0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Najczęściej używane maszyny rolnicze - kombajny, ciągniki, pługi

Najczęściej używane maszyny rolnicze - kombajny, ciągniki, pługi

Maszyny rolnicze to niezbędne wyposażenie każdego większego gospodarstwa. Przede wszystkim usprawniają one pracę i pozwalają na większą efektywność w krótszym czasie. Każdy rolnik korzysta z mniej lub bardziej nowoczesnych urządzeń, które odciążają go fizycznie. Jakie maszyny rolnicze są zatem najczęściej używane?

 

 

Kombajny rolnicze – do czego służą?

Kombajny rolnicze to bardzo popularne urządzenia, których głównym zadaniem jest zbieranie roślin uprawnych. Nie każda maszyna nadaje się jednak do wszystkiego. Wyodrębnić można kombajny zbożowe, ziemniaczane, do zbioru buraków, do zbioru roślin sadowniczych i warzyw, a także przeznaczone do siewu lub sadzenia roślin uprawnych. Przyjrzyjmy się bliżej najczęściej wybieranym rodzajom kombajnów.

Kombajn zbożowy – służy do zbierania różnego rodzaju zbóż. Jest to urządzenie kompleksowe, ponieważ kosi, młóci i transportuje zbiory. Zazwyczaj używany jest do jęczmienia, pszenicy, żyta, owsa i pszenżyta. Przy zastosowaniu odpowiednich modyfikacji, kombajn zbożowy może być pomocny również w zbiorze kukurydzy, rzepaku, słonecznika, grochu czy łubinu.

Kombajn ziemniaczany – przeznaczony jest oczywiście do zbioru ziemniaków. Wykonuje on szereg czynności, takich jak kopanie ziemniaków, oczyszczanie bulw z gleby i innych zanieczyszczeń, gromadzenie ziemniaków w zbiorniku i transportowanie do konkretnego miejsca. Kombajny ziemniaczane można podzielić na jedno-, dwu-, trzy- czy czterorzędowe, maszyny ze zbiornikiem i bez, doczepiane i samobieżne.

 

Ciągniki rolnicze, kiedy są potrzebne?

Ciągniki rolnicze szerzej znane są pod nazwą traktor. Można je spotkać w każdym większym gospodarstwie rolnym, ponieważ znacznie ułatwiają pracę, nie tylko na roli, ale także w lesie lub ogrodzie. Są one przystosowane także do ciągnięcia przyczep. Warto wiedzieć, że kiedy pojazdy te poruszają się po drogach ruchu publicznego, maksymalna prędkość jaką mogą osiągać to 30 km/h, natomiast kiedy traktor wiezie w przyczepie drużynę robotniczą, wtedy nie może przekraczać 20 km/h.

Zanim skonstruowano pierwszy traktor, cięższe prace na roli były wykonywane przy pomocy zwierząt, głównie koni i bydła. Później używano parowych maszyn pociągowych. Pierwszy polski traktor powstał w fabryce Ursus w 1922 roku, natomiast za prototyp ciągnika uznaje się pojazd Amerykanina Johna Froehlicha, który zadebiutował wcześniej, bo w 1892 roku.

Traktor

Jeżeli chodzi o popularne marki traktorów wymienia się głównie Ursus, Zetor, New Holland, John Deere, Pronar i Lamborghini.

 

Rodzaje pługów - jakie są?

Pługi pomocne są przede wszystkim do wykonywania orki. Na początku w pracach tych były wykorzystywane zwierzęta, jednak zaprzestano tego po wynalezieniu narzędzi uprawowych. Wybierając pług, należy skupić się przede wszystkim na tym, jakie prace na roli będą wykonywane. Wyróżnić można tutaj wiele rodzajów różnych pługów. Wśród nich wymienia się pługi lemieszowe, talerzowe, zagonowe, bezzagonowe, zawieszane, pół-zawieszane i przyczepiane. Oprócz tego, na szczególną uwagę zasługują także pługi bezkoleśne, brabanckie, koleśne, leśne, łąkowe, podorywkowe, ramowe, kablowe, krecie, melioracyjne, śnieżne, okopowe, zrzutowe i talerzowe.

Czerwony pług

 

Opryskiwacze – kiedy się przydają?

Opryskiwacze to urządzenia, które usprawniają pracę mającą na celu ochronę chemiczną i nawożenie roślin uprawnych, drzew, krzewów. Może to być opryskiwacz ręczny, który składa się ze zbiornika na ciecz, pompy i rozpylacza. W większych gospodarstwach używa się opryskiwaczy samojezdnych, polowych zawieszanych i zaczepianych, ULV, sadowych ogrodniczych i specjalistycznych.

 

Sieczkarnie – z czego się składają?

Sieczkarnie służą do cięcia słomy, kukurydzy, trawy i roślin pastewnych. Pojawiły się już w XIX wieku i znacznie ułatwiły pracę rolnikom, zastępując używanie popularnych wtedy kos. Wyróżnić można różne rodzaje sieczkarni, np. samojezdne, polowe, napędzane korbą, kieratem lub silnikiem elektrycznym. Urządzenia służące do cięcia składają się z następujących elementów: koryta, zespołu podającego, tnącego, napędzającego i koła zamachowego. Sieczkarnie są niezbędnymi maszynami w każdym większym gospodarstwie rolnym.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry