0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Czym nawozić rośliny? Środki ochrony roślin stosowane w ogrodzie i w rolnictwie

Czym nawozić rośliny? Środki ochrony roślin stosowane w ogrodzie i w rolnictwie

Uprawiasz w ogrodzie różne rośliny oraz warzywa i owoce? A może jesteś początkującym rolnikiem, który musi się jeszcze wiele nauczyć? Jeśli tak, to sprawdź, czym nawozić rośliny oraz jakie środki ochrony roślin warto stosować.

 

 

Kiedy nawozić rośliny?

Aby rośliny mogły rosnąć bujne i zdrowe, trzeba im trochę pomóc. Dlatego ogrodnik czy rolnik w odpowiedni sposób przygotowuje ziemię pod uprawę, a potem dba, by była bogata w niezbędne składniki odżywcze.

Z tego powodu powinno się stosować nawozy oraz środki ochrony roślin. Trzeba tylko wiedzieć, jak je dobierać i kiedy używać.

Na początku wiosny można wysypać na ziemię sypkie nawozy mineralne. Warto też rozłożyć kompost.

Naturalny kompost

Latem wykorzystaj organiczne lub mineralne nawozy płynne. Musisz tylko uważać, aby ostatnie nawożenie miało miejsce w pierwszej połowie lipca, gdyż później nie należy pobudzać roślin do wzrostu.

Natomiast jesień to najlepszy moment na stosowanie nawozów organicznych, takich jak obornik, czy kompost oraz mieszanie ich z ziemią. W tym okresie można też pomyśleć o wapnowaniu.

Na koniec trzeba jeszcze podkreślić, że nawożenie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami na produkcie – nie można używać większej ilości nawozu, niż jest to wskazane, ponieważ będzie to prowadzić do niszczenia roślin.

 

Jakie nawozy mineralne i ograniczne?

Nawozy można podzielić na dwie główne grupy: mineralne oraz organiczne.

Nawóz biohummus

Dzięki nawozom mineralnym można dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo dzieli się je na: nawozy uniwersalne (wieloskładnikowe), specjalistyczne, wolno działające oraz dolistne.

Nawozy wieloskładnikowe zawierają wiele mikro- i makroelementów i mogą być stosowane do wszystkich gatunków roślin. Mają zarówno postać płynną, jak i sypką. Natomiast skład nawozów specjalistycznych jest dostosowywany do konkretnej grupy roślin. Nawozów wolno działających używa się raz w roku – składniki mineralne w nich zawarte przez długi czas, powoli przenikają do gleby. Nawozy dolistne mają postać płynną i wykorzystywane są w przypadku, gdy liście roślin żółkną lub bledną.

Natomiast do nawozów organicznych, czyli naturalnych, zalicza się kompost, obornik, nawóz ptasi oraz preparaty biohumusowe.

Nawozy ekologiczne

Kompost jest zdecydowanie najlepszym wyborem, ponieważ użyźnia glebę i dostarcza jej próchnicy. Ten rodzaj nawozu można wykonać samemu lub kupić w workach. Obornik kupisz w postaci wysuszonej i tak można go stosować. Istnieje też możliwość rozpuszczenia go w wodzie. Dostarcza roślinom niezbędnych składników oraz poprawia jakość gleby. Nawóz ptasi sprzedawany jest w formie granulatu do rozpuszczenia w wodzie. Należy być ostrożnym w jego stosowaniu, ponieważ łatwo jest przenawozić ziemię. Preparatem biohumusowym podlewa lub spryskuje się rośliny i tym samym dostarcza się im niezbędnych składników pokarmowych.

 

Bezpieczne środki ochrony roślin

Zarówno w ogrodnictwie, jak i w rolnictwie stosowane są środki ochrony roślin. Choć nie cieszą się zbyt dobrą opinią, potrafią skutecznie zwalczać choroby roślin oraz szkodniki, które je niszczą. Wcale nie muszą być też niebezpieczne, trzeba tylko wiedzieć, jak je wybierać i stosować.

Na początku należy zaznaczyć, że środki ochrony roślin są silnie trujące dla zwierząt oraz dla ludzi. Trzeba zachować bardzo dużą ostrożność podczas ich stosowania oraz ściśle trzymać się wskazówek na opakowaniu i nie używać ich w większej ilości, niż jest to określone przez producenta.

Negatywna reputacja pestycydów najczęściej jest wynikiem tego, że są stosowane w nadmiarze lub nieodpowiednio dobrane do przyczyny problemu. Zanim więc zastosujesz jakikolwiek środek ochrony roślin, musisz dokładnie zbadać, co zaatakowało Twoje rośliny.

Pestycydy można podzielić na synergetyki, fungicydy (służą do zwalczania chorób), herbicydy (zwalczają chwasty i inwazyjne gatunki roślin), regulatory wzrostu roślin oraz zoocydy (wykorzystuje się je do zwalczania szkodników – owadów, roztoczy oraz ślimaków).

Środki ochrony roślin mogą mieć też formę aerozoli, kryształków i grantulatów, oprysków, fumigantów, przynęt, zapraw do nasion lub ukorzeniaczy.

 

Nawozy oraz pestycydy muszą być stosowane z rozwagą i umiarem. A gdy wykorzystywane są umiejętnie, korzystnie wpłyną na Twoje uprawy. Dlatego dwa razy zastanów się, zanim kupisz odpowiedni produkt.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry