0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybrać meble do biura? Jakie wyposażenie jest niezbędne?

Jak wybrać meble do biura? Jakie wyposażenie jest niezbędne?

Założenie firmy to dopiero pierwszy z kroków na długiej ścieżce prowadzącej w stronę sukcesu. Odkrywczy pomysł, niebanalny biznesplan i masa pozytywnego nastawienia nie wystarczą w przeważającej liczbie przypadków. Większość działalności, związanych z obsługą klienta czy jedynie nastawionych na pracę w czterech ścianach, wymaga większych zakupów meblarsko-sprzętowych.

 

Jakie wyposażenie meblowe wybrać do biura?

Podstawę każdego biura stanowią starannie dobrane meble. Dobry zakup wpłynie nie tylko na funkcjonalność, ale i wizerunek firmy w oczach klientów oraz przebywających tam pracowników. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto rozrysować plan pomieszczenia, aby nie okazało się, że brakuje miejsca na któryś z elementów, gniazdka elektryczne znajdują się daleko od biurek, regał uniemożliwi otworzenie okna lub że pracownicy mają zbyt mało miejsca na swobodną pracę.

Warto także skompletować od razu cały zestaw, aby dokupywane po czasie meble spoza kompletu nie psuły harmonii wnętrza, obniżając estetykę biura.Stoły i krzesła to podstawa przeważającej części miejsc pracy. Zlecając pracę wymagającą ciągłego siedzenia, szef zobligowany jest do zapewnienia pracownikom przyjaznego otoczenia.

Biurko musi zostać dostosowane nie tylko do sprzętu komputerowego (a więc posiadać nadstawkę do monitora czy półkę na klawiaturę), ale i do wygody pracownika. Każdy mebel powinien posiadać regał przybiurkowy lub wbudowane półki, co zapewni porządek i harmonię miejsca pracy. Najlepiej wybierać modele z dużą ilością przegródek oraz systemem sprawnego przechowywania luźnych dokumentów.

Dobre dopasowanie do powierzonego mebla zapewni odpowiedni fotel komputerowy. Najlepsze modele to te umożliwiające swobodne dopasowania do indywidualnych cech każdego z zatrudnionych. Najważniejsza jest elastyczność wysokości siedziska, praktyczna jest jednak także modyfikacja stopnia odchylenia czy wysokości zagłówka. Fotel powinien posiadać kształt dopasowany do naturalnych krzywizn ciała człowieka oraz podpórki pod łokcie. Najlepiej wybierać modele z naturalnych tkanin, które poprawiają komfort pracy, zwłaszcza  upalne dni.

Nie zapominajmy o stole i krzesłach do części jadalnianej, gdzie pracownicy spędzać będą przerwy, relaksując się pomiędzy obowiązkami. Warto, w przypadku większych przestrzeni, wydzielić część konferencyjną, gdzie odbywać będą się spotkania z pracownikami, klientami czy większe dyskusje. Przestrzeń taka, składająca się z większego stołu w otoczeniu krzeseł, pobudza do wspólnego, kreatywnego działania i wymiany informacji.

Stolik kawowy przyda się w recepcji lub pokoju konferencyjnym

Regały, szafki i inne elementy służące do magazynowania są niezbędne w każdej przestrzeni. Przeznaczone są nie tylko do przechowywania dokumentów czy rzeczy ważnych w kontekście firmy. Przeznaczone są również do chowania własności pracowników, środków czystości, nieużywanej elektroniki i masy innych artefaktów, których nie chcemy wystawiać na pierwszy plan.

W zależności od prowadzonej działalności, zakupić powinniśmy meble otwarte – do prezentacji towaru, osiągnięć firmy czy ułatwiające szybki dostęp do dokumentacji. Meble zamknięte, czasem na kluczyk czy szyfr, są praktyczniejsze ze względu na większą dyskrecję oraz możliwość zabezpieczenia zawartości, np. na czas remontu czy nieobecności. Warto zastanowić się nad zapewnieniem każdemu zatrudnionemu zamykanej, bezpiecznej przestrzeni.

Szafy na akta mają zastosowanie do przedsiębiorstwach,w których wciąż dominują papierowe wersje dokumentów. Mogą mieć one postać zamykanej, dwuskrzydłowymi drzwiami szafy, z półkami wewnątrz, bądź mocarnego regału, wyposażonego w głębokie szuflady. Szafki takie wykonane z metalu zawsze powinny zapewniać możliwość zamknięcia na klucz i tym samym, zabezpieczenia pochowanych tam dokumentów, pieniędzy, nośników pamięci, kluczy itp.

Oświetlenie jest jedną z najważniejszych, choć często pomijanych cech środowiska pracy. To w dużej mierze od niego zależy produktywność, poziom zmęczenia i samopoczucie pracownika. Prócz jasnego, nierażącego światła naturalnego w pokoju musi znajdować się lampa wisząca, dająca miłe, ciepłe światło, oraz lampka biurkowa przy każdym stanowisku pracy, dająca możliwość indywidualnego dopasowania oświetlenia do osobistych potrzeb.

Lampy wiszące do biura w nowoczesnym wydaniu

 

Jaki sprzęt wybrać do biura?

Kserokopiarka jest podstawowym sprzętem używanym w każdym z biur. Wcześniej istniała jako osobny przedmiot, dziś stanowi często jedną z funkcji urządzeń wielofunkcyjnych. Jeśli w danej firmie istnieje potrzeba szybkiego, częstego kopiowania, zainwestować należy w fachowy sprzęt o jak najlepszych parametrach drukowanych stron na minutę.

W wielu zakładach wystarczające do obsługi umów czy okazjonalnych faktur będzie urządzenie najbardziej typowe z typowych. Pamiętajmy o inwestowanie w sprzęt objęty gwarancją, kompletny, z zaznaczonym w opisie stopniem zużycia.

Laminator to sprzęt pozwalający na własnoręczne zalaminowanie, a tym samym utrwalenie, potrzebnego elementu. Bez szukania zakładu, kolejek i oczekiwania, przy pomocy prostego urządzenia zabezpieczyć można dany papier przed zniszczeniem, np. regulamin czy nazwę stanowiska pracy.

Telefon i faks podobnie jak kserokopiarka, stanowi dziś relikt przeszłości. Choć skaner i poczta e-mail jeszcze nie całkiem zawojowały komunikacją, faks jako osobne urządzenie praktycznie już nie występuje. Odnaleźć możemy je w zestawie z innymi elementami urządzenia wielofunkcyjnego.

Niszczarka to nieprzecenione urządzenie w przypadku biur z krążącą korespondencją wewnętrzną lub innymi dokumentami, których nie sposób wyrzucić do kosza. Niszczarka zaoszczędzi czasu pracownikom, zabezpieczając sprawnie informacje i tajemnice firmy. Przede wszystkim, należy zwracać uwagę na ilość możliwych kartek do wkładania na jeden raz oraz szybkość niszczenia.

Maszyna do pisania została już prawie całkowicie wyparta przez komputery. Nowe modele nie są kupowane, a krążące w drugim obiegu przedmioty używane stanowią całkowity margines. Podobnie rzecz ma się z datownikiem, wykorzystywanym jeszcze sporadycznie w ewidencji czy administracji.

Urządzenie wielofunkcyjne znajduje zastosowanie w każdym biurze

Niezbędne dodatki biurowe nabywane są podczas całego okresu prowadzenia działalności. W zależności od typu i charakterystyki prowadzonej działalności, przydać mogą się zupełnie odmienne elementy wyposażenia. Bez wątpienia zaopatrzyć należy się jednak w przybory do pisania, także kleje nożyczki, zakreślacze, korektory, tusze do pieczątek, dziurkacze, zszywacze itp.

W każdym biurze przyda się bez wątpienia organizer na biurko oraz stojak z przyborami. Są to elementy nie tylko usprawniające pracę i wykonywanie obowiązków. To także przedmioty wprowadzające ład i dodające biurom profesjonalizmu.

Tablica korkowa czy projektor przydadzą się w miejscach stawiających na spotkania, podsumowania i rozmowy z pracownikami.

Jak zabezpieczyć przestrzeń biurową?

Kupując meble i sprzęt biurowy, warto zadbać o długowieczność poczynionych zakupów oraz otaczającej przestrzeni. Przede wszystkim, warto zawczasu zabezpieczyć podłogę. Powierzchnia drewniana czy panele szybko zniszczą się od szurania krzesłami, jeżdżenia fotelami na kółkach czy stóp osób pracujących. Najpraktyczniejsze są transparentne osłony, umieszczane na podłodze pod biurkiem, wykonane z twardych materiałów syntetycznych.

Podobne zabezpieczenie przedłuży życie biurka, stołów i innych powierzchni, służących np. do przechowywania sprzętu. Umieszczone na blacie w przestrzeni roboczej przeciwdziałać będą uszkodzeniom mechanicznym czy wybrudzeniu. Wybierać można z powłok transparentnych, kolorowych, imitujących drewno lub wielkich kartek na kształt notesu. Warto poprowadzić także w przemyślany sposób kable i przewody, np. w listwach przy ścianie lub tunelach przy podłodze.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry