0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Garaż murowany, blaszany, drewniany – gdzie bezpiecznie przechowywać samochód?

Garaż murowany, blaszany, drewniany – gdzie bezpiecznie przechowywać samochód?

Chcesz postawić garaż, ale nie wiesz na jaki się zdecydować? Czy lepszy będzie garaż murowany, blaszany czy drewniany? A może chcesz wynająć garaż i nie wiesz, jaki będzie bezpieczniejszy? Podpowiadamy!

 

 

Jakie garaże są do wyboru?

Wybierać można spośród wielu rodzajów garaży, ale najpopularniejsze są trzy: murowany, blaszany i drewniany. Oczywiście nie różnią się tylko surowcem z jakiego je wykonano, ale i innymi parametrami oraz przede wszystkim – czasem ich wykonania i ceną. Poniżej sprawdzić można zalety i wady każdego rodzaju garażu.

 

Zalety i wady garażu drewnianego

Garaże drewniane najczęściej wykonywane są z iglastych gatunków drewna. Może to być świerk lub sosna. Oczywiście muszą być odpowiednio zaimpregnowane. Do wyboru są różnej konstrukcji garaże. Zarówno pojedyncze, podwójne, jak i wyposażone w pomieszczenie gospodarcze lub drewutnię. Dach może być jedno- lub dwuspadowy.

Warto wiedzieć, że im grubsza będzie deska, tym wytrzymalszą konstrukcję się uzyska. Najczęściej taki garaż oparty jest na systemie słupów opartych na poziomej belce, które złączone są górną belką. To na niej opiera się konstrukcja dachu. Ściany konstruowane są z desek, które najczęściej łączy się na pióro i wpust, na listwę kryjącą lub na nakład. Od systemu zależy szczelność budynku.

Niewątpliwą zaletą garażu z drewna jest to, że jest wykonany z naturalnego materiału. Można zarówno kupić gotowy produkt, jak i zbudować, np. wcześniej zaprojektowany. To od nas zależy to, jaka będzie elewacja zewnętrzna i jaki materiał pokryje dach.

Wadą tego typu garażu jest stosunkowo wysoka cena. Co więcej, taki garaż wymaga częstej impregnacji. Warto też wiedzieć, że konieczne jest przygotowanie podłoża pod tego typu konstrukcję.

garaż drewniany

 

Czy warto postawić garaż blaszany?

Najczęściej do budowy garażu metalowego wykorzystuje się stalową blachę trapezową o grubości 0,5-0,7 mm. Aby była wytrzymała musi być ocynkowana ogniowo, powleczona poliestrem i pomalowana proszkowo. Czasami od razu ma się farbę akrylową, czasami otrzymuje się garaż z farbą podkładową, którą należy pokryć antykorozyjną.

Konstrukcja garaży jest oparta na słupach z kątownika, do których za pomocą nitów doczepiana jest blacha. Warto przyczepić garaż do podłoża, gdyż silne wiatry mogą go uszkodzić. Zaleca się też ocieplenie od środka garaży styropianem. Zimą się to doceni.

Garaże blaszane są stosunkowo tanie, chociaż wątpliwości może budzić ich estetyka. Jednak mają swoich zwolenników. Po pomalowaniu udaje się je wkomponować w otoczenie.

garaż metalowy

 

Dla kogo garaż murowany?

Garaż wykonany z betonu może być gotowy, zakupiony w całości a może być postawiony od podstaw. Jest to najtrwalsze rozwiązanie, które można dopasować do potrzeb. Tak wielkość i wysokość, jak i pokrycie dachu. Ocieplenie może być styropianem, ale i wełną mineralną.

W przypadku tego typu garażu możliwe jest budowanie metodą gospodarczą, gdyż nie jest to bardzo trudna konstrukcja. Dzięki temu można poczynić duże oszczędności. Niestety, nawet jeśli będziemy garaż stawiać sami, a nie powierzymy jego wykonania ekipie budowlanej, czy nie zakupimy gotowego, to cena takiej konstrukcji jest dość wysoka. Materiał kosztuje.

W dodatku budowa trwa też znacznie dłużej niż zbicie drewnianej konstrukcji lub postawienie blaszanego budynku. Są jednak tego korzyści. Budynek można doskonale dopasować do domu, zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie. W razie konieczności można na jego dachu lub tyłach zrobić pomieszczenie gospodarcze.

Plusem dla wielu może być to, że nie trzeba takiego garażu konserwować. W dodatku, jeśli jest dobudowany do domu, to ma się komfortowe przejście z niego, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

 

Gdzie bezpiecznie przechowywać samochód?

A który z garaży jest najbardziej bezpieczny? Wiele zależy tak naprawdę od tego, jak zabezpieczona będzie brama wjazdowa, okna, drzwi. To nimi złodziej może dostać się do środka. Oczywiście zarówno w garażu drewnianym, jak i blaszanym ma się mniejsze możliwości dopasowania bramy. Właśnie dlatego za bezpieczniejsze uważa się garaże murowane. Takie jednak są najdroższe. Warto więc się zastanowić, czy na posesji trzeba aż takiej ochrony.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry