0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Recepcjonistki, pokojówki, kelnerzy, barmani – kto znajdzie pracę w hotelu?

Recepcjonistki, pokojówki, kelnerzy, barmani – kto znajdzie pracę w hotelu?

Praca w hotelu wymaga nieustannego kontaktu z gośćmi czyli klientami. Recepcjonistki i pokojówki zobligowane są do tego, by wypełniając swoje obowiązki nie naruszać czyjejś prywatności, a jednak dyskretnie monitorować co dzieje się na terenie hotelu i w pokojach. Z kolei barmani i kelnerzy obsługujący gości muszą dbać o nienaganne maniery i mieć miłą aparycję. Czy praca w hotelu jest jednak dla każdego? W tym artykule przyjrzymy się poszczególnym stanowiskom w hotelu.

 

 

Czym zajmuje się recepcjonistka w hotelu?

Oprócz witania gości i wydawania kluczy do pokoi recepcjonistka ma szereg innych zadań. Prowadzi rozmowy telefoniczne, obsługuje korespondencję, udziela klientom niezbędnych informacji oraz dba o komfortowe warunki dla gości. Recepcjonistką nie może zostać każda dziewczyna, ponieważ obecnie na tym stanowisku wymagana jest znajomość języków obcych oraz ukończony kierunek hotelarstwo lub turystyka i rekreacja. Recepcjonistka musi być odporna na stres, ponieważ wiele negatywnych opinii o hotelu oraz skarg w pierwszej kolejności trafia do niej. Osoba pracująca na stanowisku recepcjonistki w hotelu musi być dyskretna oraz opanowana, powinna także umieć precyzyjnie przekazać informacje odnośnie doby hotelowej i warunków panujących w hotelu. Recepcje hotelowe otwarte są całą dobę, więc od recepcjonistki wymaga się doskonałej wytrzymałości fizycznej.

 

Pokojówka – jaki jest zakres jej pracy?

Pokojówka zajmuje się głównie przygotowywaniem pokoi hotelowych i łazienek. A więc jest to wymiana pościeli, odkurzanie, zmiana akcesoriów takich jak notatniki, ulotki i broszury. Do zakresu obowiązków pokojówki hotelowej zalicza się także mycie sanitariów, opróżnianie kosza na śmieci, a także uzupełnianie zapasu hotelowych kosmetyków. Zdarza się, że taka osoba ma kilka lub kilkanaście pokoi do przygotowania dziennie (zależy to oczywiście od wielkości obiektu hotelowego). Mimo, że praca recepcjonistki jest pracą fizyczną, tu także należy się wykazać odpornością na stres oraz bardzo dużą dokładnością, bo od jakości wykonanej pracy zależy zadowolenie klienta. Oprócz sprzątania, pokojówka zobowiązana jest przekazywać życzenia gości odpowiednim osobom oraz informować przełożonego o usterkach i nieprawidłowościach znalezionych na terenie obiektu. Wykształcenie pokojówki nie musi być wysokie, może mieć ona ukończoną szkołę podstawową, wiele zależy jednak od placówki. Bywają bowiem i takie hotele, które obsługują wielu zagranicznych gości, a wtedy znajomości języka obcego jest koniecznością.

Dziewczyna ze szczoteczką do wycierania kurzu

Jakie są obowiązki kelnera zatrudnionego w hotelu?

Kelnerzy zatrudnieni w restauracjach hotelowych mają za zadanie opiekę na gośćmi oraz ich obsługę. Zaczyna się ona już na etapie wyboru stolika i przedstawienia menu – kelner powinien udzielić niezbędnych informacji na temat serwowanych potraw i napojów. Do kolejnych zadań kelnera należy przyjęcie zamówienia, a następnie zrealizowanie go w określonym czasie. To jednak nie koniec, wybrane potrawy oraz napoje należy zaserwować w odpowiedni sposób, a także kiedy goście spożywają posiłek kelner powinien przebywać w pobliżu i czekać na wezwanie. Do obowiązków kelnera hotelowego zalicza się nie tylko obsługa klientów w restauracji, ale także odpowiednie przygotowanie lokalu oraz udekorowanie stolików, tak, by wszystko wyglądało profesjonalnie. Od kelnera wymaga się komunikatywności, sympatycznej aparycji, a także nienagannych manier. Czasami, tak jak w przypadku recepcjonistek i pokojówek, konieczna jest na tym stanowisku znajomość języków obcych.

 

Co musi umieć robić barman i jakie cechy powinna mieć taka osoba?

Barman zatrudniony w hotelowym lokalu powinien umieć przygotowywać różnego rodzaju drinki i napoje. Taka osoba musi więc doskonale znać się na trunkach, ich rodzajach, a także wiedzieć jak połączyć dane składniki, zarówno jeśli chodzi o napoje alkoholowe jak i bezalkoholowe. Obecnie od osoby zatrudnionej na stanowisku barmana wymaga się także umiejętności przygotowywania drinków wraz z odpowiednim ich podaniem tak, by zadowolić klientów. Zadania barmana nie kończą się jednak tylko na przygotowywaniu trunków, jest on również odpowiedzialny za finanse lokalu. Barman musi być osobą komunikatywną, a przede wszystkim musi lubić przebywać między ludźmi. Na pewno też powinien mieć ukończony kurs barmański (jeśli nie studia na kierunku związanym z hotelarstwem).

Nie tylko recepcjonistki, pokojówki, kelnerzy i barmani znajdą pracę w hotelu. Często instytucje te poszukują także pomocy kuchennych, kucharzy, sprzątaczek, a także bagażowych. Oczywiście wszystko zależy od wielkości danej instytucji i jej standardu. Osoby szukające pracy w hotelu mogą rozejrzeć się również za ofertami zagranicznymi, których nie brakuje zwłaszcza w miesiącach letnich.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry