0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Łyżwy, narty, snowboard – jakie sporty zimowe są polecane dla amatorów?

Łyżwy, narty, snowboard – jakie sporty zimowe są polecane dla amatorów?

Choć pogoda zimą nie sprzyja bieganiu na dworze czy jeżdżeniu na rowerach, można spróbować swoich sił w innych sportach dla amatorów. W naszym kraju najpopularniejsze są łyżwy, narty oraz snowboard – jaki sport zimowy będzie odpowiedni dla Ciebie?

 

 1. Łyżwy
 2. Narty
 3. Snowboard

 

1. Łyżwy

Spośród tych trzech sportów zimowych łyżwiarstwo jest najbardziej dostępne oraz... najtańsze. Koszt zakupu łyżew jest stosunkowo nieduży, zwłaszcza, jeśli decydujesz się na używany model w dobrym stanie. Co więcej, we większości miast znajdują się darmowe lub płatne lodowiska zamknięte oraz otwarte, a jedyne koszty, jakie należy ponieść, związane są z zakupem biletów i ewentualnie dojazdu.

Jeśli nie masz łyżew, możesz je wypożyczyć – oczywiście tylko w przypadku, gdy przy lodowisku czynna jest wypożyczalnia, tak jest jednak we większości miast. A gdy ta forma ruchu Ci się spodoba, możesz zakupić własny sprzęt. Co masz do wyboru?

Łyżwy dla amatorów dzielą się przede wszystkim na figurowe oraz hokejowe. Jakie są między nimi różnice i na które warto się zdecydować? Jeśli masz zamiar jeździć rekreacyjnie, dobrym wyborem będą figurówki, które są przede wszystkim uniwersalne. Choć można na nich wykonywać skomplikowane akrobacje, przez instruktorów zalecane są dla początkujących. Dlaczego? Ponieważ posiadają z przodu ząbki, które zwiększają ich zwrotność, a ponadto ich płoza z tyłu jest wydłużona, dzięki czemu łyżwy są stabilniejsze, łatwiej jest zachować na nich równowagę. Nie można też nie wspomnieć o wygodzie figurówek, które nie są tak usztywniane jak hokejówki.

Łyżwy hokejowe zapewniają większą prędkość oraz zwrotność. Charakteryzują się tym, że składają się z wewnętrznej „skarpety” oraz z zewnętrznego, plastikowego pancerza. Dzięki temu są odporne na zarysowania, chronią też przed urazami. W przeciwieństwie do figurówek mają któszą płozę, co ma swoje wady i zalety. To umożliwia dynamiczną jazdę, utrudnia natomiast utrzymanie równowagi i co za tym idzie – nabranie prędkości.

Łyżyw hokejowe

I choć przyjęło się, że w figurówkach jężdżą kobiety, a w hokejówkach mężczyźni, jest to niczym nieuzasadniony podział. Dlatego lepiej kierować się stylem jazdy, jaki chcesz uprawiać.

 

2. Narty

Wśród sportów zimowych królują narty, na których nauka jazdy jest stosunkowo prosta, choć na początku warto zastanowić się nad lekcją z instruktorem – początkowe upadki mogą zniechęcić do dalszych prób, a wykwalifikowany trener pokaże, jak sprawić, by były mniej bolesne (bo uniknąć ich niestety się nie da, nawet jeśli jesteś już na zaawansowanym poziomie).

Jest to jednak kosztowny sport. Wymaga zakupu nie tylko samych nart i butów, ale także kombinezonu narciarskiego, kasku, rękawiczek, gogli. Bez tego jazda nie będzie przyjemna, a przemoczone ubrania szybko dadzą Ci się we znaki. Nie warto jednak od razu zabierać się do kompletowania całego zestawu – na początku lepiej jest wypożyczyć sprzęt, zobaczyć, czy Ci się to spodoba. Jeśli tak, zastanów się nad używanymi nartami. Gdy zaczniesz naukę, to i tak nie zauważysz różnicy, a często lepiej jest zakupić dobrej jakości, markowe narty z drugiej ręki, niż nowe, ale tanie i wykonane z gorszych materiałów.

Narty

A gdy już zdecydujesz się na ich zakup, musisz wiedzieć czego i jak szukać.

Dla osób początkujących oraz średniozaawansowanych zaleca się narty allroud, które w większym stopniu „wybaczają” błędy techniczne. Łatwiejsza będzie też nauka jazdy na krótszych deskach, na których można nauczyć się techniki ślizgowej, jazdy po krawędziach oraz łukami. Inne rodzaje nart to m.in. Easycarver, All Mountain, Races, Crosscarver czy Freeride. Wymagają one jednak posiadania już pewnych umiejętności na stoku.

Ponadto ważnymi czynnikami będzie długość nart, ich szerokość oraz taliowanie. Muszą być dopasowane nie tylko do wymiarów narciarza, ale także do sposobu jazdy.

 

3. Snowboard

O ile w amatorskiej wersji jazda na nartach ma charakter rekreacyjny, o tyle snowboard jest bardziej efektowny, dynamiczny, a co za tym idzie – przyciąga większą rzeszę młodych zwolenników sportów zimowych. Trzeba jednak wiedzieć, że jazda na snowboardzie jest też trudniejsza do opanowania, a pierwsze upadki i podnoszenia się są bardzo bolesne. Z tego względu wielu ludzi rezygnuje już po pierwszym zjeździe, dlatego bezwzględnie na początku trzeba wypożyczyć deskę, a dopiero potem zastanowić się nad jej zakupem.

Deska snowboardowa

I zasada jest tu taka sama, jak w przypadku nart – lepszy będzie używany, lecz dobrej jakości sprzęt, niż niedroga, marketowa deska snowboardowa. Trzeba też zadbać o buty, kurtkę i spodnie. Podstawą są rękawiczki, kask i gogle.

W pierwszej kolejności deskę snowboardową musisz dobrać do swojej wagi oraz wzrostu. Następnie należy uwzględnić między innymi jej twardość. Im będzie miękksza, tym łatwiej będzie Ci się nauczyć na niej jeździć. Zwróć też uwagę na jej szerokość, która musi być dostosowana do wielkości stopy.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry