0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Maszyny uprawowe, rozsiewacze nawozów, sieczkarnie… Jakie jeszcze maszyny przydają się w rolnictwie?

Maszyny uprawowe, rozsiewacze nawozów, sieczkarnie… Jakie jeszcze maszyny przydają się w rolnictwie?

W rolnictwie stosowanych jest wiele maszyn, które ułatwiają i przyśpieszają codzienną pracę. Potrzebne są maszyny uprawowe, rozsiewacze nawozów i sieczkarnie, choć nie tylko. Co jeszcze warto zakupić? I czym się kierować przy wyborze tych urządzeń?

 

 1. Maszyny uprawowe
 2. Rozsiewacze nawozów
 3. Sieczkarnie
 4. Kombajny
 5. Opryskiwacze

 

1. Maszyny uprawowe

Podstawową maszyną stosowaną w rolnictwie, spełniającą wiele funkcji, jest agregat uprawowo-siewny. Do czego służy i dlaczego jego zakup jest tak ważny? Zacznijmy od tego, że spełnia zadania wielu maszyn do uprawy i doprawiania gleby, dzięki czemu można oszczędzić czas i pieniądze.

Agregat ten powinien być przede wszystkim dopasowany do gruntu, jaki uprawiasz. Jeśli gleba jest piaszczysta, lekka, wystarczy Ci urządzenie bierne zębowe. Agregat bierny z funkcją talerzową przeznaczony jest do ciężkiego podłoża, dodatkowo spulchnia glebę. Natomiast w przypadku pól kamienistych potrzebujesz maszyny, które posiada odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające jej przeciążaniu.

Ponadto agregaty mogą w sposób czynny oddziaływać na glebę. Mają zastosowanie, gdy uprawiasz glebę ciężką, której wierzchnią warstwę należy kruszyć i ugniatać.

 

2. Rozsiewacze nawozów

Jeśli dochód Twojego gospodarstwa uzależniony jest od obfitości plonów, musisz pomyśleć nad zakupem dobrej maszyny do nawożenia, który w sposób równomierny i precyzyjny będzie wysiewać granule.

Przy czym w tym wypadku bardzo ważne jest, jaki typ maszyny zakupisz. Starsze modele zwykle tylko rozrzucają nawóz na boki. To może jednak prowadzić do zmniejszenia ilości potencjalnych plonów, a co za tym idzie – do strat finansowych.

Nowoczesne urządzenia mają więcej możliwości. Niektóre z nich pozwalają na wysiew nawozów granulowanych czy wapna nawozowego. Korzystniejszy może okazać się zakup dwutarczowych maszyn, które umożliwiają zmianę dawki oraz szerokości roboczej – większość jednotarczowych rozsiewaczy takich funkcji nie posiada.

Ponadto maszyny te powinny być dobrze dobrane do potrzeb gospodarstwa. Co należy uwzględnić? M.in. wielkość pól czy szerokość opryskiwacza. Może okazać się, że konieczny będzie zakup urządzenia z osprzętem do siewu granicznego lub krawędziowego.

Rozsiewacz nawozu

 

3. Sieczkarnie

Sieczkarnie to bardzo drogie maszyny rolnicze, których nawet używane modele osiągają wysokie kwoty. Dlatego zwykle kupowane są przez rolników, którzy nie tylko koszą własne pola, ale również oferują taką usługę innym. Zanim jednak się na to zdecydujesz, uwzględnij kilka czynników, które okazują się być w tym w przypadku istotne.

Ceny sieczkarni często zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy. Dotyczą jednak urządzeń wyeksploatowanych lub wykonanych ze słabej jakości komponentów, co sprawia, że ulegają częstym awariom, sprawiającym, że maszyna ta jest kosztowna w użytkowaniu.

Trzeba też zwrócić uwagę na elementy tnąco-gniotące, które muszą umożliwiać uzyskanie dobrego rozdrobnienia kukurydzy. W innym wypadku jej jakość spadnie, a co za tym idzie – jakość wyrobów, które są z niej wykonywane.

A co w sytuacji, gdy decydujesz się na zakup maszyny używanej? W pierwszej kolejności dokonaj oglądu silnika. Sprawdź, czy nie ma żadnych wycieków, jak się zachowuje podczas pracy. Następnie zobacz, w jakim stopniu zużyte są noże tnące i stolnica. Ponadto wybieraj tylko te modele, które są wyposażone w detektor metalu, chroniący sieczkarnię przed zniszczeniem na skutek wciągnięcia metalu.

Sieczkarnia

 

4. Kombajny

Najwięcej ofert używanych kombajnów można zauważyć na kilka miesięcy przed żniwami – wtedy będziesz mieć największy wybór, choć i ceny mogą podskoczyć.

Na początku musisz określić, jaka będzie powierzchnia, na której kombajn będzie pracować – to do niej powinieneś dopasować parametry maszyny, aby pracowała w sposób wydajny i ekonomiczny. To, co na pewno należy uwzględnić, to stan zespołu żniwnego, zespołu młócącego, czyszczącego oraz wytrząsaczy.

Ponadto ważne jest wyposażenie kombajnu. Czy posiada on przestronną, klimatyzowaną kabinę? Oraz czy ma czujniki awaryjności, czujniki strat ziarna i automatykę umożliwiającą opuszczanie hedera na z góry ustaloną wysokość cięcia? Od tego zależeć mogą potem Twoje potencjalne zyski.

 

5. Opryskiwacze

Opryskiwacze to urządzenia do rozpylania cieczy lub zawiesin. Mogą być pulsacyjne (ręczne), kompresyjne (ciśnieniowe), plecakowe, spalinowe oraz ciągane i zawieszane. Te dwa ostatnio montowane są na ciągnikach i to o nich powinieneś pomyśleć, jeśli posiadasz duże pole. Używanie pierwszych propozycji może być zbyt czasochłonne, uciążliwe.

Jeśli natomiast potrzebujesz opryskiwacza do sadu, najlepszym wyborem będzie plecakowy, a w przypadku dużych krzewów postaw na urządzenia, które można montować na wózkach.

Opryskiwacze

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry