0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Kalendarze, plannery, notesy - co wybrać? Jak efektywnie organizować swój czas?

Kalendarze, plannery, notesy - co wybrać? Jak efektywnie organizować swój czas?

Obecnie nasz czas jest niezwykle cenny. Możemy go przeznaczyć na własny rozwój, osiąganie sukcesów w strefie zawodowej, spotkanie z przyjaciółmi, czy na drobne przyjemności. Aby to jednak było możliwe, musimy lepiej go organizować. A w tym mogą nam pomóc funkcjonalne kalandarze, obszerne planery oraz notesy. Co wybrać? Jaki sposób organizacji czasu jest najbardziej efektywny?

 

 

Jak dobrze organizować czas?

Rano wstajemy, przygotowujemy śniadanie, dbamy o codzienną toaletę, wychodzimy do pracy. Po pracy obiad, sprawunki, sprzątanie i nagle okazuje się, że nadchodzi wieczór, my nic tak naprawdę nie zrobiliśmy, a na głowie jeszcze tyle spraw. No nic, przekładamy wszystko na jutro. I następnego dnia jest znowu to samo, ogarnia nas frustracja, a weekend, zamiast na odpoczynku, spędzamy na załatwianiu niedokończonych spraw…

I nawet jeśli wydaję nam się, że jesteśmy dość dobrze zorganizowani, zawsze dotrzymujemy terminów, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, to często robimy to na ostatnią chwilę. Jak się więc zaplanować czas, by spędzić go efektywnie i wygospodarować chwilę dla siebie, dla odpoczynku?

Kalendarz tygodniowy

Na początku należy stworzyć listę zadań. Nie na cały miesiąc, bo ilość prac nas przytłoczy i nie będziemy w stanie tego przetworzyć. Zaplanujmy to, co w danym tygodniu musi być zrobione. Następnie rozsądnie rozdzielmy to na poszczególne dni, nie nakładając na siebie zbyt dużo zadań. Zawsze organizujmy czas z „zapasem” - jak zdarzy się, że później wyjdziemy z pracy, czy po drodze będziemy stać w korkach, nasz plan dnia się nie zwali.

Musimy też wziąć pod uwagę czas potrzebny na przygotowanie posiłków, zrobienie zakupów, odebranie dzieci z przedszkola/szkoły… Dlatego warto zainwestować w dobry planner, który pozwoli nam usystematyzować nasze działania. A co będzie lepsze? Kalendarz, planner, czy podręczny notes?

 

Kalendarze kieszonkowe i książkowe, kalendarze akademickie

Nie każdy jest stworzony do organizacji swojego czasu przy pomocy aplikacji komputerowych, czy mobilnych i wtedy tradycyjne metody są najlepsze.

Większość osób zaczyna swoją przygodę od niedużych, poręcznych kalendarzy kieszonkowych, które bez problemu zmieszczą się w torebce, czy w teczce lub aktówce. Najczęściej są to kalendarze tygodniowe, w których można zapisywać ważne spotkania lub zadania, które nas czekają. Jednak ich największą wadę jest to, że nie zapewniają zbyt wiele miejsca na notatki. Na jeden dzień można wpisać 2-3 spotkania, czy ważne sprawy, co jest niewystarczające, gdy zabieramy się za reorganizację naszego życia.

Kalendarz książkowy

Wtedy o wiele lepszym wyborem są kalendarze książkowe. Niestety, przez to, że są formatu A5 i najczęściej posiadają grubą oprawę, ważą więcej, a ich codzienne noszenie jest bardziej uciążliwe. Jednak korzyści z ich stosowania są nieocenione...

Podstawowy, dzienny kalendarz książkowy jest rozdzielony na poszczególne godziny, dlatego można dokładnie ustalić, czym się zajmiemy o danej porze. Jest więcej miejsca na dodatkowe notatki, a także na informację, że trzeba do kogoś zadzwonić lub napisać maila. Na końcu kalendarza książkowego często pojawia się też miejsce na dodatkowe, obszerne notatki.

W takich kalendarzach może być też miejsce na listę zadań, celów na dany miesiąc, czy wydatków. Niektóre z nich zawierają cytaty motywacyjne na każdy dzień. Dla studentów i uczniów dobrym wyborem jest kalendarz akademicki – różni się tylko tym, że zaczyna się od września, a kończy w czerwcu/lipcu. I oczywiście, są w nim zaznaczone dni wolne od zajęć...

 

Funkcjonalne plannery

Największą wadą kalendarzy kieszonkowych, czy książkowych jest to, że ich początek zaczyna się wraz z 1 stycznia (w przypadku kalendarza akademickiego jest to 1 września). A co, gdy w sierpniu postanowimy wprowadzić zmiany w swoim życiu i lepiej zadbać o swój czas? W końcu kupowanie dużego kalendarza na kilka miesięcy jest po prostu nieopłacalne...

Planer do organizacji

Wtedy z pomocą przychodzą plannery w postaci książek lub skorozeszytów. Tym się różnią od tradycyjnych kalendarzy, że to my ustalamy kiedy się zaczynają poprzez wpisanie daty (dnia i miesiąca) oraz dnia tygodnia. Taki planner będzie tak samo funkcjonalny wtedy, gdy zaczniesz tworzyć w nim zapiski w styczniu, w lipcu, czy w grudniu.

Wiele plannerów, oprócz tego, że posiada godzinowy rozkład zajęć, umożliwia dodatkowe zapiski, np. „zadzwonić do”, „do zrobienia dziś”, czy nawet „trening”. Rozbudowane plannery mają również miejsce na zadania „dla siebie” (czyli zabiegi urodowe) oraz miejsce na zaplanowanie posiłków. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ możemy ustalić, że regularnie będziemy planować posiłki na cały tydzień, co pozwoli nam stworzyć listę zakupów. Wtedy nie trzeba codziennie tracić czasu na jeżdżenie po sklepach. Co więcej, wiedząc, co będziemy przygotowywać, możemy część składników, czy całe dania przyszykować dzień wcześniej. A od razu po pracy będziemy cieszyć się pysznym posiłkiem.

 

Notesy “to do”

Są osoby, które nie widzą potrzeby zapisywania planów w kalendarzu, ale chciałyby uporządkować sobie zadania na dziś, czy jutro. Oczywiście, robienie tego na karteczkach nie będzie zbyt owocne…

Wtedy przydatne mogą być notesy typu „to do”, czyli z przygotowaną listą rzeczy do zrobienia, którą trzeba tylko uzupełnić. Można je mieć zawsze pod ręką i tylko luźno zapisywać plany na dany dzień. Co więcej, istnieje możliwość stworzenia takiego spersonalizowanego notesu.

 

Pamięć ludzka jest zawodna, dlatego jeśli chcemy wprowadzić zmiany w swoim życiu, musimy zadbać o praktyczny kalendarz, planner, czy notes. A oferta na rynku jest tak szeroka, że z pewnością dostosujemy go do swoich potrzeb.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry