0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jaki ciągnik wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując używany traktor?

Jaki ciągnik wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując używany traktor?

W dzisiejszych czasach gospodarstwa rolne są jeszcze bardziej nowoczesne i zmechanizowane niż wiele lat temu. Do tego przyczyniają się między innymi maszyny rolnicze, dzięki którym praca jest łatwiejsza, szybsza i daje lepsze efekty. Wśród tych pomocnych maszyn jedną z najważniejszych jest traktor. Jednak ten pojazd rolniczy jest bardzo drogi, dlatego trzeba umieć wybrać taki, który posłuży nam sprawnie przez wiele lat.

 

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie gospodarstwo rolne bez ciągnika. Pomaga on w wielu podstawowych czynnościach, od przewożenia po konkretne prace polowe. Jest to wartościowy sprzęt i z tym wiąże się także jego cena. Koszta zakupu nowego traktora sięgają niekiedy setek tysięcy, więc często warto rozejrzeć się za ciągnikiem używanym, a rynek wtórny w tym przypadku jest bogaty w oferty. Oprócz korzystnej ceny, takie sprzęty przyciągają także prostotą konstrukcji oraz możliwością przeprowadzania napraw we własnym zakresie, bez pomocy specjalnego i dodatkowo płatnego serwisu.

Trzeba jednak uważać na wiele kwestii i sprawdzić czy nie kupujemy kota w worku. W przypadku używanych sprzętów zawsze możemy trafić na te co są już porządnie zniszczone albo mają wiele usterek, których nie widać na pierwszy rzut oka. Na co musimy więc zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup używanego ciągnika rolniczego?

Czerwony ciągnik Ursus

 

1. Przeznaczenie traktora

Przede wszystkim przy wyborze ciągnika musimy dokładnie określić powierzchnię gospodarstwa, rodzaj gleby, a także sprzęt, który posiadamy i do czego będzie on nam najczęściej potrzebny. Moc traktora rolniczego najlepiej dostosować właśnie do wielkości terenu, na którym będziemy z niego korzystać. Przykładowo jeżeli posiadamy gospodarstwo o powierzchni do 10 hektarów, traktor z mocą 25 – 28 kW będzie odpowiedni. Przy 10 - 15 hektarach potrzebne będzie 28 – 35 kW, 15 – 20 hektarach 35 – 55 kW i tak dalej.

Gdy już zbierzemy te wszystkie informacje, będziemy mogli ocenić jaki konkretnie model będzie się nadawał do naszego gospodarstwa i jakie powinien posiadać parametry. Wtedy najlepiej wyznaczyć sobie mniej więcej cenę i ilość środków, które chcemy na niego przeznaczyć. Oczywiście pamiętajmy, że to może nie być koniec kosztów. Być może trzeba będzie coś wymienić lub naprawić usterkę.

Pomarańczowy ciągnik rolniczy Ursus C380 na trawie

 

2. Stan prawny

Musimy przed zakupem traktora sprawdzić go pod względem prawnym. Na początek sprawdźmy numery nadwozia oraz silnika i porównajmy je z dowodem rejestracyjnym. Warto także dowiedzieć się na policji czy dany sprzęt nie jest kradziony, to uchroni nas od przykrych sytuacji. Upewnijmy się także czy ciągnik nie jest zastawiony w banku albo czy nie ma on więcej niż jednego właściciela, o którym nie wiemy.

Czerwony ciągnik Same Antares

 

3. Stan techniczny

Najważniejszą z naszego punktu widzenia sprawą do zweryfikowania jest stan techniczny traktora, którego chcemy zakupić. Musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Warto zacząć od sprawdzenia stanu licznika motogodzin, ponieważ on może wskazać nam stan całego ciągnika. Do tego licznik musi sprawnie działać. Czasem może zdarzyć się tak, że licznik będzie cofnięty, więc wtedy możemy skorzystać z pomiaru miernikiem ciśnienia oleju. Następnie, aby dokładnie sprawdzić jak technicznie sprawdza się ciągnik, trzeba go uruchomić i się nim przejechać. Sprawdzamy przede wszystkim:

 • zapłon - jeśli ciągnik łatwo zapali, to można założyć, że ma sprawny akumulator i pompę paliwa;
 • silnik - trzeba sprawdzić czy prawidłowo pracuje i czy nie ma wycieku płynów, posłuchać czy nie wydaje niepokojących dźwięków;
 • płynność zmiany biegów – sprawdzimy to poprzez jazdę na każdym z biegów, przy jednoczesnym zwiększaniu prędkości przy średnich obrotach silnika;
 • hamulce - sprawdzamy najlepiej prawą i lewą stronę, możemy także wykonać próbne gwałtowne hamowanie;
 • stan opon - uważajmy, żeby bieżnik nie był zużyty więcej niż do połowy i nie było żadnych głębokich rozdarć;
 • stan oleju - jeszcze przed pierwszą jazdą sprawdźmy chłodnicę, czy jej zbiornik i korek nie są zatłuszczone. Po zakończeniu jazdy, olej nie powinien się pienić, ani nie powinna wpłynąć do niego woda. Sprawdźmy też jego zapach;
 • wtryskiwacze - warto je sprawdzić, gdyż ich wymiana sporo kosztuje. Pamiętajmy, że w układach Common Rail wtryskiwacze mogą szybko się zużywać, dlatego tym bardziej trzeba zbadać ich stan;
 • turbiny VGT - jeśli ciągnik posiada turbiny ze zmienną geometrią, może być to problematyczne podczas dłuższej pracy;
 • hydraulika - najlepiej obciążyć czymś traktor, by sprawdzić czy może pracować w pełnym zakresie oraz czy nie obniża się.

 

Warto jeszcze poszukać pęknięć i rys, sprawdzić czy ciągnik nie kopci na niebiesko (to zły znak) oraz zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Aby to wszystko wykonać musimy uruchomić traktor i dać mu przez dłuższy czas popracować. Jeśli coś nie spełni naszych oczekiwań możemy zrezygnować z zakupu lub negocjować cenę, jeżeli wiemy, że daną usterkę możemy naprawić lub nie sprawi ona nam większych trudności w użytkowaniu.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry