0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Najchętniej czytane reportaże. Po jaką literaturę faktu warto sięgnąć?

Najchętniej czytane reportaże. Po jaką literaturę faktu warto sięgnąć?

Reportaże to chętnie czytane przez Polaków książki. Lubimy dowiadywać się o tym, jak toczy się życie w innych krajach, jakie panują tam tradycje, kultury, dlaczego dochodzi do konfliktów na różnym tle itp. Zadaniem tego gatunku jest tłumaczenie zjawisk, które dzieją się tuż obok nas. Po jakie zatem reportaże najchętniej sięgają Polacy?

 

 

"Niedziela, która zdarzyła się w środę", Mariusz Szczygieł

Mariusz Szczygieł to znany polski dziennikarz, reportażysta i pisarz. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród, w tym Europejską Nagrodę Książkową. Pierwsze doświadczenie Szczygieł zdobywał jako reporter tygodnika „Na Przełaj” i „Gazety Wyborczej”. Dosyć szybko trafił również do innych mediów prowadząc na kanale Polsat popularny w latach 90. XX wieku talk-show „Na każdy temat”.

Książka Mariusza Szczygła

Mariusz Szczygieł stale pisze, a jego twórczość wzrasta. Wśród najbardziej znanych reportaży można wymienić „Gottland”, „Zrób sobie raj” czy „Projekt: prawda”. Nie można pominąć również pozycji „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, a był to reporterski debiut Szczygła. Książka ta została wydana w 1996 roku i już kilka razy była wznawiana, ku zaskoczeniu samego autora. Reportaże tam zamieszczone stanowią kwintesencję transformacji lat 90. w Polsce. Wiele osób, które sięgają dzisiaj do tej książki, twierdzą, że to powrót do ich dzieciństwa, młodości. „Niedziela, która zdarzyła się w środę” to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy chcą przeczytać o tym, co wydarzyło się w przeciętnych polskich miastach po upadku komunizmu.

 

"Biała Gorączka", Jacek Hugo-Bader

Jacek Hugo-Bader to barwna postać polskiego dziennikarstwa. Najwięcej uwagi poświęca krajom byłego ZSRR i śmiało można powiedzieć, że na ich temat wie niemal wszystko. Hugo-Bader od lat 90. XX wieku na stale związany jest z „Gazetą Wyborczą”. Odbywa też wiele podróży, które zazwyczaj owocują nowymi książkami.

W twórczości Hugo-Badera warto pochylić się nad takimi książkami jak „Dzienniki kołymskie”, „W rajskiej dolinie wśród zielska” czy „Biała gorączka”. Za ostatnią z nich dziennikarz otrzymał Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. Książka ta podzielona jest na dwie części: „Znikający punkt” i „Pułapka na anioły”. Jeżeli chodzi o treść, jest to zapis wyprawy Hugo-Badera do Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego, który rozbudowany jest o historie różnych interesujących osób zmagających się z życiem w tych państwach.

 

"Wszystkie wojny Lary", Wojciech Jagielski

Wojciech Jagielski to znany polski dziennikarz, reportażysta i pisarz. Zdobył wiele prestiżowych nagród, takich jak Nagroda SDP, Nagroda im. Dariusza Fikusa czy Nagroda im. ks. Józefa Tischnera. Jagielski najchętniej podejmuje się tematyk związanych z takimi krajami jak Afryka, Azja, Gruzja czy Czeczenia.

Książka Wojciecha Jagielskiego

Wśród wartych przeczytania książek Wojciecha Jagielskiego wymienić można „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwa o deszcz”, „Wypalanie traw” czy „Trębacz z Tembisy”. Na szczególną uwagę zasługuje pozycja „Wszystkie wojny Lary” z 2016 roku, która zaskakuje aktualnością podejmowanego tematu. Możemy dowiedzieć się z niej o historii matki, której synowie postanawiają wstąpić do Państwa Islamskiego, a ona stara się ich uratować.

 

"Papusza", Angelika Kuźniak

Angelika Kuźniak to młoda reporterka, która ma już na swoim koncie kilka nagród i ważnych książek. Kilkukrotnie została nagrodzona Grand Press i wiele razy była nominowana do znaczących, dziennikarskich wyróżnień. Wśród wartych przeczytania książek wymienić można takie tytuły jak „Stryjeńska. Diabli nadali”, „Marlene” czy „Papusza”.

„Papusza” to wydana w 2013 roku historia znanej romskiej poetki Bronisławy Wajs. Kuźniak zadała sobie wiele trudu, by znaleźć niepublikowane nigdy wcześniej informacje o Papuszy, jednak opłaciło się. Jej książka to wzruszający reportaż o „przeklętej poetce”, jak nazywała Papuszę Julia Hartwig. Autorka przypomniała czytelnikom o nieco zapomnianej artystce. Zrobił to także film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, który miał swoją premierę w tym samym roku co książka.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry