0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Bezpieczna jazda na rolkach - co warto kupić? Jakich zasad przestrzegać?

Bezpieczna jazda na rolkach - co warto kupić? Jakich zasad przestrzegać?

Jazda na rolkach to dzisiaj aktywność fizyczna, na którą decydują się nie tylko dzieci, ale i dorośli. W dodatku zarówno młodzi, w średnim wieku, jak i seniorzy. Niezależnie od metryki jedno jest ważne – jazda na rolkach powinna być bezpieczna. Co na to wpływa? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

 

 

Jakie rolki kupić?

Przede wszystkim przygodę z jazdą na rolkach warto zacząć od zakupu dobrych rolek. Trzeba dobrać je do potrzeb i umiejętności. Dla początkujących najlepsze są rolki rekreacyjne i fitness. Mają niewielkie kółka i krótką szynę. Dzięki temu łatwiej jest nauczyć się skręcania, hamowania. Ponadto nie rozpędzają się zbyt szybko. Łożyska wystarczą ABEC 5, a but powinien być wygodny, by szybko się nie zniechęcić.

rolki

Jaki wybrać kask do jazdy na rolkach?

Wiele osób nie zakłada kasku podczas jazdy na rolkach, gdyż uważają, że wyglądają w nich śmiesznie. Myślą, że przydają się one dzieciom i zawodowcom jeżdżącym na zawodach, a podczas jazdy rekreacyjnej nic im się nie stanie. Nic bardziej mylnego. Nawet przy wolnej jeździe można upaść.

Oczywiście najbardziej narażone na otarcia są kolana, łokcie i nadgarstki, jednak najgorsze w skutkachurazy głowy. Uderzenie o asfalt podczas upadku, gdy jedziemy ze znaczną prędkością może się skończyć pęknięciem czaszki. Nie myślmy, że mamy świetne umiejętności i nigdy nie przytrafił nam się upadek. Może okazać się, że ktoś inny w nas wjedzie lub będziemy mieli skurcz, czy najedziemy na przeszkodę i o wywrotkę nietrudno. Kask do jazdy na rolkach może mieć kształt tradycyjny, zbliżony do rowerowego, który ma sporo otworów wentylacyjnych, daszek i jest bardzo lekki.

Z kolei kask w kształcie orzeszka bardziej przypomina motocyklowy i jest bardziej zabudowany. Właśnie dlatego jest cięższy, ale i ochrania większą część twarzy. Przy zakupie kasku liczy się jego rozmiar. Należy zmierzyć obwód głowy ponad linią brwi i tym kierować się przy wyborze.

W sprzedaży są również regulowane kaski. Ważne, by dobrze przylegał do czaszki, nie zsuwał się, ale jednocześnie – nie był zbyt ciasny. Istotne w kasku jest odpowiednie wyregulowanie pasków. I z jednej, i z drugiej strony głowy muszą być jednakowo napięte. Pomiędzy zapięcie a szyję trzeba mieć możliwość włożenia dwóch palców.

Warto szukać kasku, który posiada certyfikat bezpieczeństwa CE EN 1078. Znak CE oznacza, że spełnia dyrektywy unijne dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska i konkretnych dla danego produktu zagrożeń. Z kolei norma EN 1078 dedykowana dla kasków dotyczy ich bezpieczeństwa i ergonomii.

kask na rolki

 

Ochraniacze na nadgarstki dla rolkarza

Podczas jazdy na rolkach właściwie najważniejsze ochraniacze to te, które ochraniają dłonie i nadgarstki. To właśnie one najczęściej amortyzują upadki. Podczas wywrotki odruchowo wyciągamy ręce. Właśnie dlatego trzeba kupić takie, które mają mocne wzmocnienie – zarówno plastikowe, jak i blaszkę. Muszą posiadać rzepy, zabezpieczające przed zsuwaniem z rąk.

ochraniacze na rolki

Jak ochronić kolana jeżdżąc na rolkach?

Podczas prawidłowych upadków – narażone są również kolana. Trzeba więc je dobrze zabezpieczyć. Tak jak te na nadgarstki – muszą dobrze chronić przed otarciami i amortyzować wszelkie wstrząsy. Jednak nie mogą być tak sztywne jak te na nadgarstki – nie mogą krępować ruchów. Ważny jest więc ich kształt i zabezpieczenia przed zsuwaniem się. Warto je przymierzyć przed zakupem. Nie mogą być zbyt ciasne, uciskać i obcierać.

Ochraniacze na łokcie – czy konieczne?

W zestawach bardzo często mamy także ochraniacze na łokcie. Nie są one zbyt komfortowe podczas jazdy, a same łokcie podczas upadku są narażone. Czy warto je nosić? Oczywiście, że warto! Zwłaszcza jak się chce chronić swoje ciało.

W kwestii ochraniaczy na nadgarstki, łokcie i kolana należy pamiętać o tym, że po kilku upadkach nie spełniają już zbyt dobrze swojej funkcji. Niestety plastik, użyty do ich produkcji, może się połamać. Wtedy trzeba je wymienić.

O czym należy pamiętać podczas jazdy na rolkach?

Bardzo istotne podczas jazdy na rolkach są odblaski – zarówno umieszczone na ubraniach, jak i na plecaku, saszetce, czy kasku. Zwłaszcza jak jeździ się wieczorami, w dodatku na drogach użytkowanych również przez pieszych i kierowców.

Aby bezpiecznie jeździć, warto przed wyjściem na rolki się rozgrzać. To zapobiegnie kontuzjom, które wykluczą nas na dłużej z jazdy.

Jeśli nie ma się umiejętności lepiej unikać jazdy przy ruchliwych ulicach, a także na zatłoczonych deptakach. Zanim zacznie się jeździć – warto nauczyć się wytracać prędkość i hamować. Lepiej nie robić tricków, jak się nie jest zaawansowanym rolkarzem.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry