0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Czy warto kupić używane narzędzia, akcesoria i urządzenia do produkcji?

Czy warto kupić używane narzędzia, akcesoria i urządzenia do produkcji?

Każdy majsterkowicz wie, że skompletowanie skrzynki z narzędziami to nie mały koszt, można sobie zatem wyobrazić jak wielki jest koszt wyposażenia hali produkcyjnej dowolnej fabryki. Są jednak sytuacje,w których właściciele firm mogą nieco zaoszczędzić kupując urządzenia używane. Warto zastanowić się, które akcesoria kupić nowe, a których można poszukać na rynku wtórnym.

 

Używane narzędzia – na co uważać?

Podobnie jak przy zakupie czegokolwiek z „drugiej ręki”, przy poszukiwaniu używanych narzędzi czy urządzeń do produkcji powinniśmy bardzo dużą uwagę zwrócić na to, czy dany sprzęt jest sprawny i czy w przeszłości był uszkodzony. Wszelkie akcesoria, a zwłaszcza maszyny powinny działać absolutnie bez zarzutu, w innym wypadku będą generować w przyszłości dodatkowe koszty. Ponadto od sprawności narzędzi, jakich używamy, dajmy na to szlifierki, bardzo często zależy bezpieczeństwo nasze oraz naszych pracowników. Szczególnie należy wystrzegać się sprzętu niewiadomego pochodzenia, gdyż istnieje ryzyko, że jest kradziony i jego zakup przysporzy nam dodatkowych problemów. Zakup używanych urządzeń to duże wyzwanie i wymaga sporej znajomości sprzętu, którego poszukujemy. Warto wiedzieć o co zapytać sprzedawce, przydaje się do tego znajomość słabych punktów konkretnych narzędzi, aby zwrócić na nie szczególną uwagę. Wszelkie pęknięcia obudów, uszkodzenia kabli i tym podobne usterki są stosunkowo proste w naprawie, ale warto zwrócić na nie uwagę, aby uzyskać niższą cenę.

Piła spalinowa

 

Zalety używanych narzędzi, akcesoriów i urządzeń

Zakup używanego sprzętu to jednak nie tylko pułapki i problemy. Bardzo często sprawny używany sprzęt jest gwarancją jakości. Nie raz przecież zdarza się, że nowo zakupiony sprzęt okazuje się niesprawny i cała nasza praca musi zostać przesunięta w czasie ze względu na proces reklamacji. Ponadto w sytuacji sprzedaży używanych urządzeń niektórzy sprzedawcy oferują własną gwarancję, zwłaszcza jeśli kupujemy coś np. w sklepie z używanymi narzędziami. Poszukując maszyn z tak zwanej „drugiej ręki” mamy szansę trafić na niejedną perełkę, której nie ma już w regularnej sprzedaży. Ponadto niektóre rozwiązania technologiczne wykorzystywane w urządzeniach starszych generacji są znacznie lepsze niż te najnowsze. Często też starsze sprzęty są mniej zawodne od ich nowszych wersji. Wiele osób decyduje się również na zakup urządzeń poleasingowych. Są one o wiele tańsze od nowych modeli, a poziom ich eksploatacji jest wciąż bardzo niewielki.

 

Gdzie szukać używanych urządzeń?

Tak jak już wspominaliśmy, używanego sprzętu różnego rodzaju warto szukać w sklepach skupujących tego typu urządzenia, ale nie tylko. Istnieje wiele portali ogłoszeniowych, na których często osoby prywatne sprzedają swoje własne narzędzia, dzięki czemu mamy możliwość uzyskania informacji na ich temat bezpośrednio od dotychczasowego użytkownika. Również firmy bardzo często bezpośrednio sprzedają sprzęt, na który skończył im się leasing. Popularne są również aukcje komornicze czy też licytacje syndyka. Bardzo często urządzenia pochodzące z zajętych przez komornika firm, które były niewypłacalne bądź też ogłosiły upadłość, są bardzo dużo warte, a kupić je można niezwykle tanio.

Elektro-wiertarka

 

Jak mądrze kupować używane narzędzia?

Przy zakupie używanego sprzętu warto zwracać uwagę na dobre i uznane marki, nie ma sensu kupować używanych narzędzi, które już jako nowe są stosunkowo tanie. Cena używanych narzędzi powinna być przynajmniej o 30 % niższa od ceny początkowej, dlatego też warto poszukać informacji na temat tego, za ile można kupić daną rzecz u producenta i w razie czego próbować się targować. Jeśli nie znamy się zbyt dobrze na specyfikacji urządzeń, których zakup planujemy, dobrze jest zapytać o radę lub poprosić kogoś bardziej obeznanego o to, by wybrał się na oględziny razem z nami. Nigdy nie należy kupować używanych urządzeń bez ich wcześniejszego wypróbowania. Nie wystarczy też samo włączenie urządzenia, należy także sprawdzić czy poprawnie wykonuje pracę, do której jest przeznaczone. Dla przykładu, jeśli kupujemy piłę do drewna, najlepiej jest uruchomić ją i przeciąć kilka kawałków drewna, aby mieć pewność, że jest w stu procentach sprawna.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry