0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie wyposażenie sklepu wybrać? Kupujemy meble sklepowe

Jakie wyposażenie sklepu wybrać? Kupujemy meble sklepowe

Wiele czynników determinuje wygląd i największą funkcjonalność danego sklepu. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości lokalu, profilu potencjalnego klienta i sprzedawanych produktów zakupić należy odmienne meble i dodatkowe wyposażenie. Jakie elementy wybrać i na co zwrócić uwagę, aby przez lata zakupione meble i akcesoria były dumą prowadzonej działalności i stanowiły najlepszą wizytówkę sklepu?

 

Jak wybrać regały sklepowe, aby ekspozycja towaru była atrakcyjna?

Najlepszy regał to ten dopasowany ściśle do oferowanych produktów – zwłaszcza wielkością, rozstawem półek i kątem nachylenia. Inne wymagania ekspozycyjne mają butelki z alkoholem - inne obuwie. Produkcja mebli na wymiar jest jednak kosztowna. Warto więc na początek, przy ograniczonym budżecie, zdecydować się na modułowe meble, które umożliwiają pewną elastyczność w dobraniu wysokości półek czy ustawieniu regałów względem siebie.

Typowy regał, zazwyczaj wybierany przez początkujących właścicieli sklepów, zbudowany jest konstrukcją systemu rurkowo-kulowego. Stelaż wybudowany jest ze stali nierdzewnej, a półki – w droższe wersji są drewniane, w ekonomicznej – wykonane z płyt wiórowych. Pamiętajmy, że płyty takie stanowią najtańszą, ale i najmniej trwałą opcję. Już po roku zauważymy pierwsze pęknięcia i odpryśnięcie wierzchniej warstwy, zapewniającej estetyczny wygląd. Drewniane półki są trwalsze, mają większą nośność, możliwe jest także ich odświeżenie nową warstwą farby czy lakieru.

Kupując regały należy sprawdzić ich wymiary, przede wszystkim rozstaw i szerokość półek. Ważna jest także nośność, a więc maksymalna waga produktów, bezpieczna przy danym modelu. Mniej stabilne konstrukcje, które przeważają się przy nierównym rozłożeniu towaru lub cięższych przedmiotach, mogą wymagać zamocowania do ściany.

Droższą opcję stanowią meble sklepowe wykonane w całości ze sklejki, a najdroższą - z drewna. Zabudowane regały i półki są zdecydowanie przyjemniejsze wizualnie i lepiej sprawdzają się do eksponowania droższych towarów. Meble, zwłaszcza drewniane, są także trwalsze niż omawiany wcześniej system stelażowy. Z tego też względu przed wyposażeniem sklepu warto zastanowić się czy nie lepiej zainwestować w używane meble. Łatwo przerobić można wysokość półek lub dorobić dodatkowe u stolarza. Samą powierzchnię drewnianą łatwo odnowić przy pomocy dostępnych środków – papierem ściernym zdjąć stare warstwy, a drewno po oczyszczeniu pomalować farbą lub lakierem.

Witryny sklepowe to podstawa wyposażenia biura

Jakie wyposażenie sklepu odzieżowego wybrać?

System rurkowo-kulowy sprawdza się także w przypadku sklepów odzieżowych, gdzie stelaż przybiera formę stojaka na wieszaki – podwójnego lub piętrowego, przeznaczonego do zawieszania partii ubrań jednych nad drugimi. Praktyczne są także półki zamontowane pod wieszakiem – do ekspozycji obuwia oraz nad, gdzie ułożyć można torebki, kapelusze czy wystrojone manekiny.

Może on opierać się na szerokiej podstawie, która ma zagwarantować stabilność lub posiadać konstrukcję przytwierdzaną do ściany. Pamiętajmy, aby sprawdzić wykończenie rurek. Nie mogą one zagrażać klientom ani psuć wywieszanych, delikatnych części garderoby. Także od dołu stelaż musi zostać oparty na gumowych podkładkach, które zabezpieczą podłogę przez zarysowaniem.

Wieszaki

Do eksponowania niektórych części garderoby, np. bielizny lub apaszek, dobrze sprawdzą się metalowe, obracane wieszaki z dużą ilością ramion. Najlepiej, aby posiadał on kółka, które zagwarantują mobilność.

Do eksponowania biżuterii, ale i bielizny oraz innych, misternych przedmiotów, dobrze nadają się szafki szklane lub wykończone lustrem. Dzięki nim łatwo pooglądać można każdy szczegół towaru, który jest korzystnie wyeksponowany. Ważne jest, aby szafka szklana umożliwiała zamknięcie na klucz z racji przechowywania najdroższych precjozów. Dobrym rozwiązaniem jest zwłaszcza wykorzystanie gablot podświetlanych, które idealnie oddają załamania świetlne lub zwracają uwagę na szczegóły i misterność wykonania.

Nie zapominajmy o wieszakach – także o specjalistycznych do wieszania spodni, spódnic i krawatów. Najtrwalsze, ale i najdroższe są modele drewniane. Kupując wieszaki z tworzyw sztucznych, powinniśmy zastawić się na potrzebę częstej wymiany połamanych sztuk. Wieszaki metalowe są trwalsze, lecz zazwyczaj zaczepiają ubrania oraz wyginają się pod wpływem cięższej odzieży. Do wieszania najdelikatniejszych części garderoby, np. jedwabnych koszuli nocnych, warto użyć obitych w estetyczny materiał wieszaków, które nie tylko eksponują, ale i przeciwdziałają wszelkim zniszczeniom.

Kosze i kufry

W wielu sklepach odzieżowych dobrze sprawdzają się kosze, do których dosyć swobodnie wrzucane są partie ubrań. Miejsce tam znaleźć może bielizna, przecenione artykuły czy poprzewieszane na koszu apaszki i szale. W przypadku stylowego wystroju retro lepiej poszukać na  internetowych ogłoszeniach starych, drewnianych skrzyń i kufrów. Po odnowieniu powierzchni nadają się idealnie do przechowywania ubrań i dodatków.

Manekiny

W sklepie odzieżowym nie może zabraknąć manekinów, na których eksponowane będą ubrania. Wyróżniamy manekiny męskie i żeńskie, o różnym rozmiarze i stopniu tęgości. Mogą przedstawiać całą postać lub jedynie popiersie. Cena ich uzależniona jest głównie od zastosowanego materiału. Najtańsze manekiny to wybrzuszony plastik, który nie jest zbyt trwały, szybko wgina się i psuje. Droższe modele wykonane są w trwalszych tworzyw sztucznych, które przy ostrożnym traktowaniu przetrwają całe lata.

Manekiny posłużą do zaprezentowania odzieży w sklepie

Przymierzalnia

To niezastąpiony element każdego sklepu. W najprostszej postaci przybiera ona formę stelaża stalowego, na którym zawieszana jest zasłona, zasłaniająca przebierającą się osobę. Lepiej sprawdzi się jednak boks zabudowany z trzech stron, gdzie jedynie jedna ściana posiada odsuwaną kotarę. W przebieralni musi znajdować się lustro i korzystne oświetlenie, aby zagwarantować odpowiedni wygląd całej postaci. Dla dodania praktyczności niezbędne będą haczyki i wieszaki na ubrania.

 

Jaką wagę sklepową / magazynową wybrać?

W zależności od prowadzonej działalności różnią się one sposobem działania, budową, rozpiętością wagi produktów. W końcu waga znajduje zastosowanie do ważenia komponentów leków w aptece, jak i w składach budowlanych, sprzedających tony węgla.

Waga sklepowa i magazynowa

Uogólniając, wyróżnić możemy wagę sklepową, przeznaczoną do postawienia na meblach i ważenia np. produktów spożywczych oraz magazynową, która dedykowana jest do obsługi cięższych towarów. Ustawiona jest ona na podłodze, aby wygodniej wkładać na nią cięższe towary. Na pionowym wysięgniku znajduje się ekran pokazujący uzyskany wynik. Ma ona wyższą skalę ważenia (np. do 60 kg).

Typowa waga, wykorzystywana w większości działalności, ma konstrukcję elektroniczną. Waga ta jest najprostsza w obsłudze, ponieważ po położeniu na niej towaru od razu otrzymujemy wynik. Jest ona jednak mniej trwała oraz droższa i rzadziej spotykana przy obsłudze cięższych towarów, np. w składach budowlanych.

Kupując wagę należy sprawdzić zakres obsługiwanego ciężaru (np. 100 gram do 15 kg). Powyżej górnej granicy nie można stawiać cięższych przedmiotów, aby nie zniszczyć urządzenia. Ważna jest także możliwość podłączenia do kasy fiskalnej, aby uzyskany wynik, po wbiciu na kasie odpowiedniego kodu, zmienił się w należność. Zwrócić uwagę należy także na dokładność uzyskanego wyniku.

Praktyczne w przypadku kas są także wysięgniki, które pozwalają na swobodną kontrolę wagi przez stojących z drugiej strony kupujących. Pamiętajmy, że wagi wykorzystywane w handlu poddawane są kontroli prawnej, aby zagwarantować klientom prawdziwość wyniku.

Meble do sklepu możesz kupić w internecie

Naokoło kasy fiskalnej

Najczęściej kasa stoi na ladzie, która konstrukcją przypomina modułowy kontuar. Pamiętajmy, że musi ona posiadać odpowiednią wysokość, aby zapewnić klientom, ale i sprzedawcy wygodę. Przestrzeń tą warto wykorzystać także do eksponowania towarów, ponieważ klient czekając na finalizację transakcji decyduje się często na dodatkowy zakup niedrogi przedmiotów obok kasy. Dobrze sprawdza się także wbudowanie w kontuar przeszklonej gabloty, za którą eksponowane są najpiękniejsze towary ze sklepu.

Szuflada

Montowana jest za pomocą dodatkowych prowadnic pod blatem, na którym stoi kasa. W zależności od preferencji, wybierać można modele przeznaczone do automatycznego otwierania poprzez komendę z kasy lub jedynie kluczykiem. Należy zwrócić uwagą na mechanizm prowadnic, aby szuflada otwierała się szybko i sprawnie.

Szuflada służy do magazynowania pieniędzy oraz potwierdzeń sprzedażowych. Z racji różnych wymiarów obowiązujących na świecie bilonów należy upewnić się, że przegródki odpowiednie są dla polskich monet. Praktyczna w konstrukcji jest zwłaszcza szczelina wrzutowa, która pozwala na włożenie banknotu bez konieczności otwierania kasy. Sprawdźmy także możliwość awaryjnego otworzenia kasy.

Bramki

Przydają się w większych sklepach, nastawionych na swobodny dostęp klienta do półek. Bramki wymusić mają wśród klientów oczekiwany przez właściciela tor przejścia przez sklep, oznaczając miejsce wejścia i wyjścia. Bramki służące do wyjścia nie będą wpuszczać klientów wchodzących i odwrotnie.

Bramki wykonywane są z lekkich materiałów, wyposażonych w system blokowania - mechaniczny lub elektroniczny. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na otwarcie ich po aktywacji kartą lub pilotem. Przy zakupie zwrócić należy przede wszystkim uwagę na wysokość słupka bramki (powyżej jednego metra, aby dobrze spełniał rolę ogranicznika). Sprawdzić należy także długość ramienia od osi słupka.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry