0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Kultowe czasopisma dla dzieci i młodzieży

Kultowe czasopisma dla dzieci i młodzieży

Pamiętacie niegdysiejsze czasopisma dla dzieci i młodzieży? To było coś, prawda? Niektóre pisma z czasów naszej młodości już od dawna nie są publikowane, inne ukazują się do dziś. Powspominajmy trochę i przyjrzyjmy się kilku spośród tych, których lekturę wspominamy ze szczególną nostalgią.

 

 

Filipinka

„Filipinka” była pismem, które powstało z inicjatywy tygodnika „Kobieta i życie”. Zamysł był prosty – wykształcić wśród młodych dziewcząt przyszłe czytelniczki „Kobiety i życia”. Pierwszy numer ukazał się w 1957 roku nakładem Warszawskiego Wydawnictwa Prasowego. Początkowo to pismo o charakterze społeczno-kulturalnym wychodziło w nakładzie stu tysięcy egzemplarzy. Szczyt popularności przypadł na końcówkę lat osiemdziesiątych – wówczas nakład wynosił już pięćset pięćdziesiąt tysięcy. Jak widać, spośród kultowych czasopism tamtego okresu, to konkretne cieszyło się szczególnym zainteresowaniem.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów „Filipinki”, pamiętanych do dzisiaj, był dział listów i interwencji. Podobną popularnością cieszyły się też humorystyczne Czarne Strony, redagowane przez niejakiego Filipa, pod którym to pseudonimem tak naprawdę tworzyły dziennikarki takie jak Anna Mazurkiewicz i Laura Bakalska.

Schyłek lat dziewięćdziesiątych przyniósł poważne zmiany. Pismo dostosowało się do realiów rynku, na którym królowały „ogłupiające” pisma dla nastolatek, zmniejszono więc działy publicystyczne i kulturalne, a większy nacisk położono na te poświęcone wyglądowi i modzie. Ta strategia się jednak nie opłaciła i ostatecznie „Filipinka” przestała być wydawana w 2006 roku.

czasopismo Filipinka

Młody Technik

Ten miesięcznik o tematyce naukowo-technicznej powstał jako następca pisma „Młody Zawodowiec”, przeznaczonego dla uczniów szkół zawodowych. Z czasem jego profil rozszerzono o uczniów szkół handlowych i rzemieślniczych i wtedy właśnie pojawiła się potrzeba zmiany charakteru pisma i skierowania go ogólnie do młodzieży o technicznych zainteresowaniach.

Tak zatem narodził się w 1950 roku „Młody Technik”. Pismo ukazywało się w imponującym nakładzie dwustu pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy, które były wprost rozchwytywane. Każdy zainteresowany techniką mógł znaleźć tu coś dla siebie.

Treść była przejrzyście podzielona na działy, takie jak Nowe i najnowsze (nowinki ze świata techniki), Poznajemy samochody, Fizyka, Biologia, Astronomia, Informatyka, Chemia na co dzień, Rozmaitości matematyczne, Klub wynalazców (to tu można było zgłaszać własne wynalazcze projekty) i Na warsztacie – tu zamieszczano rady, jak samemu stworzyć na przykład przedmioty codziennego użytku.

Na łamach "Młodego Technika" ukazywały się też opowiadania fantastyczno-naukowe, w tym debiuty późniejszych mistrzów gatunku, takich jak chociażby Janusz A. Zajdel.

numery czasopisma Młody Technik

Świerszczyk

Nazwę dla tego pisma wymyśliła znana z twórczości dla dzieci Ewa Szelburg-Zarembina, a ono samo ukazuje się od 1945 roku aż do dziś. Pismo od początku kładło przede wszystkim nacisk na jakość zawartych w nim treści. Do dziś pracują nad nimi nie tylko pisarze i ilustratorzy, ale również pedagodzy i psychologowie dziecięcy, dzięki czemu „Świerszczyk” może wspomagać rozwój dzieci.

Dbają o to poszczególne działy pisma: Małe czytanie, Rysunkowo (tu ćwiczy się spostrzegawczość), Wierszykowo, Ćwiczenia z myślenia (zagadki, szyfry i labirynty), Krzyżówkowo i wiele innych. A dla perspektywy historycznej warto nadmienić, że to właśnie na łamach tego pisma zadebiutował słynny komiks „Jeż Jerzy” (ale bynajmniej nie w swojej dorosłej, niegrzecznej wersji).

 

Świat Młodych

To czasopismo, wydawane w latach 1949-1993 powstało z połączenia „Nowego Świata Przygód” i „Na tropie”. Przez te lata udało się wydawnictwu pozyskać do współpracy prawdziwe sławy, takie jak Wanda Chotomska czy Miron Białoszewski.

„Świat Młodych” związany był z ruchem harcerskim i to jemu poświęcona była część artykułów – zapaleni harcerze mogli znaleźć tu informacje o zlotach i sprawnościach, a także teksty piosenek, wraz z chwytami gitarowymi, którymi mogli później uprzyjemniać sobie czas przy ognisku. Jednak nie tylko na tym skupiało się pismo.

Przyciągały na przykład publikacje literackie. Chodzi tu nie tylko o opowiadania i powieści (jak „Koniec wakacji” Janusza Domagalika, czy debiut Wandy Chotomskiej, opowiadanie „5 minut przed szczęśliwym końcem”). „Świat Młodych” publikował też komiksy. To tutaj Henryk Jerzy Chmielewski, szerzej znany jako Papcio Chmiel, zaprezentował po raz pierwszy „Tytusa, Romka i A'Tomka". To tu Janusz Christa publikował „Kajka i Kokosza”. Wśród komiksiarzy znalazł się także Grzegorz Rosiński, wsławiony takimi tytułami jak „Kapitan Żbik” czy „Thorgal”.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry