0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jogging i bieganie - w co się wyposażyć? Jaki sprzęt wybrać?

Jogging i bieganie - w co się wyposażyć? Jaki sprzęt wybrać?

Bieganie zapewnia nie tylko zdrowie i smukłą sylwetkę. Jest to również najprostszy sposób na pojawienie się w naszym organizmie hormonu szczęścia – endorfin. Chwila biegania wyzwala w nas euforię, zwiększa odporność i wytrzymałość całego organizmu. W niebywale łatwy sposób możemy poprawić stan naszej kondycji fizycznej i psychicznej!

 

Biegaczom niestraszna jest zima i mróz. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało przed wychłodzeniem oraz przewianiem i już jesteśmy gotowi by wbiec w zupełnie inny świat.

 

Jakie buty do biegania wybrać?

Podczas biegania najbardziej obciążonymi partiami ciała są stopy oraz mięśnie nóg. Odpowiednio dobrane buty są więc podstawą ubioru każdego biegacza. Pomimo, iż teoretycznie biegać możemy nawet w trampkach, swoją przygodę z tym sportem warto jest jednak rozpocząć w nowym, najodpowiedniejszym dla naszych stóp, obuwiu. Bieganie w złych butach powodować może bóle i przemęczenie, co prowadzi do szybkiego zniechęcenia, a nawet kontuzji.

Aby dobrze dobrać buty do biegania powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników jak: płeć, rozmiar naszej stopy, typ stopy (neutralna, pronująca, supinująca), wysokość sklepienia stopy, rodzaj podłoża, po jakim będziemy biegać

Płeć

Stopa mężczyzny różni się swoją fizjonomią od stopy kobiety. Nawet jeśli rozmiar buta jest identyczny, buty męskie najprawdopodobniej nie będą pasowały kobietom i odwrotnie. Modele dedykowane dla odmiennych płci różnią się też między sobą wyglądem.

Rozmiar

Pamiętajmy, że wielkość naszej stopy zmienia się nieco w trakcie dnia. Ze względu na to, powinniśmy mierzyć buty w godzinach popołudniowych. Stopy są wtedy lekko nabrzmiałe, podobnie jak ma to miejsce podczas biegania. Pamiętaj, że im dalej biegniesz, tym bardziej spuchnie stopa. Ważne jest też, aby w momencie mierzenia obuwia mieć na nodze odpowiednie skarpetki - podobne do tych, których będziemy używać podczas treningu.

Dobierając buty, musimy pamiętać, że nie mogą one być za małe. Musi istnieć możliwość swobodnego poruszania palcami. Należy zwrócić też uwagę, by konstrukcja i rodzaj buta nie powodowały ocierania ścięgna achillesa. Może to powodować rany i znaczny dyskomfort. Należy więc zwrócić uwagę na to, by pięta utrzymywana była przez but w jednym miejscu.

Nie należy kupować butów za małych z nadzieją, że się „rozchodzą”. Buty dobrych firm produkowane są z materiałów, które nie rozciągają się znacznie podczas użytkowania, nie zmienia się też kształt wewnętrznej części buta.

Kupując obuwie sportowe przez Internet, warto jest przymierzyć je wcześniej w sklepie sportowym. Uchroni nas to przed wybraniem nieodpowiedniego rozmiaru i utrudnieniami związanymi z ich wymianą. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dokonując zakupów internetowych nie należy kierować się numeracją butów w jakich chodzi się na co dzień. Zawsze muszą być one nieco większe.

Wybór odpowiednich butów do biegania jest najważniejszą kwestią

W celu dobrania odpowiedniej numeracji możemy posłużyć się wkładką z buta, który posiadamy. Idealną sytuacją jest gdy mamy obuwie, w którym uprawialiśmy bieganie. Wówczas wystarczy zmierzyć jej długość i porównać z numeracją jaką posługuje się dany producent. Jeśli nie posiadamy starych butów sportowych, możemy zmierzyć jakąkolwiek wkładkę i po dodaniu 5-10 mm uzyskamy optymalną długość.

 

Typy stopy

Każda stopa charakteryzuje się nieco inną budową. Pod względem cech biomechanicznych stopy można podzielić na kilka typów, które odzwierciedlają sposoby jej pracy podczas biegu oraz to w jaki sposób pada ona na podłoże. Rozróżniamy więc:

 • Stopy neutralne - ciężar ciała zostaje równomiernie rozprowadzony po całej stopie. Możemy ją rozpoznać po tym, że gdy patrzymy na nią od tyłu, widzimy linię prostą tworzoną przez piętę i nogę. Sama pięta równo przylega do podłoża całą swoją powierzchnią.Dla osób o takiej budowie dedykowane są buty oznaczone jako neutral, które posiadają amortyzatory bez stabilizatora stopy.
 • Stopy pronujące - w stopach tego typu ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na wewnętrzną krawędź stopy. U osób posiadających stopy pronujące, pięta odstaje często od linii prostej na zewnątrz. Typ ten najłatwiej możemy rozpoznać po specyficznym wyginaniu się podeszwy butów do strony zewnętrznej i po tzw „kaczym chodzie”. Obuwie skierowane do takich osób posiada wzmocnienie, którego zadaniem jest poprawa stopy podczas biegu i trzymanie pięty w jednym miejscu. Zapobiega to kontuzji i zniszczeniu obuwia. Dla osób, których stopy charakteryzują się niewielkim pronowaniem przeznaczone są buty z oznaczeniami stability, control i stuctured. Jeśli problem ten jest znaczny, najlepiej jest wybrać buty motion control.
 • Stopy supinujące - w tym przypadku ciężar ciała przeniesiony jest głównie na zewnętrzną krawędź stopy. Nie jest to spotykane tak często jak pronowanie, co przekłada się na ilość modeli dedykowanych dla takich osób. Od kilku lat na rynku pojawiają się jednak buty z oznaczeniem cushioned (dla stopy supinującej), które charakteryzują się dużą amortyzacją.

 

Wysokość sklepienia

Sklepienie to część stopy, która dotyka podłoża. Charakteryzuje się ona wygiętym łukowatym kształtem. Od wysokości łuku zależna jest wysokość sklepienia. Na co się to przekłada? Osoby z niskim sklepieniem posiadają najczęściej stopy pronujące, wysokie charakterystyczne jest dla stóp supinujących. Sklepienie średnie posiadają osoby o stopach neutralnych.

Jak najłatwiej dowiedzieć się jaką wysokość sklepienia mają Twoje stopy? Przygotuj naczynie z wodą, w którym zmieści się Twoja stopa oraz kartkę papieru (najlepiej szarego). Mokrą stopę przyłóż do kartki i zobacz jaki kształt został odciśnięty. Gdy łuk jest szeroki  i mocno zaznaczony Twoja stopa ma niskie sklepienie, co wpływa na występowanie pronowania. Jeśli natomiast zobaczysz piętę połączoną z palcami cienkim paskiem lub widnieje tam przerwa- wówczas Twoje sklepienie jest wysokie, co może się łączyć z występowaniem supinacji.

Rodzaj podłoża po jakim biegasz

 • Miękkie nawierzchnie – to wszelkiego rodzaju ścieżki w lasach, drogi piaszczyste, trawa, żwir czy kamienie. W takich miejscach idealnie sprawdzają się tzw buty terenowe (trailowe). Nie mają one tak dużej amortyzacji jak buty przeznaczone do biegania po twardej, asfaltowej nawierzchni. Charakteryzują się one dobrze zaznaczonym bieżnikiem, podeszwą która składa się z licznych wypustek i kółek.
 • Asfalt - buty przeznaczone do biegania po twardych nawierzchniach, takich jak asfalt, charakteryzują się przede wszystkim dobrą amortyzacją stopy biegacza. Jest to niezbędne w zabezpieczaniu stawów przed urazami wynikającymi z obciążenia. W modelach takich podeszwa nie posiada rozbudowanego bieżnika.

 

Jaką odzież do biegania wybrać?

Ubranie powinniśmy dopasować do kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest pogoda i pora roku. Liczy się również nasza płeć oraz to jakie preferencje i gust posiadamy. Wygląd zewnętrzny, kolorystyka i krój, są dla wielu biegaczy bardzo ważnymi kwestiami, które decydują o zakupie danej części garderoby. Najważniejszą kwestią powinny być dla nas materiał, rozmiar oraz gatunek.  Nie bez znaczenia jest tu też marka. Rzadko zdarza się, aby dobre firmy wypuszczały na rynek odzież wykonaną z materiałów o niskiej jakości, która nie spełniaj swoich funkcji.

Bielizna termoaktywna pozwoli skórze oddychać podczas wysiłku

Ubranie na zimę

Zima jest również bardzo dobrym czasem do biegania. Nieco bardziej musimy jednak uważać na to, co na siebie wówczas zakładamy.
Ubranie na tą porę roku powinno składać się z kilku cienkich warstw. Najlepiej by wszystkie elementy były uszyte z termoaktywnych, czyli tzw. oddychających materiałów.
Bawełna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie odprowadza ona wilgoci, ochładza się i traci właściwości ochronne. Sztuczne tkaniny „oddychające” nie wchłaniają wilgoci, oraz odprowadzają pot na zewnątrz.

Bielizna

Powinna składać się z termoaktywnych, cienkich materiałów, które dzięki swojej bezszwowej konstrukcji są wręcz nieodczuwalne.
Kobiety muszą pamiętać o założeniu sportowego stanika. Jest to bardzo ważne, nawet dla kobiet o małym biuście. Staniki takie poprawiają sylwetkę i zapewniają duży komfort podczas biegania.

Spodnie

W okresie zimowym najlepiej jest zakładać długie spodnie lub lekko ocieplane legginsy. Krój i szerokość zależy od preferencji biegacza. Najważniejsze jest żeby czuć się dobrze i komfortowo. Spodnie do biegania również powinny być uszyte z termoaktywnych tkanin.

Koszulka

Najlepszy - bezrękawnik lub T-shirt, uszyty także z termoaktywnych materiałów. Niezwykle ważne jest, by jej długość umożliwiała włożenie dolnej części w spodnie. Uniemożliwi to odkrycie ciała i ewentualne przewianie.

Bluza

Najlepiej cienka, z długimi rękawami, zamkiem i wysokim zapięciem pod szyją (chroni przed  zaziębieniem gardła).

Kurtka

Wierzchnia warstwa stroju. Powinna być wiatroodporna, termoaktywna, cienka i lekka. Kurtki do biegania składają się z dwóch warstw lub wierzchniej warstwy i siatki. Ważne jest, by odzież ta posiadała elementy odblaskowe. Przydaje się to szczególnie, gdy biegamy wieczorami.

Czapka

To niezwykle ważny element zimowej garderoby biegacza. Głowa wyjątkowo szybko się ochładza. Spoconą głowę łatwo jest przewiać i przeziębić, co może prowadzić do problemów z zatokami. Czapki takie są niezwykle cienkie, wykonane z termoaktywnych tkanin. Dla biegaczy zdecydowanie nie nadają się czapki wykonane z bawełny lub tkanin z domieszką bawełny.

Rękawiczki

Syntetyczne lub polarowe.

Skarpetki

Również wykonane ze specjalnych termoaktywnych tkanin. Niektóre modele są cieplejsze, grubsze, przystosowane do niskich temperatur.

Ubranie na wiosnę/ lato

Składa się z termoaktywnej bielizny, koszulki lub t-shirta, spodenek (najlepiej krótkich lub 3/4), lekkiej, rozpinanej kurtki lub bluzy oraz cienkich skarpetek i butów.
Wszystkie elementy również powinny być wykonane z tkanin, które „oddychają” odprowadzając pot na zewnątrz. Ilość warstw dopasowujemy do temperatury.

Pulsometr to praktyczny gadżet każdego biegacza

 

 

Jakie akcesoria do biegania kupić?

 • Okulary o sportowym kroju, które nie przesłaniają widoczności. W zależności od pory dnia i nasłonecznienia można stosować okulary o różnych kolorach szkieł.
 • Kieszonka na nadgarstek umocowana na pasku lub gumie. Dzięki swojej konstrukcji nie ogranicza ruchów. Jest dobrym miejscem na schowanie kluczy, chusteczki lub telefonu komórkowego.
 • Opaska na ramię z kieszonką. Idealnie nadaje się do schowania odtwarzacza mp3 lub telefonu
 • Opaska odblaskowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy biegać przy złej widoczności, a nasze stroje nie posiadają odblaskowych elementów. Jest to szczególnie ważne wśród osób, które podczas biegania słuchają muzyki.
 • Pas z bidonami jest to element posiadający wiele kieszeni, najczęściej zapinanych na zamek oraz miejsca na małe bidony. Idealnie nadaje się dla osób, które pokonuję duże dystanse lub podczas biegania w ciepłe dni. Materiał z jakiego uszyte są takie pasy jest wodoodporny.
 • Plecak na wodę powinien być mały i ściśle przylegać do pleców biegacza. Dzięki systemom mocowania nie ślizga się i nie zmieniają swojego położenia. Nadaje się do przenoszenia większych ilości wody (nawet do 2l).
 • Nakładki antypoślizgowe na buty jest to element, który mocuje się na podeszwie buta, dedykowany dla osób aktywnych, które zamierzają biegać po lodzie czy śniegu. Dzięki zastosowaniu tego elementu but ma lepszą przyczepność do podłoża, a biegacz posiada zabezpieczenie przed urazami.
 • Pulsometr, czyli urządzenie do pomiaru tętna podczas biegu. Pomaga biegaczowi kontrolować wysiłek i utrzymywać go na stałym poziomie. Najczęściej spotyka się modele składające się z czujnika (nadajnika), który obwiązuje się wokół klatki piersiowej, oraz zegarka zakładanego na rękę.

 

Wśród funkcji dodatkowych pulsometru skierowanego dla osób biegających, można spotkać: pomiar dystansu, prędkości, liczbę przebytych okrążeń, GPS, dzięki któremu możliwe jest ustalenie dokładnego położenia, opcjonalnie kompas, pomiar temperatury powietrza oraz barometr.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry