0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? W jakie mieszkanie lepiej zainwestować?

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego? W jakie mieszkanie lepiej zainwestować?

Zarówno kupowanie mieszkań z rynku wtórnego, jak i z pierwotnego ma swoje plusy i minusy. Niektórzy wolą kupić nieruchomość, której wcześniej nikt nie użytkował, inni natomiast preferują lokalizację w centrum miasta, na którą można liczyć głównie w przypadku mieszkań z drugiej ręki. Na co więc się zdecydować? Lepiej zainwestować w mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

 

 

Mieszkanie z rynku wtórnego – dlaczego warto?

Mieszkania z rynku wtórnego są dla wielu osób atrakcyjne, ponieważ zazwyczaj znajdują się w świetnej lokalizacji. Nowe osiedla zazwyczaj powstają oddalone od centrum, co dla osób przyzwyczajonych do życia w centrum wydarzeń, może być znacznym utrudnieniem. Mieszkania z drugiej ręki najczęściej są w śródmieściach lub w dzielnicach, które przylegają do centrum i są z nim bardzo dobrze skomunikowane.

Mieszkania z rynku wtórnego często są w niższych cenach niż te, które budowane są przez dewelopera. Ma na to wpływ „zużycie” tej nieruchomości. Bardzo często trzeba dane mieszkanie remontować lub przynajmniej je odświeżyć, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Można je jednak wtedy urządzić pod swój gust.

Nieumeblowany pokój

Podczas kupowania mieszkania na rynku wtórnym istnieje także możliwość negocjacji ceny, szczególnie jeśli nieruchomość ma jakieś mankamenty, które można naprawić, np. instalacje do wymiany czy remont łazienki. Jeśli komuś zależy na szybkiej sprzedaży mieszkania to zmniejszy cenę, a nowy lokator wyjdzie na tym korzystnie finansowo.

Proces kupowania mieszkania z rynku wtórnego może być szybciej sfinalizowany niż w przypadku nieruchomości od dewelopera. Wystarczy sporządzić akt notarialny i wpłacić pieniądze. Na plus jest również możliwość natychmiastowej przeprowadzki, czego w przypadku mieszkań deweloperskich raczej nie ma.

Zaletą takiego mieszkania jest również to, że przed wprowadzeniem się można poznać sąsiadów i dowiedzieć się jak funkcjonuje zarządzanie nieruchomością przez spółdzielnię lub wspólnotę.

 

Wady mieszkań z rynku wtórnego

Niestety, mieszkania te mają również swoje wady. Wśród nich wymienia się głównie konieczność przeprowadzenia remontu. Rzadko kiedy ktoś sprzedaje nieruchomość w idealnym stanie. Wątpliwej jakości mogą być również materiały budowlane, które były użyte podczas stawiania bloku, czyli zazwyczaj kilkadziesiąt lat temu. Z tego powodu niektórzy martwią się o zły stan techniczny budynku, ale to należy sprawdzić przez zakupem.

W mieszkaniach z rynku wtórnego narzucony jest układ mieszkania, osoba kupująca nie ma możliwości zmian, chyba że pozwoli na to zarządca budynku. W mieszkaniach deweloperskich są większe możliwości, bywa że można zdecydować, jaki układ mieszkania by nam odpowiadał.

Przedpokój

Niektórzy wśród wad mieszkań z rynku wtórnego wymieniają pośrednictwo agencji nieruchomości, jednak nie w każdym przypadku tak musi być. Istnieje możliwość kupienia mieszkania prywatnie, wtedy nie trzeba ponosić kosztów prowizji.

 

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Największą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że są one nowe. Odnosi się to nie tylko do samego mieszkania, ale i do całego bloku. Mniejsze są więc obawy o to, że coś się zepsuje lub pojawią się jakieś zniszczenia. Ponadto, nowe budynki stawiane są teraz w zupełnie innych technologiach niż te kilkadziesiąt lat temu, co też jest zaletą.

Wybierający mieszkania deweloperskie chwalą sobie to, że mogą być one urządzone pod nich. Nikt wcześniej nie zamieszkiwał tych nieruchomości, wszystko jest więc nowoczesne i zaplanowane zgodnie z ich potrzebami i upodobaniami. Bardzo często takie nowe mieszkania mają także duże balkony lub tarasy, na których można odpoczywać. Bywa też, że gwarantowane są parkingi lub przynajmniej miejsca postojowe.

Mieszkania z rynku pierwotnego to często również niższe koszty utrzymania. Wpływ na to mają zastosowane technologie energooszczędne, dzięki którym użytkownicy mieszkania mogą mieć niższe rachunki.

 

Wady mieszkań deweloperskich

Mieszkania deweloperskie mają niewiele wad, ale mogą one mieć wpływ na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości. Uciążliwe są formalności. Głównie chodzi tu o okres oczekiwania na mieszkanie. Deweloperzy podpisują umowy i sprzedają mieszkania jeszcze wtedy, kiedy są one budowane. Przez to nie ma co liczyć na natychmiastową przeprowadzkę, jak ma to często miejsce w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.

Mieszkanie deweloperskie zazwyczaj trzeba też samemu wykończyć. Większość z nich oddawanych jest w stanie surowym, chyba że wśród dodatkowych opcji jest urządzenie i wykończenie nieruchomości.

Na niekorzyść jest również fakt, że zmieniać się może okolica. Rzadko kiedy nieruchomości te powstają w centrach miast, gdzie jest już określona zabudowa. Ponadto, mieszkanie oddalone od śródmieścia może być słabo skomunikowane z innymi dzielnicami, jeśli powstaje na nowym osiedlu, co dla wielu jest największą wadą.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry