0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak sprzedać ciągnik i kombajn? Jak przygotować ogłoszenie rolnicze?

Jak sprzedać ciągnik i kombajn? Jak przygotować ogłoszenie rolnicze?

Czasem chcemy sprzedać naszą maszynę rolniczą i dzieje się tak z różnych powodów. Najczęściej decydujemy się na sprzedaż, kiedy kupimy sobie nową maszynę i stara nie jest już nam potrzebna albo dokonaliśmy niekoniecznie odpowiedniego zakupu dla swojego gospodarstwa. Z tym wiąże się trochę pracy, gdyż musimy odpowiednio przygotować i zareklamować nasz sprzęt, by ktoś zechciał go od nas odkupić.

 

Na rynku rolniczym bardzo popularnym jest kupowanie sprzętów używanych, gdyż często nie są one w złym stanie, natomiast różnica w cenie używanej maszyny i nowej jest bardzo duża, a niekiedy sięga nawet dziesiątków tysięcy złotych. W przypadku ciągników, w 2013 roku zarejestrowano spory spadek sprzedaży nowych pojazdów tego typu, a lukę wypełniły właśnie te używane.

Jeśli mamy ciągnik lub kombajn do sprzedania, zastanówmy się w jaki sposób go zareklamować. Ważne jest też gdzie się ogłosimy. Możliwości jest kilka, ale w dobie internetu, najlepiej skorzystać z tego popularnego medium.

Pomarańczowy kombajn Bizon w polu

 

1. Gdzie się ogłosić gdy chcemy sprzedać maszynę rolniczą?

Tak jak było wspomniane wcześniej, najlepiej umieścić ogłoszenia w internecie. W sieci znajdziemy wiele portali ogłoszeniowych, takich jak sprzedajemy.pl, które posiadają kategorię "Rolnictwo". Na niektórych będziemy musieli przelać jakąś drobną opłatę za umieszczenie informacji o naszej maszynie, ale w większości są to darmowe portale. Aby znaleźć te najbardziej popularne, wystarczy poszukać ich w wyszukiwarce internetowej i wybrać kilka z tych, które pojawiają się najwyżej w wynikach – to będą te najczęściej odwiedzane przez potencjalnych kupców.

Możemy także odnaleźć branżowe fora internetowe, na których znajduje się wielu użytkowników, którzy są związani z rolnictwem i mogą być zainteresowani sprzętem, który chcemy sprzedać.

Istnieje także opcja ogłoszenia się w gazecie. W tym przypadku zawsze będziemy musieli zapłacić za ilość znaków i często nie ma możliwości załączenia zdjęcia, co w kwestii reklamowania się jest bardzo ważne, szczególnie jeśli chodzi o używane pojazdy. Jest to jednak dodatkowe źródło, z którego jeszcze wiele osób korzysta.

Wyważmy ilość ogłoszeń. Jeśli zamieścimy tylko jedno, to odzew może być nikły, a jeśli przesadzimy z ilością, to nie opędzimy się od telefonów i wiadomości.

 

2. Jakie informacje powinny znaleźć się w ogłoszeniu rolniczym?

Treść ogłoszenia oraz informacje, które w nim zamieścimy to jedna z najważniejszych kwestii, gdy chcemy sprzedać kombajn lub ciągnik. Bardziej przyciąga treść, która jest napisana wyraźnie i poprawnie. Lepiej pisać prostymi i krótkimi zdaniami, a najważniejsze informacje wypunktować. Możemy też użyć pogrubienia czcionki, jeśli chcemy, by jakaś informacja rzucała się w oczy. Ważne, żeby było przejrzyście.

Nie zapominajmy o zdjęciach. Dobrze, by nie były one rozmazane, ani nie przedstawiały jakiegoś niezbyt pięknego otoczenia. Kiedy będą estetyczne, potencjalni klienci chętniej klikną w ogłoszenie okraszone takimi zdjęciami. Warto też dodać więcej niż jedno, żeby pokazać maszynę z wielu perspektyw.

Czerowny ciągnik Ursus c360 na podwórku

Najważniejszymi informacjami, które powinniśmy zawrzeć w treści są:

dokładny model ciągnika bądź kombajnu – najlepiej umieścić go w tytule ogłoszenia;

• rok produkcji;

• moc w kilowatach;

• stan licznika motogodzin;

• cena;

• kontakt internetowy i telefoniczny, ewentualnie godziny, w których można dzwonić;

• nasza lokalizacja – województwo i miasto.

Bez tych informacji nasze ogłoszenie będzie niewartościowe i może zniechęcić wielu kupców już na wstępie. Dodatkowo możemy opisać do czego sprzęt był wykorzystywany, wymienić ewentualne usterki i podać stan techniczny. Nie warto oszukiwać, gdyż i tak każdy klient będzie chciał sprawdzić sprzęt osobiście i jeśli nie trafimy na amatora, to odkryje wady maszyny.

Przede wszystkim wypiszmy atuty i pozytywne właściwości kombajnu czy ciągnika. Jeśli np. jakaś cześć była wymieniana, silnik działa bez zarzutu lub po prostu maszyna jest zadbana, to podkreślmy to w treści. Nie musimy pisać elaboratu, ogłoszenie powinno być w miarę zwięzłe, a resztę potrzebnych informacji kupujący może uzyskać bezpośrednio kontaktując się z nami.

 

3. Czy komunikacja i dostępność są istotne?

Oczywiście, to praktycznie jedna z najważniejszych rzeczy. Jeśli podamy numer telefonu, pod którym trudno będzie nas złapać, to zainteresowani zakupem się zniechęcą i zwrócą się do innego sprzedającego, który będzie lepiej dostępny. Wiadomo, że nie zawsze jesteśmy w stanie odebrać połączenie, dlatego warto później oddzwaniać. Tak samo sprawdzajmy regularnie skrzynkę mailową i odpisujmy w miarę możliwości jak najszybciej.

Kiedy już uda nam się sprzedać naszą maszynę, to ładnie jest usunąć ogłoszenie lub napisać, że jest ono nieaktualne. To oszczędzi nam i innym zbędnych nerwów, spowodowanych zapytaniami o ofertę, która już jest nieważna.

Jeśli nie widać odzewu na naszą ofertę, warto przeanalizować co jest nie tak. Być może podaliśmy złe dane, ogłosiliśmy się na mało znanych portalach lub znacznie zawyżyliśmy cenę. Wtedy możemy zmodyfikować treść ogłoszenia. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, to możemy spróbować wykupić opcję wyróżnienia naszego ogłoszenia na portalu, bo być może gubi się ono wśród innych.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry