0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Rynek pierwotny czy wtórny? Gdzie szukać pierwszego mieszkania?

Rynek pierwotny czy wtórny? Gdzie szukać pierwszego mieszkania?

Kupując pierwsze mieszkanie trzeba podjąć decyzję o wyborze lokum z rynku pierwotnego lub wtórnego. Nie jest łatwo zdecydować się na jedno, kategorycznie odrzucając drugie, kupno na obu rynkach nieruchomości ma bowiem swoje plusy i minusy. Wiele zależy oczywiście od umiejscowienia mieszkania i innych czynników, o których warto poczytać w tym artykule.

 

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego – czy pierwsze lokum musi być nowe?

No właśnie, dochodzimy tutaj do kluczowej kwestii jaką jest pokutujące w społeczeństwie przekonanie, że nowe mieszkanie jest lepsze. Wiele naturalnie zależy tutaj od zasobności portfela i naszych oczekiwań. Kupując nowe mieszkanie mamy pewność, że nikt wcześniej go nie użytkował, ale tak jak wszystko ten fakt ma swoje plusy i minusy. „Surowość” mieszkania z rynku pierwotnego sprawia, że budynek wciąż może się osadzać, co często prowadzi do powstawania pęknięć w ścianach i innych usterek. Do minusów zaliczamy też cenę mieszkania z rynku pierwotnego, które przeważnie jest o wiele droższe niż to rynku wtórnego (chociaż i to nie zawsze jest regułą). Wybór pierwszego lokum warto dobrze przemyśleć, nowe mieszkania są przeznaczone do całkowitego wyposażenia, praktycznie „od zera”, a więc trzeba w nie po prostu zainwestować. Dobrze jest także wziąć pod uwagę to, że nowe mieszkania są przeważnie mieszkaniami na obrzeżach, a więc infrastruktura dopiero się tam rozwija – buduje się sklepy, przychodnie, biblioteki, place zabaw, a nierzadko do przystanku autobusowego jest spory kawałek drogi. Wiele dlatego zależy tu od podejścia i od tego, czy wykażemy się cierpliwością.

Mieszkanie z wyposażeniem

Jakie są plusy wyboru pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego?

Pierwsze mieszkanie chcielibyśmy zapewne kupić w zgodzie ze swoimi oczekiwaniami czyli powinno być nowoczesne i być inwestycją. Rynek pierwotny pozwala na realizację tych planów. Nowe mieszkania z rynku pierwotnego są bowiem bardzo nowoczesne i co za tym idzie mogą przetrwać bez szwanku kilkadziesiąt lat. Co jednak jeszcze przemawia na korzyść mieszkań prosto od dewelopera? Nowe mieszkania to często mieszkania „pod klucz” czyli z wykończeniem i chociaż tu trzeba liczyć się z kosztami, jest to bardzo wygodna opcja. To jednak nie wszystko. Mieszkania od dewelopera mają szereg udogodnień takich jak parkingi, przestronne klatki schodowe, nowoczesna architektura – takich luksusów próżno szukać wybierając mieszkanie z rynku wtórnego.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego – czy to bezpieczna inwestycja?

Tak jak zostało wspomniane, mieszkanie z rynku pierwotnego jest przygotowane do wyposażenia, budynek może się jeszcze osadzać na gruncie i tym samym stanowić pewnego rodzaju ryzyko. Z mieszkaniem z rynku wtórnego nie ma takich problemów – jest w przeważającej większości wypadków dobrze zlokalizowane, istnieje możliwość podpytania lokatorów o warunki życia, ewentualne niedogodności i to jak sobie z nimi radzą. Do plusów mieszkania z rynku wtórnego zaliczyć można także fakt, że jest to lokum wyposażone, przynajmniej częściowo, a co za tym idzie nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na remont i kompletowanie mebli czy sprzętów. Jeśli więc zależy nam na mieszkaniu „od zaraz”, to jest to dobre rozwiązanie. Niekwestionowanym plusem, o którym nie sposób nie wspomnieć jest również szybkość załatwiania formalności związanych z przejęciem lokalu. Kompletowanie dokumentów, podpisanie umowy u notariusza oraz wykonanie przelewu mogą być kwestiami tygodnia lub dwóch - potem do mieszkania można się już wprowadzić.

Przestronne mieszkanie z dużymi oknami

Jakie minusy ma wybór pierwszego mieszkania z rynku wtórnego?

Nic jednak nie jest tak do końca czarno-białe, więc i wybór mieszkania na rynku nieruchomości do łatwych nie należy. Głównym minusem lokum z rynku wtórnego jest fakt, że budynek ma już trochę lat – kilkanaście lub kilkadziesiąt. Wiele naturalnie zależy tu od tego jakie budownictwo nas interesuje, bloki z płyty mają wiele niedociągnięć architektonicznych, z kolei zabudowa z lat 60-tych czy 50-tych skrywa mieszkania zawilgocone, o popękanych ścianach. Pozostaje tutaj także kwestia podatku od czynności cywilno-prawnych (2% wartości mieszkania) i wysokość taksy notarialnej.

Jeśli kupno pierwszego mieszkania ma być inwestycją, warto dokładnie przeanalizować plusy mieszkania z rynku pierwotnego – takie lokum w razie czego też łatwiej jest sprzedać. Z kolei jeśli zależy nam na szybkim wprowadzeniu się i rozwiniętej infrastrukturze to warto zastanowić się nad wyborem mieszkania z rynku wtórnego. Dobrze jest jednak mimo wszystko wziąć pod uwagę „wiek” takiego mieszkania i zdecydować się na w miarę młodą nieruchomość.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry