0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Działka budowlana czy rekreacyjna? Jakie rodzaje działek są najchętniej wybierane przez Polaków?

Działka budowlana czy rekreacyjna? Jakie rodzaje działek są najchętniej wybierane przez Polaków?

Polacy coraz częściej są zainteresowani zakupem działki, na której będą mogli wybudować dom lub zwyczajnie odpocząć. Niektórzy decydują się nawet na zakup gruntów, na których można uprawiać rośliny i hodować zwierzęta. Wymienić można wiele rodzajów działek, które mają różne przeznaczenie. Na jakie nieruchomości chętnie decydują się teraz Polacy?

 

 

Działki budowlane

Najpopularniejsze wśród gruntów i działek to te budowlane. Są to tereny, które przeznaczone są do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub wielorodzinnej. Mogą być zatem budowane na niej domy, osiedla mieszkaniowe, a nawet obiekty handlowe czy lokale użytkowe. Kupić działkę budowlaną może zarówno osoba prywatna jak i deweloper, firma, instytucja publiczna lub gmina. Według definicji, działka budowlana to teren, który dzięki konkretnym cechom geometrycznym, dostępie do drogi publicznej i odpowiedniej infrastrukturze technicznej, może służyć do zabudowy jedno- lub wielorodzinnej.

 

Działki przemysłowe

Działki przemysłowe są dosyć proste do zdefiniowania, głównie dzięki konkretnemu zastosowaniu. Tereny te przeznaczone są dla przedsiębiorstw przemysłowych. Dopuszczalne jest prowadzenie na nich uciążliwej działalności, jednak tylko wtedy, kiedy nie przekracza ona granic działki.

 

Działki rekreacyjne

Na działkach rekreacyjnych można z powodzeniem wybudować obiekt sezonowy, na przykład domek letniskowy. Bywa, że dopuszczalna jest także możliwość domu całorocznego, jednak to zależy od konkretnej działki. Decydujące są informacje zawarte w planie miejscowym o rodzaju zabudowy. Ostateczną decyzję może podjąć odpowiedni dla lokalizacji sąd administracyjny.

Działka z drzewami

 

Działki siedliskowe

Przeznaczeniem takich działek jest utworzenie siedliska. Składa się ono z budynku mieszkalnego, budynków inwentarskich, gospodarczych, a także podwórka. Nie oznacza to jednak, że obiekty te można budować ot tak. Wymagane jest uzyskanie specjalnych pozwoleń na postawienie danego budynku.

Działka w górach

 

Grunty rolne

Tereny rolne nie są przeznaczone pod zabudowę. Na tych gruntach można prowadzić „działalność” rolną. Istnieje także możliwość przekształcenia działki rolnej, nazywa się to odrolnieniem na potrzeby budowy domu. Wymaga to jednak pozwoleń administracyjnych. Najłatwiej je uzyskać, kiedy grunty rolne są klasy IV lub V, trudniej może być z tymi klasy I-III.

 

Grunty leśne

Grunty leśne to po prostu lasy z drogami dojazdowymi. Raczej nie ma możliwości, by na takich terenach uzyskać zgodę na zabudowę.

 

Jaką działkę wybrać?

Działkę najczęściej kupujemy z myślą o zabudowie, dlatego podczas wyboru rodzaju działki najważniejsze jest jej przeznaczenie. Jak widać, zabudowa rodzinna jest dopuszczalna na działce budowlanej, siedliskowej, a czasami nawet rekreacyjnej. Na co więc zwrócić uwagę, kiedy chcemy kupić działkę do zabudowy?

 

Działka budowlana – na co uważać?

Podczas wyboru działki budowlanej bardzo ważny jest jej rozmiar. Im szersza działka, tym więcej będzie dogodnych projektów domów. Wymiary działki są bardzo istotne nie tylko dla przewidywanego metrażu domu, ale i dla wykonania niezbędnych instalacji. Nie bez znaczenia jest także rodzaj gleby. On może wpływać na łatwość bądź trudność wykonania podpiwniczenia domu. Warto wykonać też specjalistyczne badanie gruntu, z którego dowiemy się czy teren ten nie jest np. podmokły.

Szukając działki warto sprawdzić czy jest do niej droga dojazdowa. Jeśli tak, należy zwrócić uwagę, jaki jest jej rodzaj. Może to być droga utwardzona żwirem, gruzem lub po prostu asfaltowa. Równie ważne jest uzbrojenie działki. Trzeba dowiedzieć się jak daleko znajdują się konkretne przyłącza.

Bardzo ważne są także kwestie formalne. Przede wszystkim należy upewnić się, czy dana działka faktycznie jest budowlana. Jak to zrobić? Należy pójść do właściwego urzędu i postarać się o wyrys zagospodarowania przestrzennego. Dzięki wypisowi okaże się, co konkretnie można na danym terenie zbudować. Warto też dowiedzieć się, co planowane jest w najbliższych latach w okolicy działki, którą chcemy kupić. To pomoże uniknąć sytuacji, kiedy po zbudowaniu domu dowiemy się, że tuż obok nas będzie budowana autostrada.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry