0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Dom – lepiej zbudować czy kupić i wyremontować? Na co uważać podczas zakupu domu?

Dom – lepiej zbudować czy kupić i wyremontować? Na co uważać podczas zakupu domu?

Ci, którzy od urodzenia mieszkają w domach, także dorosłe życie w nich widzą. Są i tacy, którzy marzą o wyprowadzce z bloku do domku. Oczywiście są i osoby odmiennego zdania, jednak tych jest znacznie mniej. Pozostaje więc pytanie, czy dom lepiej zbudować, czy kupić i wyremontować. Jeśli to drugie – to na co zwracać uwagę?

 

 

Zalety kupna gotowego domu

Najważniejszą zaletą kupna gotowego domu jest to, że wiadomo, jaka jest całkowita cena nieruchomości. Ponadto wiadomo dokładnie, kiedy nastąpi przeprowadzka. Widzi się też od razu cały dom i łatwiej jest sobie wyobrazić swoje życie w nim.

gotowy dom

 

Plusy samodzielnego budowania domu

W przypadku budowy domy ma się możliwość wybrania projektu lub samodzielnego zaplanowania go tak, by w pełni spełniał potrzeby.

Wiele osób docenia również to, że wie z jakich materiałów powstaje i z jakimi błędami lub nie zmagano się na etapie budowy.

Plusem samodzielnego budowania jest to, że nie trzeba mieć od razu całej kwoty. Kredyt otrzymuje się w transzach, można też z powodzeniem oszczędzać niezbędne pieniądze.

 

Kupić czy wybudować dom?

Według doświadczonych inwestorów znacznie taniej wychodzi wybudowanie domu niż kupienie gotowego – czy to domu z rynku wtórnego, czy z pierwotnego z koniecznością wykończenia. Jednak warto pamiętać, że o ile jest oszczędność w pieniądzu, to nie w czasie. Samodzielna budowa wiąże się z koniecznością dokonywania wyborów. Ci, którzy nie znają się na budowlance muszą więc poświęcić wiele czasu, by podjąć decyzję o zakupie materiałów. Trzeba je też dowieźć.

Nie mówiąc o tym, że załatwianie wszelkich formalności, doglądanie budowy (kradzieże są bardzo częste) jest bardzo czasochłonne. To dla ludzi, którzy mają dużo czasu i pracę, która pozwala raz na jakiś czas się wyrwać, by sprawdzić, czy wszystko przebiega tak, jak należy.

Budowa domu jest czasochłonna, często okazuje się, że znacznie się przedłuża. W przypadku, gdy mieszka się wtedy w wynajmowanym mieszkaniu, może się okazać, że wydatki rosną.

W sytuacji, gdy kupuje się dom od dewelopera lub z rynku wtórnego ponosi się większy koszt, ale ma się mniej do załatwiania, wiadomo też, kiedy będzie miała miejsce przeprowadzka. W przypadku domu do remontu może niekoniecznie uda się go dopasować do potrzeb, u deweloperów jest szansa, choć nie zawsze i czasami dokonuje się tego odpłatnie.

nowy dom

 

Co sprawdzić przed zakupem domu?

Zanim obejrzy się nieruchomość, warto sprawdzić jej położenie. To ono w dużej mierze wpłynie na funkcjonowanie rodziny. Ważny jest więc czas i sposób dojazdów do pracy, bliskość przedszkola, szkoły, sklepów.

Oczywiście najważniejsze są na początek kwestie prawne, czyli forma własności nieruchomości, obciążenie hipoteką, służebności. Jeśli w nich coś budzi wątpliwości, wówczas od razu należy zrezygnować. W przypadku hipoteki może niekoniecznie, pod warunkiem, że spłaci się ją, a resztę środków zwróci sprzedającemu.

Decydując się na zakup gotowego domu z rynku pierwotnego i wtórnego należy sprawdzić, czy granice działki z ewidencji zgadzają się z tym, jak wydzielone są przez ogrodzenie. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym jest zdobycie mapy zasadniczej i samodzielne sprawdzenie. Drugim – skorzystanie z usług geodety. Trzecim – poproszenie sprzedającego o złożenie oświadczenia.

Warto zwłaszcza pomyśleć o mapie, gdyż z niej można się dowiedzieć, jaka jest sieć uzbrojenia terenu. Dzięki temu można sprawdzić, czy pod ziemią nie ma sieci energetycznej, kanalizacyjnej itp. To może być istotne, gdy będzie jakaś awaria.

Nie bez znaczenia jest też to, jaki jest dostęp do drogi do drogi publicznej. Zwłaszcza, jeśli nie jest bezpośredni. Należy sprawdzić, czy nie ma służebności – zwłaszcza odpłatnej. Istotne jest, czy droga wewnętrzna nie jest wspólna dla mieszkańców okolicznych nieruchomości.

Warto również sprawdzić, czy jest plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Może się bowiem okazać, że za jakiś czas za płotem nie będzie lasu, a węzeł komunikacyjny lub zakład przemysłowy. Stan zagospodarowania można sprawdzić w Urzędzie Miasta lub poprosić sprzedającego o jego przedstawienie.

Kolejną rzeczą jest oczywiście stan techniczny budynku. Warto o jego sprawdzenie poprosić fachowca. Nieważne, czy chodzi o dom z rynku wtórnego czy z pierwotnego – każdy z nich może mieć wady konstrukcyjne, a także konieczny będzie remont lub wykończenie. W przypadku domu z rynku wtórnego istotny jest dach i strych, ale też sufity, ściany, okna, drzwi i podłogi. Jeśli ściany są popękane, możliwe jest, że fundamenty są źle wykonane.

Sprawdzić należy również to, w jakiej technologii jest dom wybudowany oraz jaką ma wentylację i sposób ogrzewania. To wszystko wpłynie na późniejsze koszty eksploatacyjne.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry