0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Rośliny okopowe, pastewne, przemysłowe… Produkcja jakich roślin jest najbardziej dochodowa?

Rośliny okopowe, pastewne, przemysłowe… Produkcja jakich roślin jest najbardziej dochodowa?

Jeśli zastanawiasz się nad produkcją roślin, musisz określić, co jest dla Ciebie najbardziej opłacalne: rośliny okopowe, pastewne czy przemysłowe? Scharakteryzujemy każdy z tych rodzajów, żeby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

 

 

Rośliny okopowe

Rośliny okopowe to takie, których częścią użytkową są bulwy lub korzenie. Wymagają podobnych metod uprawy, a w okresie wegetacji należy je obsypywać lub obkopywać. Można podzielić je na rośliny bulwiaste, takie jak popularne ziemniaki czy słonecznik bulwiasty oraz korzeniowe, m.in. marchewkę, pietruszkę, buraki, rzepę i cykorię.

Uprawa tych roślin należy do jednych z najpopularniejszych, dlatego mogłoby się wydawać, że jest też najprostsza, co nie jest prawdą. Przede wszystkim warzywa okopowe muszą być sadzone w dość dużych odstępach od siebie, co wymaga posiadania wielu hektarów pól, jeśli mają być produkowane na masową sprzedaż. Nie można ich też pozostawić samym sobie, wymagają ciągłego nawożenia obornikiem co sprawia, że produkcja jest czasochłonna. Konieczna jest głęboka uprawa roli, trzeba też stosować stanowiska w zmianowaniu lub uprawę międzyrzędową.

Jednak zaletą roślin okopowych jest to, że jest na nie nieustanny popyt. Stanowią podstawowy pokarm nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt, co sprawia, że zapotrzebowanie na te warzywa jest bardzo duże.

Uprawa czosnku

 

Rośliny pastewne

Rośliny pastewne nie są przeznaczone dla ludzi, lecz dla zwierząt – dostarczają paszy zwierzętom hodowlanym, a uprawiane są na polach, łąkach i pastwiskach. Dzieli się je na 5 grup: motylkowate grubonasienne, motylkowate drobnonasienne, pastewne niemotylkowe, kukurydzę oraz okopowe bulwiaste i korzeniowe.

Rośliny motylkowe grubonasienne, zwane również strączkowymi, to między innymi pastewny groch, bobik, łubina, soja i ozima. Służą one do produkcji pasz treściwych lub zielonki, która przeznaczana jest do bezpośredniego skarmiania. Roślinami motylkowymi drobnonasiennymi są m.in. koniczyna biała, lucerna siewna czy komornica zwyczajna. W późniejszych fazach rozwoju posiadają bardzo dużo włókna, przez co są ciężkostrawne i stosuje się je głównie w żywieniu kóz i koni.

Roślina pastewna

Kapusta pastewna, słonecznik pastewny, rzodkiew oleisty oraz pszenżyto to kilka z rodzajów roślin pastewnych niemotylkowych. Pozwalają na uzyskanie dobrej jakościowo, wartościowej paszy. Kukurydza to natomiast jedna z najpowszechniej uprawianych roślin na świecie, którą można wykorzystywać również do karmienia bydła i drobiu. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jest wysokoenergetyczna. W żywieniu zwierząt hodowlanych sprawdzają się również rośliny okopowe bulwiaste i korzeniowe, które uprawiane są w celach pastewnych.

To, jaki rodzaj roślin pastewnych powinien być produkowany, zależy przede wszystkim od tego, jakie jest zapotrzebowanie zwierząt, ponieważ pasza może różnić się zawartością białka, węglowodanów i tłuszczy. Przykładowo, bogate w białko są rośliny motylkowe grubonasienne oraz drobnonasienne, natomiast źródłem węglowodanów jest kukurydza i korzenie roślin okopowych.

 

Rośliny przemysłowe

Rośliny przemysłowesurowcem produkcyjnym w różnych gałęziach przemysłu, dlatego uprawiane są na skalę masową. Zalicza się do nich rośliny lecznicze, rośliny olejkodajne, rośliny włókniste (len, bawełna), oleiste (rzepak, słonecznik), niektóre rośliny okopowe (np. burak ćwikłowy przerabiany na cukier) oraz tzw. rośliny specjalne, takie jak tytoń, chmiel oraz kauczukowiec.

Większość z nich wykorzystywanych jest w przemyśle spożywczym, choć nie tylko. Przykładowo, rośliny włókniste stosowana są do produkcji tkanin, natomiast oleiste posiadają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

Rośliny te służą  też do produkcji wyrobów malarskich, lakierniczych czy nawet powrozów.

 

Jakie rośliny uprawiać?

A które z tych roślin opłaca się uprawiać? Tak naprawdę każda produkcja roślinna może przynosić bardzo duży dochód. Od czego powinien więc zależeć wybór? Przede wszystkim od Twoich możliwości uprawnych – jak dużym polem dysponujesz, jaka jest ziemia – niektóre z nich wymagają gleby bogatej w wybrane składniki odżywcze.

Trzeba również zastanowić się, jakie jest lokalne zapotrzebowanie na konkretne rośliny. Może w pobliżu znajdują się duże hodowle zwierząt? Albo działa fabryka skupująca konkretny rodzaj surowca?

Z tych względów decyzja powinna zostać podjęta na podstawie warunków panujących na określonym terenie.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry