0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Kupując mieszkanie robisz to z jednego z dwóch powodów. Po pierwsze aby zamieszkać w nim ze swoimi bliskimi, po drugie, aby ulokować gotówkę w celach inwestycyjnych. Postaram się rozwinąć pierwszy aspekt i podpowiem, jak kupić mieszkanie, aby po wizycie u notariusza móc spać spokojnie w swoim własnym „M”.

 

Określ swój budżet na mieszkanie

Nie ważne, czy dysponujesz gotówką, czy będziesz się posiłkował kredytem - ustal budżet, który będzie przewidywał zakup mieszkania oraz doprowadzenie go stanu, który pozwoli Ci się do niego wprowadzić.

Pamiętaj, że sam zakup mieszkania to tylko jedna z kilku składowych. Sprawdź ile będziesz musiał zapłacić u notariusza oraz w biurze pośrednictwa, z którym podpisałeś umowę. Dopiero suma tych trzech składników pozwoli ustalić realną cenę zakupu nieruchomości. Jeżeli kupujesz mieszkanie do remontu, to konieczne przed zakupem skonsultuj zakup z zaprzyjaźnioną firmą remontową, która pozwoli oszacować koszty remontu.

 

Sprawdź księgę wieczystą osobiście

Przed zakupem i podpisaniem umowy przedwstępnej koniecznie sprawdź księgę wieczystą mieszkania. Poproś aktualnego właściciela o podanie nr księgi, a następnie samodzielnie przejrzyj jej treść na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html.

Sprawdź czy dane zawarte w II dziale potwierdzają właściciela, z którym rozmawiasz oraz czy dział III i IV nie zawierają żadnych wpisów. W tym miejscu znajdziesz ewentualne ciężary, ograniczenia oraz hipoteki związane z badaną nieruchomością. W księdze wieczystej będzie również informacja, czy Twojemu mieszkaniu przysługuje piwnica lub inne pomieszczeni przynależne.

Jeżeli masz wątpliwości do któregokolwiek z zapisów, skonsultuj to z notariuszem, u którego będziesz podpisywał umowę zakupu mieszkania. Pamiętaj, że to Ty płacisz za notariusza i masz prawo jego wyboru.

Kupujesz mieszkanie? Poświęc czas na znalezienie najlepszego lokalu

Zażądaj od sprzedającego dokumentów

Przed transakcją koniecznie poproś sprzedającego, aby przedstawił Ci kilka bardzo ważnych dokumentów. Po pierwsze zaświadczenie z urzędu gminy, o braku osób zameldowanych w lokalu. Po drugie, zaświadczenia od Zarządcy budynku o braku zaległości właściciela lokalu w opłatach z tytułu zarządzania nieruchomością wspólną, funduszu remontowym oraz za dostawę mediów (wody, centralnego ogrzewania).

Poproś również o zaświadczenie, że wspólnota nie zalega w opłatach z tytułu dostawy wody, centralnego ogrzewania i innych mediów. Jeżeli wspólnota będzie miała długi – będziesz musiał w nich partycypować. Sprawdź u zarządcy, czy wspólnota nie ma zaciągniętych kredytów wieloletnich np. na ocieplenie budynku.

 

Przed wizytą u notariusza zobacz swoje wymarzone mieszkanie

Pamiętaj, aby bezpośrednio przed wizytą u notariusza jeszcze raz odwiedzić wybraną przez siebie nieruchomość. Sprawdź, czy jego stan jest taki, na jaki umówiłeś się ze sprzedającym.

Czy wszystkie umówione elementy wyposażenia się w nim znajdują. Dokładnie sprawdź stany wszystkich liczników i spisz protokół zdawczo-odbiorczy, w którym podaj numer licznika i jego aktualne wskazanie. Pamiętaj, że umowy przeniesienia własności nieruchomości u notariusza nie można niczym warunkować. Po jej podpisaniu wszystkie sporne sprawy będziesz musiał dochodzić w postępowaniu sądowym.

Zakup mieszkanie wiąże się z wieloma obowiązkami

Po podpisaniu umowy, udaj się do urzędu gminy

Po podpisaniu umowy notarialnej nie zapomnij, że masz 2 tygodnie czasu, aby złożyć deklarację dot nieruchomości w urzędzie gminy w celu naliczenia podatku od nieruchomości. Pamiętaj również, aby wymienić zamki w swoim nowym mieszkaniu.

Zobacz oferty w tej kategorii »

Może Cię również zainteresować

Copyright © 2011-2017 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Polityka cookies.

Przewiń do góry