0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie maszyny uprawowe i do nawożenia są niezbędne w gospodarstwie? Agregaty, wały, beczkowozy, rozrzutniki...

Jakie maszyny uprawowe i do nawożenia są niezbędne w gospodarstwie? Agregaty, wały, beczkowozy, rozrzutniki...

Jakich urządzeń potrzebujemy do pracy w gospodarstwie? Które maszyny pomogą nam w uprawie i nawożeniu? Oto krótki przegląd tych najistotniejszych.

 

 

Agregaty uprawowe

Wśród maszyn uprawowych na szczególne wyróznienie zasługują agreagaty. Te przydatne w pracy w gospodarstwie możemy podzielić na bierne, uprawowo-siewne i ścierniskowe. Bierne, zwane też przedsiewnymi, wyposażone w kilka rzędów zębów, służą do doprawienia przed siewem gleb po orce lub bezorkowej uprawie z wykorzystaniem maszyn aktywnych lub drapaczy. Uprawno-posiewne agregaty, zgodnie z nazwą służą do siewu. Pneumatyczny siewnik pozwala na jak najlepsze umiejscowienie ziaren w bruzdach.

Agregaty ścierniskowe, złożone z kultywatora, zębów, talerzy i wałów rurowych, podcinają glebę i wyrównują powierzchnię pola. Urządzenia takie wykorzystuje się również między innymi do spulchniania gleby, kruszenia brył, mieszania nawozów z glebą i niszczenia chwastów.

Przy wyborze agregatu uprawowego warto kierować się kilkoma wytycznymi. Jedną z tych najistotniejszych cech jest wielkość urządzenia. W dużym gospodarstwie potrzebny jest duży agregat – przy zastosowaniu małego praca niechybnie będzie się przedłużać, a większa liczba przejazdów niekorzystnie wpłynie na koszty.

Inną ważną kwestią jest zintegrowanie zapotrzebowania na moc agregatu z mocą ciągnika. Jeżeli agregat nie będzie dostosowany, może to skutkować spłyceniem uprawy. Pod uwagę przy wyborze trzeba też wziąć rodzaj gleb.

Agregaty mogą też być proste lub złożone. Zastosowanie prostych, składających się z kilku pracujących na różnych głębokościach narzędzi, ogranicza się do uprawy przedsiewnej, podczas gdy złożone wypełniają więcej funkcji – pomagają uprawiać glebę i wysiewać materiał siewny i nawóz. Im większe pole mamy do uprawy, tym bardziej opłaca się zakup agregatu wielofunkcyjnego.

uprawny agregat

Wały

Wał to narzędzie służące do wałowania, a zatem ugniatania gleby. W wyniku tego działania można rozkruszyć obecne w niej bryły i zmniejszyć jej porowatość. Urządzenia te stosuje się również po zasiewie, dzięki czemu poprawia się podsiąkanie wody.

Mamy kilka rodzajów wałów, a wybór odpowiedniego zależy od ich przeznaczenia. Na przykład wały gładkie łąkowe służą do wyrównywania powierzchni darni na użytkach zielonych, ale nas oczywiście bardziej interesują te, które znajdują zastosowanie w gospodarstwie. Wał pierścieniowy wykorzystuje się, aby rozkruszać bryły po innych uprawach i aby nadać większej szorstkości glebom, którym grozi wodna erozja.

Z kolei wał kolczatka, często połączony z pługiem, pozwala doprawić glebę po orce. Są jeszcze wały strunowe, którymi zagęszczamy powierzchniową warstwę gruntu bez konieczności jego wcześniejszego ugniatania czy rozkruszania brył.

 

Beczkowozy

Wóz asenizacyjny, zwany też beczkowozem, jest maszyną służącą do transportowania i rozprowadzania nawozów po polach uprawnych. Jeśli chodzi o napełnianie zbiornika, zastosowanie mają dwie technologie – zalewanie, które odbywa się za pomocą stacjonarnych układów napełniania, lub pompowanie, do którego urządzenie wykorzystuje pompy próżniowe lub przepływowe. Wariant z pompami próżniowymi, czyli kompresorami, cieszy się największą popularnością.

Również zbiorniki beczkowozów nie wszystkie są jednego typu. Najczęściej spotykane są zbiorniki stalowe, ale wykonuje się je również z tworzyw sztucznych. W przypadku stalowych istotna jest szerokość ścianek. Grubsze są odporniejsze na odkształcenia, a zatem wiążą się z większą trwałością, niestety zwiększają również masę urządzenia. Zbiorniki z tworzywa siłą rzeczy są lżejsze – maszyna z takim zbiornikiem może ważyć nawet o 30% mniej niż te ze zbiornikami stalowymi.

wóz asenizacyjny

Rozrzutniki obornika

Rozrzutniki czy też roztrząsacze to jedno- lub dwuosiowe skrzynie z podłogowym przenośnikiem, które dzięki specjalnemu urządzeniu pozwalają transportować, rozdrabniać i równomiernie rozrzucać obornik. Napędzane są przez wał odbioru mocy albo hydrauliczny silnik.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze rozrzutnika? Z pewnością ważne jest to, jaki obornik będziemy rozrzucać. Rozrzutnik pionowy dwuwalcowy pozwala na osiągnięcie kilkunastometrowej szerokości rozrzutu, a przy tym zachowuje dobrą równomierność. W porównaniu z nim w przypadku rozrzutnika czterowalcowego równomierność jest wyraźnie gorsza, bo tuż za rozrzutnikiem znajdzie się więcej obornika niż po bokach.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry