0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Lokal użytkowy – lepiej kupić, wynająć, a może wybudować?

Lokal użytkowy – lepiej kupić, wynająć, a może wybudować?

Lepiej wynająć, kupić czy wybudować lokal użytkowy? Co jest najbardziej opłacalne dla przedsiębiorców? Nad czym warto się zastanowić?

 

 

Zalety i wady najmu lokalu użytkowego

Najczęściej na najem lokalu użytkowego decydują się firmy, które nie działają zbyt długo na rynku. W związku z tym nie dość, że nie posiadają wystarczającej ilości gotówki potrzebnej na zakup nieruchomości lub budowę własnej, to także ich zdolność kredytowa jest niska. Właśnie dlatego decydują się na najem, by sprawdzić, jak biznes będzie prosperował. Zdarza się, że z czasem przenoszą swoje siedziby w inne lokalizacje, zanim znajdą te najbardziej dogodne. Czasami wynajmujący lokal użytkowy mogą go z czasem wykupić, np. po okazyjnej cenie lub nawet z uwzględnieniem, że opłaty ponoszone podczas najmu zaliczają się już jako część wpłaty.

Dzięki wynajmowi nieruchomości, przedsiębiorcy mogą opłaty wrzucić w koszty uzyskania przychodów. To sprawia, że zdecydowanie lepiej ich firmy prosperują.

Plusem najmu jest to, że bardzo często lokal jest wykończony na tyle, że nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Najmujący dopasowuje przestrzeń biurową, magazynową, handlową, gastronomiczną na tyle, że nie trzeba nic zmieniać.

Zdarza się jednak, że lokal trzeba dopasować do potrzeb, a tutaj problemem mogą być nie tylko koszty, ale i zgody właściciela. Nie mówiąc o zmianie przeznaczenia i adaptacji nieruchomości do nowych potrzeb. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to konieczne. To już przypadki indywidualne.

Wadą najmu lokalu użytkowego jest to, że czynsz jest wysoki i wciąż dopłaca się do czyjegoś interesu, zamiast pieniądze inwestować w firmę. Ceny mogą nawet rosnąć, w sytuacji gdy jakaś lokalizacja staje się z czasem bardziej atrakcyjna.

Często, zwłaszcza gdy dopasowuje się lokal do specyfiku branży, podpisuje się umowę najmu na długi czas. W przypadku problemów w prowadzeniu biznesu lub innych nieprzewidzianych okoliczności, może być więc duża trudność, by bez konsekwencji zrezygnować z wynajmu.

Co więcej, w sytuacji, gdy umowa wygasa i nie ma możliwości jej przedłużenia, chce się zmienić lokalizację lub z jakichś innych powodów trzeba opuścić daną lokalizację, to nie da się odzyskać środków, które przeznaczyło się na remont, adaptację pomieszczeń.

Jest jeszcze jedno ryzyko – właściciel może wypowiedzieć umowę, może sprzedać lokal komuś innemu, kto będzie miał na niego inny pomysł itd. Wtedy poszukiwania nowej lokalizacji, zmiana miejsca – wszystko może się źle skończyć.

lokal na biuro

 

Czy warto kupić lokal użytkowy?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto kupić lokal użytkowy. Zwłaszcza, że na ten cel konieczne jest często zaciągnięcie kredytu, który trzeba przez wiele lat spłacać. Biorąc pod uwagę to, jak duży wybór lokali na sprzedaż, jest w czym wybierać. Z pewnością łatwo więc znaleźć nieruchomość, która spełni oczekiwania pod względem lokalizacji, powierzchni, a nawet aranżacji i dopasowania do branży.

Zakup tego typu lokalu jest inwestycją, ale pieniądze, które należałoby zapłacić za wynajem, wydaje się na kredyt. Po jakimś czasie ma się więc kapitał firmy ulokowany w nieruchomości, nie zaś wydany na opłaty. Zwłaszcza, że rynek lokali komercyjnych ma się bardzo dobrze. Dzięki temu wartość nieruchomości możne nawet rosnąć. Zwłaszcza w dobrej lokalizacji. W razie konieczności można więc taki lokal wynająć lub sprzedać z zyskiem. Dokonując w nim remontu, rozbudowy podniesie się zarówno atrakcyjność lokalu, jak i cena, za jaką można go sprzedać. Posiadając tego typu lokal, przedsiębiorstwo staje się bardziej niezależne.

Niestety sam zakup lokalu komercyjnego może być dość kłopotliwy. Po pierwsze – kredytowanie. Może się okazać, że trudno będzie otrzymać środki na taki cel. Poza tym – oznacza to duże obciążenie dla finansów firmy.

Kolejną sprawą jest stan prawny lokalu. Może się okazać, że ma kilku właścicieli. Tutaj kwestia pozyskania ich zgody może być dość trudna. Zwłaszcza, jeśli któryś z nich przebywa za granicą. Czasami może się okazać, że współwłaściciele są skłóceni.

Jeszcze trudniej jest, gdy nieruchomość jest obciążona hipoteką. Zwłaszcza, jeśli w budynku jest wiele odrębnych lokali i nie mają osobnej własności. Banki niechętnie podejdą do takiej transakcji. Nawet jak się posiada gotówkę, by kupić lokal, to taka inwestycja może być dość ryzykowna.

lokal na gabinet kosmetyczny

Budowa lokalu użytkowego – czy opłacalna?

Można też wybudować nieruchomość, która będzie siedzibą dla firmy. Koszty często są zbliżone do zakupu gotowego lokalu, czasem nawet mniejsze. W sytuacji, w której zbuduje się większy budynek i wydzieli jeszcze jakiś lokal – można go wynająć. To pozwoli na pozyska nie środków na spłatę kredytu. Niestety budowa siedziby firmy jest dość czasochłonna. Jeśli jednak ma się dogodne miejsce, w którym można prowadzić swój biznes, ale myśli się o tym, by kiedyś przenieść się „na swoje”, wówczas zdecydowanie lepiej jest wybudować lokal użytkowy.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry