0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Wyposażenie magazynu - jak powinien wyglądać profesjonalny magazyn?

Wyposażenie magazynu - jak powinien wyglądać profesjonalny magazyn?

Nie tylko profesjonalne magazyny muszą uporać się z kwestią sprawnego przechowywania towaru. Wiele firm, oferujących sprzedaż czy usługi przechowuje na terenie firmy niezbędne w działalności produkty. Jak urządzić sprawny, ergonomiczny i funkcjonalny magazyn?

 

Jakie wybrać regały magazynowe?

W większości typów biznesu wystarczy inwestycja w porządny regał czy stojak do przechowywania. W zależności od posiadanego towaru, wykorzystywany może być inny budulec dla regału.

Najbardziej uniwersalną opcję stanowią te, wykonane z metalowych rurek, wydrążonych w środku. Zapewnią one właściwą wytrzymałość w stosunku do standardowej ciężkości materiałów, dając jednocześnie możliwość łatwego przestawiania. Nie bez znaczenia pozostaje bezpieczeństwo przeciwpożarowe – regały metalowe są pod tym względem o wiele bezpieczniejsze, niż drewniane odpowiedniki, odchodzące powoli w niepamięć.

Popularną opcję stanowią także regały konturowane na zasadzie stelaża składającego się ze słupów nośnych i ramy podpierającej półki (musi zostać ona jednak dodatkowo wzmocniona w połowie szerokości). Materiałem w tym przypadku jest gięta blacha, przypominająca swym wyglądem metalowe profile, o równomiernie rozłożonych otworach, w których zamocować można półki (np. za pomocą kołków lub śrub i nakrętek).

Rgały do magazynu dostaniesz w internecie

Regały do magazynu - idealne wymiary i obciążenie

Wybierając regały, należy kierować się ich wymiarami, możliwym maksymalnym obciążeniem, ilością półek, wraz z możliwością regulacji ich wysokości. Sprzedawca podać musi zarówno nośność półki, jak i całego regału. Należy także upewnić się, czy mebel może stać samodzielnie, czy musi zostać zamocowany do ściany.

Regały posiadać powinny jak najbardziej uniwersalne wymiary. Umożliwi to łatwe dobranie do nich pojemników, ułatwiających magazynowanie mniejszych elementów. Ze względów estetycznych, ale i zabezpieczających przed korozją, metal powinien być po piaskowaniu i malowaniu proszkowym. Dobry system do przechowywania powinien spełniać europejskie normy.

 

Szafy, czyli regały wysokiego składowania do magazynu

Niezbędne może okazać się także zamocowanie metalowej szafy. Służyć może ona do archiwizowania dokumentów, ale i przechowywania cenniejszych narzędzi. Zamykana na klucz przestrzeń umożliwia sprawne ograniczenie dostępu. Z uwagi na ciężar i masywność niemożliwe jest także wyniesienie jej.

 

Stojaki do składowania

Stojaki wykorzystywane są przy przechowywaniu większych gabarytowo, mało elastycznych materiałów, jak płyty drewniane, pleksi, szyny metalowe, elementy rusztowań. Mają one postać stelaża, wykonanego z metalowego słupa, wspartego na stopie, wraz z ramieniem, na którym to przechowywane są materiały.

Wybierać należy modele umożliwiające prostą i szybką regulację wysokości ramienia. Producent powinien także gwarantować brak wykrzywiania się systemów utrzymujących ramię, nawet w przypadku złego zamocowania.

Z uwagi na wysokie obciążenia muszą być one wykonane z wysokogatunkowej stali, o określonej nośności pojedynczych słupów. System musi gwarantować pełną stabilność, nawet w momencie nierównomiernego załadowania towarem. Jak w przypadku innych systemów, także i te konstrukcje powinny spełniać wszystkie europejskie normy dla systemów regałowych.

 

Wózki do przewożenia / paleciaki

Magazynowanie przedmiotu kiedyś się kończy i wówczas należy przewieść towar w inne miejsce. Niezbędne do tego będą, w zależności od wielkości paczki czy ciężaru, różnorodne wózki. Wózki widłowe (a więc wózki jezdniowe podnośnikowe), prowadzone przez wykwalifikowanego pracownika, stosowane są w większych przestrzeniach i napędzane silnikiem spalinowym.

Są one w stanie transportować towary o znacznej wadze, nawet dochodzącej do kilkudziesięciu ton. Używany zazwyczaj do rozładunku materiału w magazynach i fabrykach, opierając się na transporcie palet. Dzięki metalowemu stelażowi, zwanym masztem, umożliwia on podnoszenie towaru na znaczną wysokość, np. na górną półkę w regale. Mniejsze magazyny oparte mogą być o system wózków napędzanych siłą robotnika.

Paleciak stanowi potoczną nazwę wózka widłowego ręcznego. Dostosowany jedynie do przewozu palet na krótkie dystanse i podnoszenie ich na kilkanaście centymetrów. Jest to metalowy, niski sprzęt, o określonym udźwigu i długości wideł. Stosowany tam, gdzie nie zmieści się typowy wózek widłowy oraz na terenie wielkopowierzchniowych sklepów.

Wózki widłowe nazywane są paleciaki

Palety do magazynu

Zarówno paleta tradycyjna, jak i najpopularniejsza w Polsce europaleta – stanowią podstawę w magazynowaniu towarów. Ustawiane są na nich wszelkie pojemniki czy kartony stojące w pomieszczeniu. Służy także jako sztywne podłoże do magazynowania mniejszych opakowań. Nadstawki paletowe zabezpieczyć mają także boki oraz górę przechowywanego towaru.

W momencie, gdy dana partia musi zostać przemieszczona, wystarczy unieść i przetransportować całą paletę. Ich wymiary zostały ustandaryzowane i dopasowane do wszelkich koszy, regałów, wózków widłowych i paleciaków.

Palety wykonane są najczęściej z drewna, choć coraz popularniejsze stają się modele plastikowe. Mają one jednakową wagę i większą wytrzymałość.

 

Beczki / pojemniki w magazynie

Beczka od dawien dawna służy człowiekowi do przechowywania materiałów płynnych oraz sypkich. Niegdyś wykonana była z drewna, dziś na szeroką skalę stosowane są jednak modele z tworzyw sztucznych. Wykorzystywane są także modele z metalu – dawniej z aluminium, dziś częściej z blachy stalowej kwasoodpornej. Beczki należy wybierać jedynie w charakterystycznym dla nich kształcie.

Obłość i przewężenia zapewniają wytrzymałość i ułatwiają przetaczanie i załadunek jej. Przy wyborze beczki należy upewnić się co do jej pojemności, stanu oraz przechowywanych wcześniej towarów.

Pojemniki służące do przechowywania wykonane mogą zostać z tworzywa sztucznego, metalu, a rzadziej drewna. Dostępne w wielu kształtach i wielkościach, zapewnią łatwy transport materiałów sypkich, małych opakowań, mięsa czy pieczywa. W zależności od materiału, mogą posiadać otwory lub jednolite ścianki. Dostępne z przykrywą lub bez.

Regały paletowe w magazynie

Specjalistyczny sprzęt w magazynie

Przedstawiona lista stanowi jedynie podstawowe zakupy, jakie poczynić powinien właściciel typowego magazynu na standardowy towar. W zależności od specyfiki przechowywanych przedmiotów czy prowadzonej działalności, potrzebne mogą być jednak dalsze zakupy. Spore wydatki czekać będą założyciela firmy trudniące się przechowywaniem szybkopsujących się produktów spożywczych.

Podstawę stanowić będzie tam zaaranżowanie sprawnej chłodni. Inne typy działalności wymagają np. zakupu pojemnika do przechowywania paliwa, silosów na zboże, czy nawet klatek dla trzody chlewnej, ale każdy z typów działalności wymagać będzie indywidualnych wyborów.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry