0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybrać najlepsze narty?

Jak wybrać najlepsze narty?

W zimie świat wygląda inaczej, bajeczniej, spokojniej. Najpiękniej jest oczywiście w górach, czego doświadczyć mogą sunący po bieli narciarze. Aby najlepiej rozkoszować się urokami zjazdów, należy dobrać właściwie cały osprzęt – narty to nie wszystko.

 

Jakie narty wybrać?

Wybierając narty, musisz zastanowić się do jakiego stylu jazdy będą one służyły oraz jak duże są Twoje umiejętności. Po odpowiedzeniu sobie na te pytania możesz dokonać wyboru z poniższych rodzajów:

Frontside
Najpopularniejsze z nart. Dedykowane są do zjazdów po przygotowanych trasach. Przeznaczone zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Promień skrętu od 14 do 28 metrów.

Skitour (Touring/Backcountry)
Są to narty posiadające wiązania podobne jak te, wykorzystywane w nartach biegowych, dzięki czemu można w nich podchodzić pod szczyt. Mają małą wagę (nawet około pół kilograma) i wysoki promień skrętu (20 metrów i więcej). Przeznaczone są do uprawiania zimowej turystyki górskiej, wspinaczki z nartami na plecach oraz zjazdów.

Allmountain
Narty przeznaczone dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Mają dość szerokie zastosowanie. Można używać ich na szlakach jak i poza nimi. Są dość szerokie, co gwarantuje stabilność i dobrą skrętność. Promień skrętu do 20 m.

Freeride
Najlepsze narty do wykonywania zjazdów poza trasami, w puchu oraz na dużych wysokościach. Jeździ się na nich długimi skrętami. Przeznaczone głównie dla osób zaawansowanych.

Carbonowe narty dostaniesz z internetu

Race
Model ten dzieli się na dwie grupy: Slalom (przeznaczone do krótkich skrętów i szybszej jazdy. Nadają się na oblodzone szlaki) oraz Gigant (również do szybkiej jazdy, mają jednak większy promień skrętu). Najszybsze (promień skrętu 18-28m) przystosowane są do jazdy agresywnymi, szybkimi skrętami, na przygotowanych stokach. Dedykowane są dla osób zaawansowanych oraz ekspertów.

Freestyle
Są to narty przeznaczone dla osób bardzo doświadczonych. Służą do wykonywania akrobacji i trików, również w skiparkach.

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Narty posiadają trzy główne oznaczenia, którymi musisz kierować się przy ich zakupie. Parametry te znajdują się zarówno na opakowaniu, jak i na nartach. Są to:

 • długość (podana w centymetrach), którą dobiera się w zależności od stylu, wzrostu i umiejętności. Im krótsza narta, tym łatwiejsze manewrowanie, ale też niższa stabilność przy większych prędkościach. W zależności od stylu jazdy, długość nart w stosunku do wzrostu powinno się dobierać w sposób następujący:

  - allmountain 0 do -10,
  - frontside -10 do -20,
  - race +10 do -5,
  - freeride i freestyle 0 do +10.

  Osoby cięższe powinny wybierać jak najdłuższe narty z przedziału, osoby lekkie natomiast krótsze.
 • promień skrętu R wiąże się z wielkością łuku, po jakim sunie narta w momencie skrętu. Promień skrętu jest najmniejszy w modelach do jazdy „ostrek” i wyczynowej.
 • taliowanie (np. 116 72 102) są to szerokości nart w części przedniej, środkowej oraz tylnej.

 

Jak dobrać buty narciarskie?

Buty narciarskie dzielimy na miękkie i twarde (opisywane wartością flex), przeznaczone da kobiet, dla mężczyzn oraz dla dzieci.

Buty narciarskie męskie


Dla butów męskich miękkich wartość flex wynosi do 90, twardych natomiast od 100 wzwyż. Buty damskie miękkie mają wartości flex do 70, twarde od 80. W przypadku butów dziecięcych modele miękkie posiadają wartości do 50, twarde natomiast powyżej 60.

Buty miękkie ułatwiają poruszanie i przeznaczone są dla osób, które zaczynają swoją przygodę z nartami, twarde natomiast zapewniają większą kontrolę nad jazdą i skierowane są do osób zaawansowanych.

Obowiązuje zasada, że im cięższa osoba, tym twardsze buty powinna zakupić. Wszelkie informacje o doborze butów powinny znajdować się na stronie sprzedawcy oraz na opakowaniu produktu.

 

Rodzaje butów

Podział butów pod względem twardości przebiega podobnie do podziału samych nart. Również nazewnictwo jest zbliżone, co ułatwia wybór najodpowiedniejszych butów do naszych kwalifikacji.

 • Allround - (40-70 flex) są to buty przeznaczone dla osób początkujących oraz średniozaawansowanych. Są to buty miękkie, wygodne, ale nie gwarantujące wysokiej kontroli nad nartami.
 • All Mountain - (70-90 flex) przeznaczone dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Kontrola nad nartami przebiega w nich lepiej niż w butach typu allround.

 • All Mountain freeride - buty o podobnych wartościach jak opisane All Mountain. Dedykowane dla osób jeżdżących poza stokami.
 • All Mountain freestyle - buty dla osób jeżdżących w skiparkach.

 • Race - (minimum 90 flex) to buty, w których jeżdżą osoby bardzo zaawansowane – profesjonaliści i zawodnicy. Dzięki temu, że są to buty bardzo twarde, zapewniają wysoką kontrolę nad nartami.

Budowa butów narciarskich

Wszystkie buty narciarskie składają się z trzech głównych elementów: zewnętrznej (nazywanej skorupą), wewnętrznej (zwanej skarpetą) oraz zapięcia w postaci klamer.

Skorupa zbudowana jest z materiałów, które nie zmieniają swoich właściwości w niskich temperaturach. Od tej części zależy twardość całego buta narciarskiego.

Część wewnętrzna to ogrzewająca stopę wkładka, która dzięki swojej budowie odprowadzając wilgoć zapewnia komfort i wygodę podczas zjazdów. Wszystkie „skarpety” posiadają materiały ocieplające (np. polar) stopę oraz systemy zapewniające dobrą wentylację.

Klamry znajdujące się w zewnętrznej części buta mają za zadanie jak najlepsze dopasowanie skorupy do stopy narciarza. Powinny być wykonane z metalu, gdyż zapewnia to ich wysoką wytrzymałość. Przy dokonywaniu zakupów musimy pamiętać, że bardzo istotne jest ich idealne dopasowanie do rozmiaru naszej stopy. Buty nie mogą być ani za małe, ani zbyt duże. Muszą idealnie opinać stopę.

Dla zapewnienia komfortu ważne jest, aby but posiadał dodatkową wkładkę wewnętrzną, którą w razie potrzeby można wyjąć w celu wysuszenia lub wyprania.

 

Jak wybrać wiązania do nart?

Wiązania są elementem, który łączy ze sobą narty z butami narciarskimi. Zaprojektowane są w taki sposób, by w momencie upadku i wykrzywienia stopy, doszło do automatycznego wypięcia. Odpowiednio dobrane zapewniają więc ochronę przed skręceniem kostki. Wiązania różnią się ceną i materiałami, z których są wykonane.

Ważnym elementem jest bezpiecznik wiązania, czyli ruchoma część powodująca wypięcie buta w momencie, gdy zaistnieje taka potrzeba. Każde wiązanie posiada siłę wypięcia, czyli parametr, którego przekroczenie powoduje zadziałanie mechanizmu. We wszystkich wiązaniach istnieje możliwość regulowania siły wypięcia.

W celu jak najodpowiedniejszego ustawienia tych parametrów do indywidualnych cech warto jest się skonsultować ze specjalistą np. w serwisie. Przybliżone wartości dla poszczególnych grup narciarzy przedstawiają się następująco:

 • dla dzieci do 7 roku życia: 0,5-2,5;
 • dla juniorów -1,0-4,0;
 • dla juniorów ( jazda wyczynowa ) - 4,0-10,0;
 • rekreacyjne (klasa A/L) -3,0 0 10,0;
 • rekreacyjne (klasy S/A) -3,0-9,0;
 • sportowe -6-14.

 

Jak dobrać kijki?

W ostatnich latach zapanowała moda na jeżdżenie bez kijków. Istnieją jednak sytuacje, w których bywają one bardzo pomocne, czy wręcz niezbędne. Ułatwiają one przenoszenie środka ciężkości podczas wykonywania skrętów, pomagają w podchodzeniu i odpychaniu się na płaskiej powierzchni, czy w odciążeniu nart.

Wybór kijków nie jest tak skomplikowaną czynnością, jak dopasowanie odpowiednich nart czy butów narciarskich. Przy ich wyborze należy kierować się głównie długością. Aby ją określić najlepiej jest stanąć w pozycji wyprostowanej i złapać w rękę odwrócony kijek w części, która przy jeździe wbija się w śnieg. Następnie opieramy go na podłodze. Kijek ma najodpowiedniejszą długość, gdy między przedramieniem a ramieniem tworzy się kąt prosty. Kupując kijki przez Internet warto jest natomiast zaznajomić się z uniwersalnym zestawienie długości kijków (pierwszy parametr to wzrost, drugi to długość kija):

 • 150-163cm - 110 cm
 • 164-170cm - 115 cm
 • 171-176cm - 120 cm
 • 177-185cm - 125 cm
 • 186-195cm - 130 cm
 • > 195cm - 135 cm

Ciekawym rozwiązaniem jest wybór kijków teleskopowych, których długość można regulować w zależności od naszych potrzeb. Można je ponadto składać, dzięki czemu zmieszczą się do małego plecaka turystycznego.

Po kask powinni sięgać zarówno początkujący jak i zaawansowani

 

Jak wybrać kask?

Kask jest jednym z tych elementów wyposażenia, który powinien posiadać każdy narciarz niezależnie od stopnia zaawansowania czy wieku. Aby spełniał swoją funkcję musi być dobrze dopasowany do głowy. Istnieje kilka rodzajów kasków:

 • Kaski z pełną osłoną zapewniają całkowitą ochronę głowy. Polecane są głównie dla osób zaawansowanych i jeżdżących wyczynowo. W niektórych modelach istnieje możliwość dodatkowego mocowania ochraniacza na szczękę, przydatnego przy jeździe wyczynowej.
 • Kaski ze szczęką to rozwiązanie dla zawodowców i freeriderów. Posiadają dodatkowe, najczęściej nieodpinane zabezpieczenie na szczękę.
 • Kaski z niepełną skorupą, gdzie w miejscu uszu znajduje się miękka osłona. Część ta jest przeważnie odpinana, co umożliwia większy komfort gdy na stoku jest ciepło. Kaski dedykowane dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych.

Zamierzając kupić kask przez Internet, warto jest zmierzyć go wcześniej w sklepie sportowym. Kask musi przylegać do głowy i nie ograniczać ruchów głową, nie powinien uwierać. Aby odpowiednio dobrać kask, musimy znać obwód naszej czaszki. Mierzymy go miękką miarką (najlepiej krawiecką) tuż nad linią brwi. Wielkość ta decyduje o rozmiarze kasku (XS, S, M, L, XL CZY XXL). Należy pamiętać, że kaski różnych firm mają różne wielkości. Można to łatwo sprawdzić na opakowaniu lub na stronie internetowej producenta.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry