystyczne skłonności dziecka i próbuje sobie radzić z wieloma sprzecznymi uczuciami.

 

Emma Donoghue – "Pokój"

Powieść Emmy Donoghue „Pokój” była inspirowana osobą Josefa Fritzla, który przez wiele lat więził i gwałcił swoją córkę, był oskarżony o zabójstwo syna, akty pedofilskie i szereg innych czynności. Fabuła „Pokoju” koncentruje się na losach młodej dziewczyny, która jest zamknięta ze swoim synkiem w odosobnionym pokoju. Czasem odwiedza ich Stary Nick, który wzbudza lęk, zarówno w matce chłopca, jak i w dziecku. Wkrótce kobieta postanawia zaplanować ucieczkę i małymi krokami zmierza do jej realizacji.

 

Waris Dirie – "Kwiat pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku"

„Kwiat pustyni. Z namiotu nomadów do Nowego Jorku” to powieść autobiograficzna napisana przez znaną, somalijską modelkę Waris Dirie. Opisuje ona własną drogę, którą musiała pokonać, by stać się pewną siebie, niezależną kobietą. Będąc dzieckiem Dirie została obrzezana, później miała zostać wydana za mąż. Nie chciała jednak dla siebie takiego życia i ostatecznie trafiła do Europy, gdzie również nie miała łatwo zaczynając od zera i zmierzając się z wieloma różnicami kulturowymi, ostatecznie jednak dopięła swego i osiągnęła ogromny sukces, dzieląc się przy tym przerażającymi historiami, jakie jeszcze mają miejsce we współczesnej Afryce.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry