0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie filmy oparte na faktach warto obejrzeć? Lista filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami cz. I

Jakie filmy oparte na faktach warto obejrzeć? Lista filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami cz. I

Podobno życie pisze najlepsze scenariusze. Nie dziwi więc fakt, że najlepsi twórcy filmowi, szukając inspiracji, często decydują się na przedstawienie wydarzeń, które faktycznie miały miejsce. Wiele jest produkcji, które bazują na prawdziwych historiach, chociaż trudno uwierzyć, że pewne zdarzenia mogły mieć w ogóle miejsce. Jakie filmy oparte na faktach warto obejrzeć?

 

 

„Snajper”, reż. Clint Eastwood

„Snajper” to głośny dramat wojenny w reżyserii Clinta Eastwooda. Fabuła koncentruje się na losach Chrisa Kyle'a, który określany jest mianem najlepszego snajpera w historii sił zbrojnych USA. Służył on w wojsku przez długie lata, czterokrotnie wysyłano go na misję do Iraku. Według nieoficjalnych danych Kyle zastrzelił tam 255 osób, Pentagon potwierdził śmierć 160. Snajper wielokrotnie ratował życie innym ludziom, sam był ranny dwa razy, natomiast sześciokrotnie przeżył wybuchy min w jego pobliżu. Dzięki takim statystykom Kyle zyskał miano legendy. Był on wielokrotnie nagradzany przez władze USA.

Kiedy Chris Kyle zakończył wojskową karierę, przeprowadził się razem z żoną i dziećmi do Teksasu. Tam prowadził firmę, w której szkolił snajperów. Pomagał także żołnierzom, którzy borykali się z zespołem stresu pourazowego. Kiedy wydawało się, że jego spokojne, rodzinne życie nie zostanie już wystawione na żadną próbę, los boleśnie z tego zadrwił. Najgorsze czekało go nie na froncie, ale w pobliżu domu…

Film „Snajper” był wielokrotnie nagradzany. Duża w tym zasługa Bradleya Coopera, który fenomenalnie odegrał rolę Chrisa Kyle'a. Podobnie jak Sienna Miller, która wcielała się w żonę legendy. „Snajper” dostał aż 6 nominacji do Oscara, co świadczy o dużym uznaniu krytyków filmowych.

 

„Monster”, reż. Patty Jenkins

„Monster” to dramat kryminalny w reżyserii Patty Jenkins. Przedstawia on historię seryjnej morderczyni Aileen Wuornos, amerykańskiej prostytutki. Poznaje ona pewnego dnia młodą dziewczynę – Selby Wall, z którą zaczyna łączyć ją zażyła więź. Wkrótce obie zamieszkują razem w przydrożnym motelu.

Aileen Wuornos wychowywała się w patologicznym środowisku, co miało wpływ na jej dalsze życie. Nie była jeszcze pełnoletnia, gdy na dobre zajęła się prostytucją. Jej prawdziwy dramat zaczął się wtedy, gdy została pobita i zgwałcona przez jednego z klientów. Postanowiła się na nim zemścić i go zabiła. Jedno morderstwo uruchomiło kolejne, co musiało skończyć się tragicznie, także dla samej Aileen.

FilmMonster

Film „Monster” szybko zdobył uznanie krytyków. Największy podziw wyrażono dla aktorki Charlize Theron, która przytyła i dała się oszpecić dla głównej roli. Takie poświęcenie nagrodzono Oscarem, Złotym Globem i Srebrnym Niedźwiedziem. dla najlepszej aktorki w 2004 roku.

 

„Nietykalni”, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano

„Nietykalni” to popularny francuski komediodramat w reżyserii Oliviera Nakache'a i Erica Toledana. Oparty jest na historii Philippe'a Pozzo di Borgo, który w 1993 uległ wypadkowi i od tego czasu był przykuty do wózka. Rok później przyjął do pracy Abdela Yasmina Sellou, z którym połączyła go wyjątkowa przyjaźń.

W filmie główny bohater grany przez Francoisa Cluzeta również nazywa się Philippe. W postać opiekuna – Drissa, wcielił się natomiast Omar Sy. Fabuła filmu koncentruje się na życiu niepełnosprawnego Philippe'a, arystokraty człowieka oczytanego, wykształconego, znawcy sztuki. Jego postać zestawiona jest z czarnoskórym chłopakiem, który przychodzi do niego na rozmowę w sprawie pracy tylko dlatego, by dostać zasiłek. Jak można się domyślić, Driss zostaje zatrudniony i od tego czasu widzowie obserwować mogą wpływ obu mężczyzn na siebie. Mimo iż pochodzą z dwóch różnych sfer, w filmie różnice, które ich dzielą, przedstawiane są korzystnie. Panowie uczą się od siebie wzajemnie. Philippe próbuje opanować sztukę korzystania z życia, mimo przeciwności losu. Driss natomiast uczy się kultury i wrażliwości na sztukę i drugiego człowieka.

Film Nietykalni

Film „Nietykalni” został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków na całym świecie. Niektórzy określili go mianem "perfekcyjnego". Duży wpływ na postrzeganie filmu miała genialna muzyka znanego Ludovica Einaudiego, która wywołuje spore emocje i wzmacnia odbiór tego komediodramatu.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry