0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Ponadczasowe seriale, do których warto wracać

Ponadczasowe seriale, do których warto wracać

Są takie seriale, do których warto wracać i które oglądają różne pokolenia, niezależnie od wieku. Nieustannie śmieszą, wzruszają, wywołują emocje, zmuszają do głębszych przemyśleń. Najwięcej takich ponadczasowych seriali powstało w USA w latach 90. XX wieku. Jakie produkcje wszech czasów warto obejrzeć w jesienne wieczory?

 

 

„Friends”

Niekwestionowanym numerem jeden jest serial „Friends”, czyli „Przyjaciele”. Produkcja obejmuje aż 10 sezonów i powstawała przez dekadę. Pierwszy odcinek wyemitowano we wrześniu 1994 roku. Za serial odpowiedzialny jest duet filmowców: Marta Kaufmann i David Crane.

Serial „Friends” był skierowany do młodych osób, które dopiero wchodzą w dorosłe życie i bardzo cenią sobie niezależność. Fabuła koncentruje się na losach grupy przyjaciół: Rachel, Moniki, Phoebe, Joey'a, Chandlera i Rossa. Wszyscy mieszkają w Nowym Jorku i najczęściej spotykają się w kawiarni „Central Perk” lub w jednym z mieszkań.

Na popularność tego serialu wpłynęły świetnie napisane komediowe dialogi, ale także obsada. W produkcji udział wzięli: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kurdow, Matt LeBlanc, Matthew Perry i David Schwimmer. Niektórzy z nich, po zagraniu w tym serialu, odnieśli niebywałą popularność, a ich kariera nabrała tempa.

Serial „Friends” zdobył ogromną ilość nagród, w tym Złote Globy, BAFTA czy Emmy. Obecnie jest to jeden z niewielu seriali, po który sięgają coraz młodsze pokolenia, co tylko świadczy nie tylko o popularności, ale i ponadczasowości ukazanych historii i użytych dialogów komediowych.

 

„Gilmore Girls”

Serial „Gilmore Girls” w Polsce był znany pod nazwą „Kochane kłopoty”. Produkcją tego komediodramatu zajęła się Amy Sherman-Palladino, która miała już na koncie równie popularne seriale jak „Roseanne” czy „Love and Marriage”. Pierwszy odcinek „Gilmore Girls” wyemitowano w 2000 roku, natomiast ostatni 7 lat później. W 2016 roku pojawiły się premierowe 4 odcinki, w których ukazane zostały obecne losy bohaterów.

Fabuła „Kochanych kłopotów” koncentruje się wokół perypetii Lorelai Gilmore, kobiety z dobrego domu, która w wieku 16. lat urodziła córkę. Odcięła się zupełnie od rodziny i postanowiła żyć na własny rachunek, samotnie wychowując dziecko. Rory poznajemy w wieku 16. lat, kiedy wybiera prestiżową szkołę średnią. W tym momencie, jej matka, chcąc spełnić marzenie córki o świetnym wykształceniu, zmuszona jest nawiązać kontakt z rodzicami i poprosić ich o pożyczkę. To oczywiście generuje wiele sytuacji, zarówno tych śmiesznych, jak i dramatycznych, które można oglądać przez 7 sezonów.

W serialu główną rolę zagrała Lauren Graham, nominowana za to do nagrody Złotego Globu, a partnerowała jej młodziutka Alexis Bledel, którą okrzyknięto odkryciem wśród młodych artystów.

 

„The X-Files”

Serial „The X-Files” znany w Polsce jako „Z archiwum X” to produkcja wielogatunkowa. Łączy w sobie cechy thrillera, horroru, sensacji i fantastyki naukowej. Za serial odpowiedzialny jest Chris Carter, który miał już doświadczenie w przemyśle filmowym. Odcinki poszczególnych sezonów wyświetlane były w latach 1993-2002. W 2016 roku pojawił się nowy sezon, a stacja FOX złożyła już zamówienie na kolejne odcinki.

Płyty dvd Archiwum X

Fabuła serialu przedstawia losy dwójki agentów FBI, Foxa Muldera (David Duchovny) i Dany Scully (Gillian Anderson). Duet ten zajmuje się rozwiązywaniem zagadkowych spraw, które nie znalazły racjonalnego wytłumaczenia. Sporo tu wątków dotyczących zjawisk paranormalnych i potencjalnych „obcych”. Serial „Z archiwum X” cieszył się w latach 90. XX wieku sporą popularnością, także w Polsce. Fani tego typu produkcji chętnie sięgnęli także po nowe odcinki, nakręcone w 2016 roku.

 

„Beverly Hills, 90210”

„Beverly Hills, 90210” był jednym z pierwszych seriali skierowanych do młodzieży. Za produkcję odpowiadał Aaron Spelling, najbardziej znany scenarzysta i producent w USA. Serial oczywiście odniósł spektakularny sukces, także w naszym kraju.

Książki Beverly Hills

W „Beverly Hills, 90210” poznajemy losy nastolatków. Najpierw ich historie w szkole, potem na uniwersytecie. Duży wpływ na popularność tej produkcji miały podejmowane trudne w tamtych czasach tematy. W fabule poruszano problem uzależnień, przemocy domowej, homoseksualizmu, AIDS, gwałtu. Miał on niejako rolę edukacyjną wśród młodego pokolenia.

W głównych rolach zobaczyć można takich aktorów jak Jason Priestley, Shannen Doherty, Luke Perry, Tori Spelling czy Hilary Swank. Dla wielu z nich serial ten stał się przepustką dla dalszej kariery i pozwolił na pokazanie się szerszej publiczności.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry