0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Hodowla koni – jak zacząć? Jak założyć własną stadninę?

Hodowla koni – jak zacząć? Jak założyć własną stadninę?

Założenie własnej stadniny to nie lada wyzwanie. Hodowla koni wymaga ogromniej wiedzy i poświęcenia, a do tego jest kosztowna. Takiej decyzji nie należy podejmować pod wpływem impulsu, musi to być bardzo dobrze przemyślana sprawa, poprzedzona zdobywaniem wiedzy oraz pracą z końmi, najlepiej w ramach wolontariatu w dobrze prowadzonej stadninie.

 

 

Co jest niezbędne do hodowli koni?

Aby w ogóle móc zacząć myśleć o hodowli koni należy mieć ku temu odpowiednie warunki. Koń potrzebuje stajni oraz pastwiska, najlepiej o wielkości przynajmniej jednego hektara. Ponadto potrzebny będzie magazyn na siano, słomę i pasze oraz akcesoria do pielęgnacji konia, takie jak np. odpowiednie szczotki. Nie wolno zapominać także o tym, że konie są zwierzętami stadnymi, a to oznacza, że nie można poprzestać na zakupie jednego konia. Kolejną sprawą jest kwestia tego, gdzie szukać ofert sprzedaży koni. Nie mając dużej wiedzy ani doświadczenia w tej materii, powinniśmy poprosić o pomoc weterynarza oraz doświadczonego koniarza.

 

W jakim celu chcemy zakupić konia?

To kolejna bardzo istotna kwestia. Ras koni jest całe mnóstwo, niektóre są wysokie inne niskie, posiadają różne cechy charakteru. W dzisiejszych czasach konie kupuje się przeważnie w celach rekreacyjnych lub sportowych. Jeśli chcemy kopić konia w celach rekreacyjnych, a przy tym nie mamy zbyt dużego doświadczenia w jeździe konnej, to najodpowiedniejszy będzie tzw. koń profesor. Zwierzę takie ma przynajmniej 10 lat, jest doświadczony i nowy właściciel może się od niego sporo nauczyć. Jeśli jednak posiadamy już odpowiednio szeroką wiedzę i doświadczenie, możemy zdecydować się na młodszego konia, który może być przez nas szkolony np. do brania udziału w zawodach.

koń

Niezbędne akcesoria do jazdy konnej

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup konia, musimy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Oprócz derki, wszystkie akcesoria do jazdy konnej wykonywane są ze skóry naturalnej, dzięki czemu są trwałe oraz dopasowują się do ciała zwierzęcia gwarantując wygodę zarówno jemu, jak i jeźdźcowi. Do podstawowych sprzętów należy bez wątpienia:

 

 

Warto w tym miejscu wytłumaczyć co kryje się pod nazwą „rząd koński”. Są to wszystkie sprzęty umożliwiające pracę z koniem, który ma być siodłany, a więc: czaprak, strzemię, popręg, puśliska, kantar, uzda, wodze, wędzidło, bat oraz ostrogi. Ponadto niezbędny jest także stój do jazdy konnej.

 

Zakładanie własnej stadniny

Mając w planie założenie własnej stadniny należy w pierwszej kolejności przygotować bardzo dobry biznesplan i uzyskać niezbędne zezwolenia od gminy na budowę stajni. Stajnia musi być odpowiedniej wielkości, gdyż konie potrzebują sporo miejsca, zwłaszcza klacze, które mają źrebięta. Jeśli chcemy, by w naszej stadninie odbywały się lekcje jazdy konnej, musimy zadbać o odpowiednią kadrę, czyli instruktorów jazdy, którzy będą prowadzili zajęcia. Posiadanie koni rasowych daje nam możliwość brania udziału w wystawach oraz wyścigach, ale wiąże się również z dużymi wydatkami począwszy od samego zakupu zwierząt. Jak widać, aby zacząć przygodę z hodowlą koni niezbędne są naprawdę duże oszczędności, możemy również stać se o różnego rodzaju dofinansowania.

koń

Wybór koni

Jak już wspominaliśmy, wybierając odpowiedniego konia musimy zastanowić się nad jego rasą. To z kolei wiąże się z tym, jaki temperament będzie miało nasze zwierze. Aby praca z koniem była przyjemnością, należy szukać takiego, który jest łagodny, dobrze reaguje na dotyk na całym ciele, stoi spokojnie, kiedy tego wymagamy oraz chętnie idzie do przodu. Jeśli koń próbuje nas kopnąć lub ugryźć, czy też wierci się przy siodłaniu, to powinien być to dla nas znak ostrzegawczy. W przypadku, gdy chcemy brać udział w pokazach, wybrane przez nas zwierze nie powinno mieć żadnych blizn ani wad postawy. Nie bez znaczenia jest także płeć, klacze charakteryzują się zwykle łagodniejszym temperamentem, jednak mogą być nerwowe podczas rui.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry