0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Najlepsze filmy psychologiczne ostatnich lat

Najlepsze filmy psychologiczne ostatnich lat

Zmuszają do myślenia, wywołują skrajne emocje, stawiają przed wieloma dylematami moralnymi… Filmy psychologiczne zawsze poruszają kwestie, które są kontrowersyjne, niewiele się o nich mówi i nie można ich jednoznacznie ocenić. W takich tematach świetnie odnajdują się niektórzy twórcy filmowy, którzy te zagadki ludzkiej natury przenoszą na ekran. Jakie filmy psychologiczne warto zatem obejrzeć?

 

 

„Przerwana lekcja muzyki”, reż. James Mangold

„Przerwana lekcja muzyki” to dramat psychologiczny, który powstał na podstawie autobiograficznej powieści Suzanny Kaysen. Akcja toczy się w latach 60. XX wieku w Ameryce, w zakładzie psychiatrycznym. Fabuła krąży wokół losów kilku nastolatek. Poznajemy Suzannę, która jest zbyt wrażliwa, niestabilna emocjonalnie i ma problemy związane z okresem dojrzewania, Lisę – socjopatkę, która jest agresywna, lubi manipulować, jest buntowniczką i lubi robić żarty personelowi szpitala, Daisy – wykorzystywaną nastolatkę, która ma zaburzenia odżywiania, Georginę – patologiczną oszustkę i wiele innych bohaterek. Widzowie krok po kroku poznają losy wszystkich nastolatek i zastanawiają się nad tym, co doprowadziło je do takich problemów. Na tym jednak fabuła się nie kończy, ponieważ w pewnym momencie w szpitalu dochodzi do tragedii, która ma wpływ na myślenie młodych dziewcząt.

W „Przerwanej lekcji muzyki” kluczowa jest doborowa obsada. Dla wielu aktorek był to pierwszy tak „poważny” film w karierze, dzięki któremu zostały zauważone. Wśród znanych dziś postaci wymienić można Angelinę Jolie, która za rolę Lisy dostała Oscara, Winonę Ryder, Cleę DuVall, Brittany Murphy, Jareda Leto czy Whoopi Goldberg. Duży wpływ na emocjonalny odbiór filmu ma także ścieżka dźwiękowa, w której można usłyszeć takich wykonawców jak Aretha Franklin, The Doors, Paul Simon czy Wilco.

 

„Czarny łabędź”, reż. Darren Aronofsky

Darren Aronofsky specjalizuje się w tworzeniu filmów trudnych, kontrowersyjnych, skłaniających do refleksji. Taki jest też „Czarny łabędź”, który szybko został okrzyknięty najlepszym obrazem 2010 roku. Film ten łączy w sobie thriller psychologiczny, dramat i kino sztuki, dzięki czemu widz może obejrzeć prawdziwe arcydzieło.

Fabuła toczy się w środowisku artystycznym, ściślej mówiąc dotyczy ona świata baletu. Główna aktorka Nina, grana przez Natalie Portman, jest perfekcyjną baletnicą, która ma zastąpić inną artystkę w spektaklu „Jezioro Łabędzie”. Ma mieć ono jednak unowocześnioną formułę. Nina jest młodą dziewczyną, która jest niewinna, dobrze wychowana, interesuje się jedynie tańcem i wewnętrznie wciąż jest dzieckiem. Reżyser, grany przez genialnego Vincenta Cassela, chce zmusić ją do ukazania w spektaklu innego oblicza. Ową ciemną stronę osobowości wyzwala w niej pojawienie się rywalki Lily (w tej roli Mila Kunis), która jest jej zupełnym przeciwieństwem. W tym momencie widzowie skupiają się na lękach, pragnieniach i dążeniu do celu głównej bohaterki. Często rzeczywistość miesza się z fantazjami i trudno jest stwierdzić co faktycznie miało miejsce, a co jest jedynie iluzją. Darren Aronofsky kolejny raz zmusił widzów do myślenia i aktywnego uczestnictwa w filmie, pokazując w oryginalny sposób złożoność ludzkiej natury.

 

„Przeczucie”, reż. Mennan Yapo

Plakat z filmu Przeczucie

„Przeczucie” to film niezbyt znanego reżysera Mennana Yapo. Stworzył on jednak świetne połączenie filmu psychologicznego z dramatem i thrillerem. Do tego dobrze dobrana obsada zapewniła kasowy sukces temu reżyserowi. W głównych rolach zobaczymy bowiem Sandrę Bullock, Juliana McMahona, Kate Nelligan czy Petera Stormare’a.

Sandra Bullock Przeczucie

„Przeczucie” to film bardzo złożony. Akcja toczy się w typowym amerykańskim miasteczku, w którym spokojne życie wiedzie rodzina Hansonów. Są szczęśliwym małżeństwem, mają dwie córeczki, piękny dom i nie mają powodów do zmartwień. Pewnego dnia Linda Hanson dostaje telefon od szeryfa, że jej mąż zginął w wypadku. Cały jej świat w jednej sekundzie legnie w gruzach, a następnego dnia wcale nie jest lepiej. Okazuje się, że po przebudzeniu jej mąż żyje, a Linda wcale nie odebrała żadnego telefonu ze złymi wiadomościami. Przez cały ten film rzeczywistość miesza się z fikcją. Co jest prawdą? Czy Jim Hanson faktycznie nie żyje? A może Linda ma psychozę i zupełnie inaczej odbiera to, co wokół niej się dzieje? Na te pytania odpowiedź dostajemy dopiero w ostatnich minutach filmu, dlatego warto być uważnym i cierpliwie czekać na rozwiązanie zagadki.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry