0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

TOP 10 – najciekawsze książki postapokaliptyczne

TOP 10 – najciekawsze książki postapokaliptyczne

Postapokalipsa to jeden z gatunków literackich, po który chętnie i często sięgają autorzy tworząc swoje dzieła. Jest to konwencja związana z kataklizmem oraz zmaganiami ludzi z życiem w trudnych warunkach. To ciekawy nurt, który ma wielu zwolenników wśród czytelników i cieszy się sporą popularnością. Czym jest gatunek postapo? Jakie książki są godne przeczytania? Poniżej przedstawiamy TOP 10 książek fantastyki postapokaliptycznej.

 

 1. Stephen King – Bastion
 2. Richard Matheson – Jestem legendą
 3. Max Brooks – World War Z
 4. Nevil Shute – Ostatni brzeg
 5. David Brin – Listonosz
 6. Philip K. Dick – Doktor Bluthgeld
 7. Dimitry Glukhosky – Metro 2033
 8. Cormac McCarthy – Droga
 9. Marek Baraniecki – Głowa Kasandry
 10. Suzanne Collins – Igrzyska śmierci

 

Czym jest nurt postapo?

Mówiąc najprościej, fantastyka postapokaliptyczna, popularnie nazywana postapokalipsą lub krócej – postapo – jest nurtem w literaturze, gdzie motywem przewodnim są wydarzenia dziejące się po jakimś kataklizmie czy właśnie apokalipsie. Książki i powieści z tego gatunku są bardzo różnorodne, często wykorzystując przy tym najróżniejsze motywy – od kreacji samotności, poprzez walkę o przetrwanie, konflikt światowy i jego konsekwencje, czy nawet motyw mesjanizmu. Najczęściej są to powieści katastroficzne o mocno negatywnym i pesymistycznym wydźwięku.

 

1. Stephen King – Bastion

Jest to dwuczęściowa powieść jednego z najbardziej znanych autorów książek grozy Stephena Kinga, która rozgrywa się w czasie zagłady ludzkości i tuż po niej. Do wyniszczenia ludzi przyczyniła się epidemia nieuleczalnej super groźnej grypy, która zabiła prawie całą populację. Gdy najgorsze dobiegło końca, zaczyna się druga część tej historii, związana z odbudową świata po katastrofie, odnajdowaniu się w nowej rzeczywistości i walce dobra ze złem. Ważna uwaga – epidemia została przedstawiona w sposób bardzo makabryczny.

 

2. Richard Matheson – Jestem legendą

W oparciu o powieść napisaną w 1954 roku powstał film o tym samym tytule, jednak powiązanie filmu z książką jest bardzo luźne. Śmiertelny wirus zabija ludzkość, a jednym z nielicznych ocalałych, jest odporny na niego naukowiec, który pozostał w zrujnowanym Nowym Jorku. Walczy on o przetrwanie z zarażonymi, których jednym celem jest mordowanie i zjadanie innych. Najważniejszym celem jaki sobie wyznaczył, było znalezienie antidotum na wirusa i ocalenie ludzkości.

 

3. Max Brooks – World War Z

Jednym z częstych motywów poruszanych w książkach postapokaliptycznych, jest atak zombie. World War Z jest prawdziwym reportażem wojennym opowiadającym o zmaganiach ludzkości nie z wrogim mocarstwem, a z hordą nieumarłych. Brooks w interesujący sposób ukazał inne oblicze wojny, poruszając całe mnóstwo problemów nie tylko związanych z zombie, ale i samą naturą ludzką oraz tym, co tak naprawdę się na wojnie dzieje.

książka world war z

 

4. Nevil Shute – Ostatni brzeg

Jest to niezwykle smutna powieść, której akcja rozgrywa się w Australii. Mieszkańcy kontynentu oczekują przybycia radioaktywnej chmury, która jest następstwem wojny atomowej mającej miejsce na północnej półkuli planety. Książka przedstawia ostatnie miesiące życia Australijczyków, którzy wciąż liczą na to, że może opad radioaktywny nie jest tak silny i może ktoś jednak przeżył. To niezwykle poruszająca historia ludzi, którzy w momencie oczekiwania na śmierci wyzwalają w sobie najgorsze cechy.

 

5. David Brin – Listonosz

Powieść Davida Brina zaliczana do fantastyki naukowej z gatunku postapokalipsy powiada o nadziei, która rodzi się z kłamstwa. Widać tu świat spustoszony przez katastrofę, przez który przedziera się ocalały wędrowiec-gawędziarz. Za jedzenie i potrzebne do przeżycia środki snuje opowieści. Gdy znalazł kurtkę listonosza, podniósł ją do rangi symbolu odrodzenia Ameryki i podróżując zasiewa w innych nadzieje powrotu do dawnej chwały, co nie każdemu się podoba.

 

6. Philip K. Dick – Doktor Bluthgeld

Ta powieść postapokaliptyczna, autorstwa Philipa K. Dicka rozgrywa się na początku lat 80-tych, dokładnie dziewięć lat po tym jak dochodzi do katastrofy nuklearnej. Odpowiedzialną za to osobą jest Doktor Bluthgeld, który w 1972 roku popełnił błąd przy obliczeniach, w czasie eksperymentów z bronią jądrową. Wybuch bomby w stratosferze planety wywołał opad promieniotwórczy i skażenie całej planety. Mamy tutaj świat w ruinie, inteligentne szczury i mówiące psy, a także ludzi, którzy w wyniku promieniowania zaczęli mutować.

 

7. Dimitry Glukhosky – Metro 2033

To pierwsza część trylogii, której główna akcja rozgrywa się w moskiewskim metrze dwadzieścia lat po wojnie nuklearnej, która na zawsze zmieniła losy świata. Planeta prawie w całości została napromieniowana i niezdatna do życia, ludzie żeby przetrwać zeszli pod ziemię i zamieszkali w metrze, gdy na powierzchni zapanowały potwory rodem z najgorszego horroru. Społeczeństwo żywi się tym, co znajdą albo wyhodują, trwają walki o przetrwanie i o terytorium.

Książka Metro 2033

8. Cormac McCarthy – Droga

Dzieło McCarthy'ego opowiada o nieznanej katastrofie środowiskowej, w wyniku której giną zwierzęta, rośliny przestają rosnąć, niebo i słońce zostało zasłonięte przez pył. W tym świecie zacierają się granice człowieczeństwa, a ludzie by przetrwać są w stanie zrobić wszystko, nawet zjeść drugiego człowieka. Została tu przedstawiona walka o przetrwanie, nie tylko o przeżycie, ale i zachowanie najważniejszych cech, które definiują nas jako ludzi.

 

9. Marek Baraniecki – Głowa Kasandry

To kolejna powieść ukazująca świat po wojnie atomowej, gdzie resztki ludzkości starają się walczyć o przetrwanie. Główną osią opowieści jest dążenie do tego, by nigdy więcej nie doszło do podobnej katastrofy, a co za tym idzie, najważniejszym celem głównego bohatera jest rozbrojenie wszystkich pozostałych głowic atomowych. Jednocześnie szuka także jednej z najpotężniejszych broni zagłady, tytułowej Kasandry, głowicy nuklearnej będącej w stanie zniszczyć całe życie na ziemi.

 

10. Suzanne Collins – Igrzyska śmierci

Jest to typowa powieść młodzieżowa, która w znacznym stopniu zaliczana jest także do gatunku postapokalipsy. Widzimy tutaj świat po nieznanej katastrofie, najprawdopodobniej wojnie, gdzie na gruzach zbudowano totalitarne państwo z centralnym Kapitolem oraz okrążającymi go 13 dystryktami, których głównym celem jest zaspokajanie potrzeb stolicy. Aby trzymać ludzi w ryzach, co roku organizowane były Głodowe Igrzyska – krwawe zawody, podczas których zawodnicy walczą na śmierć i życie, a zwycięzca zapewnia swojemu dystryktowi pieniądze i dobre traktowanie.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry