0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Kupujemy używane instrumenty dęte - na co zwrócić uwagę podczas zakupu saksofonu, klarnetu, fletu poprzecznego

Kupujemy używane instrumenty dęte - na co zwrócić uwagę podczas zakupu saksofonu, klarnetu, fletu poprzecznego

Chcąc rozwijać się muzycznie, potrzeba do tego odpowiednich instrumentów, które pozwolą nam na naukę. Niestety samo kupno instrumentu nie jest tanie, a jeżeli jesteśmy początkującymi muzykami, warto jest pomyśleć o zakupie używanego sprzętu. Czym jednak kierować się przy zakupie? Co warto jest wiedzieć o instrumentach dętych?

 

 

Jak kupować używane instrumenty dęte?

Każdy z nas, nieważne co by kupował i czy byłyby to instrumenty, czy cokolwiek innego, zwraca uwagę nie tylko na cenę, ale i na jakość danego produktu. Muzyka to dział, który do najtańszych nie należy, a zakup instrumentów zazwyczaj wiąże się ze sporymi wydatkami. Jednak na sam początek warto jest pomyśleć o sprzęcie używanym, na którym będziemy mogli stawiać swoje pierwsze muzyczne kroki. Po jakimś czasie i po zdobyciu większego doświadczenia będzie można pomyśleć o lepszym sprzęcie do grania, jednak dobrze pamiętać o tym, że używane instrumenty, wcale nie muszą być gorsze od nowych.

Wszystko rzecz jasna będzie zależeć od marki, a także ich faktycznego stanu, to czy były często używane, czy może większość czasu spędziły zamknięte w futerale. Dobrej jakości sprzęt, nawet ten używany będzie sprawdzał się doskonale w różnych warunkach. Instrumenty dęte nie są tutaj wyjątkiem. Wiedząc na co zwracać uwagę przy kupnie, można zaopatrzyć się w naprawdę dobre narzędzia do gry.

 

Jaki saksofon kupić?

Saksofon to instrument dęty drewniany. Dostępnych jest aż 7 jego odmian o różnej wielkości i zakresie dźwięków, o czym powinno się pamiętać. Do wyboru jest więc: saksofon altowy, saksofon barytowy, saksofon basowy, saksofon kontrabasowy, saksofon sopranowy, saksofon sopraninowy, saksofon tenorowy. Jest to typowy instrument koncertowy i jednocześnie chyba jedyny instrument, który nie ma żadnego bezpośredniego poprzednika. Trwa w swojej niezmiennej formie od momentu jego wynalezienie w 1840 roku.

Wybierając saksofon, szczególnie w przypadku, gdy jesteśmy początkowymi muzykami, najlepiej zacząć od saksofonu altowego – jest lżejszy oraz tańszy od innych saksofonów. Przy zakupie powinno zwrócić uwagę na wiele aspektów, jak jakość brzmienia, prawidłową intonację, stopie zużycia instrumentu, stan mechanizmów, korków, gumek, owijek, fajki i wielu innych części.

Znane marki tych instrumentów: Bach, Jupiter, Roy Benson, Suzuki, Yamaha, Buffet Crampon Paris.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klarnetu?

Klarnet podobnie jak saksofon jest rodzajem instrumentu dętego drewnianego. Powstał on pod koniec XVII wieku i stał się stałą częścią każdej orkiestry, choć równie często jest on wykorzystywany jako instrument solowy. Wyróżnia się kilka rodzajów klarnetów: mały, altowy, basethorn, basowy oraz kontrabasowy. Często wykorzystywany jest w muzyce popularnej i jazzie. Najpopularniejszymi producentami klarnetów są firmy Buffet Crampon Paris, Jupiter oraz Hanson.

Wybór klarnetu to w głównej mierze indywidualna decyzja danego muzyka i tego, jakie ma on preferencje. W przypadku,gdy dopiero się uczymy, najlepiej wybierać instrumenty przeznaczone dla amatorów i właśnie klarnety szkolne, które pomogą w nabraniu doświadczenia i przygotują do bardziej profesjonalnych typów instrumentów.

 

Flet poprzeczny i jego charakterystyka

Ten rodzaj instrumentu zalicza się przede wszystkim do instrumentów dętych drewnianych wargowych i w swojej podstawowej formie jest instrumentem nietransponującym. Znajduje dość szerokie zastosowanie, a wykorzystywany jest między innymi w muzyce symfonicznej, solowej, rozrywkowej, jazzowej czy kameralnej. Współcześnie najczęściej korzysta się z dwóch odmian fletu poprzecznego, którymi są flet piccolo oraz flet altowy. Rodzajów fletów jest jednak znacznie więcej, choć obecnie mało się z nich korzysta, skupiając się właśnie na tych dwóch.

Dobrej jakości flet poprzeczny tani nie jest, profesjonalne instrumenty zaczynają się od 2 tys złotych w górę, ale w przypadku sprzętów dla początkujących cena jest znacznie niższa – około 600 złotych. Można kupić używane, ale tu trzeba uważać, najlepiej wybierać sprawdzone marki, które mogą nam zagwarantować przynajmniej kilka lat funkcjonowania.

Popularne marki fletów: Yamaha, Trevor J. James, Nuvo (flety dla dzieci), Jupiter, Roy Benson.

 

Jaką trąbkę do gry wybrać?

Trąbka to chyba jeden z popularniejszych instrumentów, który bardzo chętnie wybierany jest także przez początkujących muzyków. Trąbki zaliczają się do instrumentów dętych blaszanych, a patrząc na rodzaje dostępnych trąbek, można wymienić: basową, piccolo i kieszonkową. Współcześnie trąbka najczęściej wykonana jest z mosiądzu, z jednej strony zakończona ustnikiem, a z drugiej rozszerzoną czaszą w kształcie dzwonu. Naukę gry na trąbce można rozpocząć już w wieku 7 lat.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie trąbki? Przede wszystkim ważne jest to, do jakiej gry chce się wykorzystać trąbkę. Orkiestrowa czy solowa ma zazwyczaj jaśniejszą barwę dźwięku, jazz ma zdecydowanie ciemniejszy ton. Wprawdzie ceny trąbek zaczynają się już od 600 złotych, jednak zazwyczaj są to sprzęty słabej jakości, z których szybko odpada lakier, a tłoki przestają sprawnie chodzić. Używana trąbka wysokiej jakości na pewno jednak zagwarantuje nam możliwość dłuższego grania. Oto marki, na które warto zwrócić uwagę: Yamaha, Vincent Bach, Trevor J. James, Jupiter, MTP, Talis.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry