0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybrać sprzęt i odzież do tenisa?

Jak wybrać sprzęt i odzież do tenisa?

Do uprawiania niektórych sportów nie potrzeba wiele. Rakieta, piłka, siatka, para wygodnego obuwia i masa pozytywnej energii – to wszystko, co wystarczy do rozegrania amatorskiej, lecz pełnej prawdziwych emocji rozgrywki. Tenis, squash czy tenis stołowy (zwany ping-pongiem) ze względu na stosunkowo małe nakłady pieniężne, wciągający i zmuszający do wysiłku charakter, zdobywają coraz większe rzesze fanów.

 

Jak dobrać rakietę do tenisa?

Zarówno dla amatora rozpoczynającego dopiero swą przygodę z tenisem, jak i dla profesjonalnego gracza, podstawą jest wybór odpowiedniej rakiety. Mniej wprawiony sportowiec, który nie jest jeszcze pewien, czy tenis zagości na stałe w jego życiu, powinien zdecydować się na niedrogi model.

Obecnie ceny rakiet dostępnych w sklepach sportowych wahają się od 100 do 1000 zł. Na początek najlepiej zakupić rakietę za ok 200 zł. Jeśli dysponujemy większym budżetem warto zainwestować w droższy sprzęt cenionych marek, uzyskamy wówczas pewność, że rakieta wytrzyma wiele sezonów i będzie w pełni satysfakcjonowała właściciela.

Najważniejszym parametrem w przypadku rakiet jest waga. Niegdyś sprzęt ten wykonywany był z drewna oraz metalu. Materiały te charakteryzowały się długą żywotnością, ale wpływały na dużą wagę rakiet. Dziś stosowane są przede wszystkim materiały takie jak aluminium, grafit (włókno węglowe), kompozyt grafitowy, kevlar czy tytan, które mają równie długi okres sprawności, ale znacznie mniejszą wagę.

Ciężar rakiety musi zostać podany w opisie aukcji i nie powinien on przekraczać 280 gram (dla dorosłego gracza). Wykorzystany materiał wpływa nie tylko na wagę rakiety, ale także na jej właściwości. Sprzęt wykonany z aluminium jest trwały, elastyczny i dobrze odbija piłkę, lecz w porównaniu do włókien węglowych i reszty, cechuje się wyższą wagą i większym obciążeniem nadgarstka gracza.

Pamiętajmy, że nie zawsze lekka rakieta będzie najlepsza. Cięższy sprzęt daje m. in. możliwość mocniejszych zagrań. Poza tym, lżejsze modele powodują przenoszenie drgań na nadgarstek, co skutkować może kontuzjami. Budowa wewnętrzna droższych modeli eliminuje ten problem, dodając wewnątrz system uniemożliwiający przechodzenie drgań po uderzeniu.

Istotny jest także tzw. balans, a więc która strona rakiety przeważa (jest cięższa). W rakietach z balansem na główkę, środek ciężkości przesunięty został w stronę główki. Cały sprzęt równocześnie jest lżejszy. Rakiety z balansem na rączkę są cięższe, a co za tym idzie, dają większą kontrolę nad uderzeniem, nie obciążając zbytnio nadgarstka.

Duże znaczenie odgrywa dla gracza dobrze dobrana gabarytowo główka rakiety. Nazywamy tak część, która służy do odbijania piłki, (wielkość podawana jest w calach lub centymetrach kwadratowych). Początkujący gracz powinien wybrać rakietę o sporej główce (powyżej 650 cm2). Są one co prawda cięższe i nie pozwalają na uzyskanie dużej precyzji, ale pomagają w łatwiejszym trafieniu w piłkę.

Spora główka zapewnia dodatkowo większą siłę uderzenia – niewprawiony gracz będzie miał mniejsze kłopoty z przebiciem piłki przez siatkę.

Rakiety o całkiem małej główce (do 600 cm2) przeznaczone są dla profesjonalistów, którzy opanowawszy technikę gry, potrzebują przede wszystkim sprzętu o dużej precyzji i możliwościach manewru. Z czasem, po zdobyciu odpowiednich umiejętności, poprawie celności i nauczeniu się podstaw uderzania warto przejść na bardziej profesjonalny model, pozwalający na dalsze rozwijanie możliwości.

Dla dobrego, pewnego chwytu, należy wybrać odpowiedni obwód rączki. Jest to część rakiety spoczywająca w dłoni gracza. Najczęściej spotykane jest oznaczenie europejskie, nadające rączkom rozmiary od 0 (10 cm) do 5 (11,8).

Rozmiary obwodów rączki (w cm):

 • 0 – 10
 • 1 – 10,4
 • 2 – 10,8
 • 3 – 11
 • 4 – 11,4
 • 5 – 11,8

Kupując rakietę przez Internet, także można zmierzyć dokładnie obwód trzonka i jego dopasowanie do dłoni gracza. W tym celu należy po wyprostowaniu dłoni, zmierzyć odległość od jej środka po czubek palca serdecznego (tam gdzie spoczywać będzie rączka).

Często w opisach przedmiotu podawana jest także długość danej rakiety, liczona od początku uchwytu do końca główki rakiety. Modele przewyższające standardową długość (69-72 cm) posiadają większą moc uderzeniową i zapewniają łatwiejsze manewrowanie.

Do bardziej już specjalistycznych parametrów należy sztywność rakiety. Pokazuje ona w jakim stopniu  model odkształca się w kontakcie z piłką. Większa tęgość zapewnia silniejszą moc uderzenia, lecz jednocześnie, przenosi wstrząsy na nadgarstek, co prowadzić może do kontuzji. Modele elastyczne są bezpieczniejsze dla ręki gracza, ale nie zapewniają równie silnego odbicia piłki.

Sztywność rakiety określana jest w jednostkach RA i wyróżnić możemy na jej podstawie trzy podstawowe typy sprzętu:

 • elastyczny – mniej niż 60 RA

 • średnio sztywny – 60-69 RA

 • sztywny – ponad 70 RA

Istotną kwestię dla profesjonalistów stanowi naciąg. W rakietach tańszych, dedykowanych amatorom, została już ona naciągnięta przez producenta. W bardziej specjalistycznych modelach to sam gracz może zdecydować o sile naciągu. Luźniejszy pozwala na silniejsze odbicie piłki, mocniejszy – na większą kontrolę działania.

Wybór odpowiedniej rakiety jest kluczową sprawą

 

Jak wybrać odpowiednie piłki tenisowe?

Piłki do tenisa składają się z dwóch kawałków wulkanizacyjnego kauczuku, pokrytego mieszanką filcu i syntetycznego włókna. Piłki zazwyczaj produkowane są w kolorze żółtym, choć dopuszczalna jest także gra białymi. Piłka do tenisa nie może posiadać żadnych szwów zewnętrznych, jej waga musi wahać się pomiędzy 56 a 59 g. Obwód wynosić ma 6,54-6,86 cm.

Dla amatorskiego gracza ważna jest szybkość piłki. Wolniejsze (oznaczone kolorem pomarańczowym, lub najwolniejsze – czerwonym) zapewniają łatwiejszą naukę, dając graczowi więcej czasu na podjęcie działania.

 

Jaki wybrać strój do tenisa?

Każdy z nas ma w głowie wyniesioną z filmów czy seriali wizję wyglądu gracza w tenisa. Odpowiedni ubiór i jego kolorystyka (przeważający kolor biały), stanowią część kultury charakterystycznej dla tego sportu.

Strój męski powinien składać się z koszulki oraz szortów o długości odpowiedniej dla gracza. Najlepiej, aby strój był w kolorze białym. Kobieta na korcie ubrać powinna bluzkę lub kamizelkę, szorty, spódniczkę bądź sukienkę sportową. Nie zapominajmy o dobrych skarpetach i nakryciu głowy do ochrony przed słońcem.

Jeśli nie chcemy inwestować w specjalny ubiór wystarczy wygodny, lecz obcisły strój sportowy, który nie krępuje ruchów i pozwala skórze oddychać.

Analogicznie sprawa wygląda w przypadku obuwia. Dla amatora zaczynającego dopiero przygodę z tenisem wystarczą zwykłe, wygodne buty sportowe. Należy wybierać modele, które zapewniają trwałe oparcie stopom, są wygodne i lekkie.

Specjalne buty tenisowe mają szerokie i płaskie podeszwy, utrzymujące gracza w stabilnej pozycji, oraz podwyższony przód, zwiększający żywotność obuwia.

 

Jaki wybrać sprzęt do gry w squasha?

Wymagania stawiane sprzętowi używanemu do squasha są podobne jak w przypadku tenisa. Same sporty są do siebie bardzo zbliżone. W tej dyscyplinie jednak po uderzeniu piłki ma ona odbić się od ściany, po czym trafić ma w nią przeciwnik.

Rakieta do squasha różni się od tej używanej do tenisa - jest mniejsza i lżejsza. O ciężkiej rakiecie mówimy, gdy waży powyżej 140 g. Jest ona także mniejsza od tej używanej w tenisie. Główka rakiety, a więc część, którą będzie odbijana piłka także nie jest duża. W przypadku modeli do gry w squasha wynosi od 450 do ok. 500 cm2.

Inne są również parametry elastyczności:

 • elastyczny – do 55 RA

 • średnio sztywny – 56-60 RA

 • sztywny – powyżej 61 RA

Rakiety przeznaczone do obu dyscyplin sportowych wykonywane są z podobnych materiałów. Początkujący gracze powinni wybierać modele o większej główce (i z balansem na główkę).

rakiety do tenisa, tenisa stołowego i squasha

 

Jaki wybrać sprzęt do gry w tenisa stołowego?

Jest to sport cieszący się w Polsce dużą popularnością. Do głównych zalet ping-ponga zaliczyć można przede wszystkim małe wymagania przestrzenne i dużą dostępność sprzętu. Również i w tym przypadku najważniejsza jest odpowiednia rakietka.

Każda rakietka składa się z deski i kauczukowych okładzin po obu stronach. Najczęściej są one koloru czarnego i czerwonego, a na profesjonalnych meczach inne są niedopuszczalne. Deska może być zbudowana z różnych warstw – od 1 do 10 sklejek. W 80% budulcem powinna być sklejka.

Resztę stanowić mogą dodatki znane już z rakiet tenisowych i do squasha – włókna węglowe, karbon czy kevlar. Pod okładziną znajduje się podkład (grubości ok. 2 mm). Od jego grubości i cech materiału zależy m.in. rotacja i kontrola nad piłką.

Wyróżnić możemy trzy podstawowe parametry, które opisują (w skali od 1 do 10) cechy danego modelu. Są to:

 • Szybkość – pokazuje z jaką siłą rakietka oddziałuje na odbitą piłkę (czyli jak mocno ją wybija). Im większy parametr szybkości, tym szybszy lot piłki. Wpływ na ten parametr ma przede wszystkim budowa rakietki - wykorzystana guma, deski, rodzaj sklejki oraz grubości podkładu pod gumą. Gracz posiadający rakietkę o sporej szybkości, atakuje przeciwnika, nie dając mu wiele czasu na zastanowienie. Czym szybszy lot tym niższa kontrola.

 • Rotacja – zdolność rakietki do podkręcania piłki. Rotacja zależy od rodzaju zastosowanych gum (okładzin) i deski.

 • Kontrol – wyraża możliwość sprawnego kierowania piłką i kontrolę lotu. Wraz ze wzrostem Kontrolu spada szybkość. Parametr zależy od zastosowanych gum i deski.

Profesjonalne piłki do tenisa stołowego także wiążą się ze sporym wydatkiem. Są one trwalsze, lepiej się odbijają. Te najlepsze oznaczone są gwiazdkami (najlepsze trzema). Amatorom w zupełności wystarczą jednak tańsze, ogólnodostępne modele.

Do przechowywania sprzętu najlepiej nadają się profesjonalne pokrowce. Warto inwestować także w owijak pozwalający na lepsze trzymanie trzonk, a z czasem także w tłumik – wyciszający drgania strun po uderzeniu.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry