0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak szybko sprzedać dom lub mieszkanie? Na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży nieruchomości?

Jak szybko sprzedać dom lub mieszkanie? Na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości w teorii wydaje się prosta – wystawić ogłoszenie i czekać na zainteresowanych. Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej i niejednokrotnie trzeba się naprawdę długo naczekać na kogoś, kto będzie chciał nasz dom czy mieszkanie kupić. Co więc należy zrobić, żeby szybko i sprawnie sprzedać nieruchomość?

 

 

Gdzie zamieszczać ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości?

Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości najczęściej spotykane są w internecie. Na wielu serwisach, portalach i stronach w sieci można z łatwością trafić na setki, a nawet tysiące ofert związanych ze sprzedażą domów i mieszkań. Gdzie w takim razie można wystawić nieruchomość na sprzedaż? W pierwszej kolejności będą to przede wszystkim strony ogłoszeniowe nastawione na profil mieszkaniowy. Są to miejsca, gdzie w sposób profesjonalny można wystawić swoją nieruchomość na sprzedaż, wystawiając przy tym dobrze skonstruowane ogłoszenie.

Innymi miejscami, z których warto skorzystać, jest całe mnóstwo serwisów ogłoszeniowych ogólnych, gdzie ludzie wystawiają na sprzedaż wiele rzeczy. Takie strony najczęściej mają specjalnie skonstruowaną kategorię związaną z nieruchomościami.

Będąc nadal w temacie ogłoszeń internetowych, nie można także zapomnieć o potędze jaką dają media społecznościowe. Nawet ogłoszenie najlepiej przygotowane i wiszące na najlepszych serwisach nic nie da, jeżeli ludzie o nich nie będą wiedzieć. Bardzo popularną praktyką stało się więc wstawianie linków do ogłoszeń na facebooku, gdzie pocztą pantoflową informacja rozchodzi się wśród znajomych i znajomych tych znajomych.

Dom parterowy

 

Jak przygotować ogłoszenie o sprzedaży?

Ten temat jest niezwykle ważny i istotny, bo wbrew pozorom ludzie często nie przywiązują wagi do tego, by ich ogłoszenie było atrakcyjne. Uważają, że wystarczy wrzucić informacje, jedno albo dwa zdjęcia i to wystarczy. Nie, to nie wystarczy! Ogłoszenie musi być staranne, przejrzyste i powinno zawierać wszystkie najistotniejsze informacje na temat danej nieruchomości. Opis ma tu niebagatelne znaczenie!

Co więc powinno zawierać takie ogłoszenie, nie licząc zdjęć? Należy pamiętać o szczegółach: wielkość domu/mieszkania, liczba pokoi, ich wielkość, stan techniczny, czy jest garaż/parking, a także jak wygląda dostęp do komunikacji miejskiej oraz infrastruktura usługowo-handlowa w najbliższej okolicy. Warto też podkreślać atuty danej nieruchomości, brak hałasu (spokojna okolica), dużo terenów zielonych czy też fakt dużego nasłonecznienia.

Każdy z tych detali może mieć naprawdę duże znaczenie, które zwiększy szanse na szybką sprzedaż nieruchomości.

 

Zdjęcia nieruchomości – jak je zrobić?

W przypadku zdjęć także trzeba się postarać. Zrobienie kilku fotek i to byle jak nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić naszym chęciom sprzedażowym. W przypadku zdjęć domu, dobrze jest zrobić kilka z nich z zewnątrz od frontu, z ukazaniem ogródka, jeżeli go posiadamy. Na zdjęciach nie powinny być widoczne samochody, chodniki czy ulice. Należy robić zdjęcia z bliska i pod kątem. Sam ogród powinien być oczyszczony i zadbany, a trawa skoszona. Wszystkie przyrządy i zabawki dziecięce należy schować. Warto też pamiętać o tym, by unikać robienia zdjęć pod słońce.

Jeżeli chodzi zdjęcia wewnątrz domów, a także mieszkań, tutaj także często popełniane są różne błędy. Przede wszystkim należy sfotografować każde pomieszczenie, a wcześniej je odpowiednio przygotować. We wnętrzu domu czy mieszkania powinien być porządek, a wszystkie nieodpowiednie rzeczy i sprzęty być schowane, albo poza kadrem zdjęć. Należy się skupić się na tym, by zdjęcia ukazywały ciekawe detale, które mogą zainteresować także ewentualnych przyszłych kupujących. Ważna kwestia – najlepiej przy robieniu zdjęć korzystać z oświetlenia dziennego – światło żarówek może zniekształcać wygląd pomieszczeń.

Warto również pamiętać o tym, by zadbać o jakość zdjęć. Powinny być one w dobrej rozdzielczości, a także wyraźne i bez rozmazań. Brzydkie, niewyraźne zdjęcia niekorzystnie wpłyną na wizerunek nieruchomości i tym samym żaden klient się nie zainteresuje.

Nowocześnie urządzone mieszkanie

 

Kiedy najłatwiej sprzedaje się nieruchomość?

Pora w której sprzedaje się nieruchomość także nie pozostaje bez znaczenia. Patrząc na rynek nieruchomości, łatwo można zauważyć, że mieszkania sprzedają się najlepiej i najszybciej jesienią, a konkretnie w październiku i listopadzie, oraz wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia. Ogólnie okres od marca do października uznawany jest za najlepszy czas. Co może z tego wynikać? Może to być zależne od sytuacji finansowej czy podejmowania decyzji kredytowych, które mają określone terminy. Inna sprawa, że to czas, kiedy domy i mieszkania prezentują się najlepiej.

Zimą czy też na przełomie roku rzadko dochodzi do sprzedaży nieruchomości. Po pierwsze nie jest to zbyt korzystne pod względem prezentacji, szczególnie jeżeli chodzi o domy, a po drugie przełom roku to czas zmieniających się przepisów, a wtedy różnie może to bywać.

 

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Wyżej zostało wspomniane, że robiąc zdjęcia należy usunąć z widoku pewne elementy. Zanim zamieści się ogłoszenie sprzedaży mieszkania albo domu, trzeba się najpierw do tego przygotować. Przede wszystkim należy zrobić generalne porządki – sprzątnąć wszystko to, co nie powinno znajdować się na widoku, a także wyczyścić okna, dywany, fugi, zmyć podłogi i wszystko inne. Innymi słowy dom powinien lśnić czystością.

Jeżeli w pomieszczeniach znajduje się wiele mebli, albo są one duże, mogą tym samym optycznie zmniejszać przedstawione pomieszczenia. Warto pomyśleć o ich usunięciu czy przesunięciu, by zwiększyć przestrzeń. Jeżeli zaś w mieszkaniu posiadamy jakieś usterki, nawet drobne, należy je jak najszybciej naprawić. Zepsuty kran czy obluzowane drzwiczki od szafek mogą bardzo niekorzystnie wypaść w oczach przyszłego kupca.

Warto także pomyśleć o udekorowaniu mieszkania/domu, aby nadać wnętrzom przytulnego, miłego i ładnego wyglądu. Robiąc zdjęcia, powinno się przedstawić pomieszczenia w jak najlepszym stanie, to samo zresztą dotyczy osób, które są zainteresowane kupnem i chcą zobaczyć mieszkanie na własne oczy. Wpuszczając przyszłego kupca do zagraconego i brudnego domu nie ma co liczyć na zachwyt.

Chcesz szybko sprzedać dom albo mieszkanie? Zastosuj się do powyższych rad, a na pewno będzie to o wiele łatwiejsze. Dobre przygotowanie bardzo pomaga i zwiększa szanse na znalezienie kupca.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry