0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Podręczniki nowe czy używane? Gdzie kupić książki do nauki i na co zwrócić uwagę?

Podręczniki nowe czy używane? Gdzie kupić książki do nauki i na co zwrócić uwagę?

Szkoła to czas nie tylko na to, by zdobywać nowe znajomości i wiedzę, ale także czas wydatków. Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego pociecha musi mieć się z czego uczyć, a podręczniki szkole do najtańszych nie należą. Czy opłaca się kupować używane podręczniki? A jak tak, to gdzie można je znaleźć i czym się kierować przy ich wyborze?

 

 

Podręczniki szkole to nie lada wyzwanie dla wszystkich rodziców

Każdy nowy rok szkolny wiąże się z coraz to nowymi wyzwaniami, które stawiane są nie tylko przed uczniami, ale także przed rodzicami. W szkole wymagane są podręczniki do praktycznie każdego przedmiotu, a ustawa o szkolnictwie, a także każda szkoła określa, z których książek do nauki będzie się korzystać. To sprawia, że przechodząc z klasy do klasy, uczeń potrzebuje coraz to nowszych książek, zgodnych z programem nauczania na danym etapie szkoły. Tylko, co w związku z tym?

Niestety największą bolączką wszystkich rodziców jest właśnie zakup podręczników szkolnych, głównie z powodu ich dość wysokiej ceny. Niestety ministerstwo wymaga książek, są one dostępne na rynku, ale rodzice muszą je zakupić na własną rękę, a ceny często są windowane w górę. Z tego też powodu najczęściej szuka się oszczędności, gdzie tylko się da i zazwyczaj jest tak, że rodzice decydują się na zakup podręczników używanych.

Podręczniki szkolne do gimnazjum

 

Podręczniki używane czy nowe?

Wbrew pozorom nie jest to aż taki łatwy wybór. Ktoś mógłby powiedzieć, skoro można kupić potrzebne książki za niższą cenę, to dlaczego by nie? Na to samo wyjdzie, dziecko będzie miało niezbędne materiały do nauki, a w naszej kieszeni zostanie sporo gotówki. I to jest jak najbardziej właściwe podejście! Jeżeli nie stać nas na zakup nowych podręczników, albo uważamy to za niepotrzebną stratę pieniędzy, dobrze jest skorzystać z opcji zakupu podręczników używanych, to bardzo pomaga.

Oczywiście i tak nie uniknie się niektórych wydatków, jak w postaci zeszytów ćwiczeń, które zazwyczaj trzeba kupić nowe (chyba, że ktoś chce już uzupełnione, ale to byłoby pójściem na łatwiznę). Jeżeli więc istnieje możliwość zakupu większości niezbędnych podręczników w formie używanych, to dobrze jest z tej możliwości skorzystać jednocześnie pamiętając o tym, że ma to służyć dziecku do nauki, a co za tym idzie takie książki powinny być w dobrym stanie.

Jeżeli z kolei zakup nowych podręczników prosto z księgarni nie jest dla nas dużym problemem, albo uważamy, że nasze dziecko powinno jednak chodzić do szkoły wyposażone w porządne książki, wówczas nie pozostaje nic innego, jak wybór nowych. Istnieje jeszcze jeden powód dla którego można, a wręcz trzeba kupić nowe podręczniki – są to zmiany na listach podręczników. Niestety zdarza się, że co jakiś czas książki do nauki w szkole się zmieniają, a to siłą rzeczy wymusza na rodzinie zakup nowych podręczników, ponieważ tych w inny sposób się nie dostanie.

 

Gdzie można kupić używane podręczniki szkolne?

Jeżeli dany zestaw podręczników nie przechodzi ze starszego rodzeństwa na młodsze, możliwości zdobycia podręczników używanych jest kilka. Przede wszystkim mogą to być znajome dzieci w rodzinie czy sąsiedztwie ze starszych klas, które sprzedadzą swoje podręczniki po znajomości. Inną opcją jest zbiór podręczników używanych w szkołach, gdzie mogą być wystawiane na sprzedaż i każdy zainteresowany może wybrać to, co jest mu potrzebne. Ceny zazwyczaj są tutaj dość niskie i pozwala to na zakup podręczników nawet za mniej niż połowę wartości rynkowej.

Podręczniki szkolne to także częsta oferta antykwariatów, gdzie takie książki przynoszone są przez uczniów czy rodziców i sprzedawane za niewielkie pieniądze. Trafiają na półki i każdy zainteresowany może je zakupić. Co więcej w takich miejscach często można spotkać wiele rodzajów podręczników, dzięki czemu szansa na znalezienie tego właściwego jest bardzo duża.

Inną możliwością i bardziej przystającą do naszych współczesnych czasów jest poszukiwanie używanych podręczników w internecie. Można to zrobić zarówno przez serwisy ogłoszeniowe, gdzie osoby prywatne chcą sprzedać swoje podręczniki, jak również korzystając z serwisów społecznych na tej samej zasadzie – wstawiając ogłoszenie o sprzedaży i udostępniając to rodzinie i znajomym.

Podręczniki szkolne do liceum

 

Na co zwracać uwagę kupując używane podręczniki?

Podręczniki to dość specyficzny rodzaj książek, który jest zazwyczaj dość intensywnie użytkowany w czasie całego roku szkolnego. To sprawia, że ich stan może być bardzo różny. Kupując więc używane podręczniki szkolne należałoby je dokładnie sprawdzić pod względem ich stanu fizycznego – czy ma wszystkie kartki, czy jest popisany, jak prezentuje się estetycznie, czyli czy okładka i kartki są pogniecione, porwane itd.

To na co warto też zwracać uwagę kupując używane podręczniki to ich przeznaczenie, autorzy, rok wydania. Rodzice posiadają zazwyczaj listy podręczników, ale jeżeli kupujemy z innego źródła trzeba dokładnie patrzeć na to, co się kupuje, żeby potem nie było problemów i zaskoczenia, że ma się inny podręcznik, niż było to wymagane.

Przygotowanie wyprawki szkolnej dla dziecka to naprawdę duże wyzwanie, ale zarówno w przypadku zakupu podręczników, jak również i innych artykułów szkolnych wszystko pozostaje jedynie kwestią dobrego rozplanowania oraz świadomości w zakresie możliwości oszczędnych zakupów. Wcale nie musi to wyjść drogo, a używane podręczniki szkolne, jak również inne akcesoria szkolne to żaden wstyd – ważne, żeby dziecko miało wszystko to, co jest niezbędne do nauki.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry