0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie filmy oparte na faktach warto obejrzeć? Lista filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami cz. II

Jakie filmy oparte na faktach warto obejrzeć? Lista filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami cz. II

O tym, że losy drugiego człowieka są najlepszą inspiracją do nakręcenia filmu, przekonał się już niejeden filmowiec. Ludzie chętnie sięgają po produkcje, które przedstawiają niezwykłe historie z życia różnych osób, które nie zawsze kończą się happy endem, jak typowe hollywoodzkie komedie romantyczne. Tytuły filmów inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami można mnożyć w nieskończoność, dlatego przedstawiamy kolejną listę produkcji opartych na faktach, które warto obejrzeć.

 

 

„Niemożliwe”, reż. Juan Antonio Bayona

Każdy z nas słyszał o tsunami, które pod koniec grudnia 2004 roku spustoszyło wybrzeża Tajlandii i innych krajów azjatyckich. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii, które pochłonęło ponad 200 000 osób różnych narodowości. Wśród turystów, którzy wypoczywali wtedy w Tajlandii była hiszpańska rodzina Alvarez (w filmie bohaterowie o nazwisku Bennett). To miał być zwykły świąteczny urlop, który już 26. grudnia 2004 roku zamienił się dla nich i dla wielu innych osób w piekło.

Fala uderzeniowa tsunami zastała Marię i Henry’ego kiedy odpoczywali w kurorcie. Żywioł był tak nagły i silny, że rozdzielił rodzinę na długo. Maria, grana w filmie przez Naomi Watts, uratowała się razem z najstarszym synem. Odniosła jednak poważne obrażenia, które zagrażały jej życiu. Jej mąż, Henry, grany przez Ewana McGregora, był z dwójką młodszych synów. Fabuła filmu koncentruje się wokół walki o własne życie i o odszukanie rodziny. Wiele w niej zwrotów akcji, emocjonujących momentów i chwil wbijających widza w fotel.

Film „Niemożliwe” dostał oczywiście wiele nominacji i nagród. Zaraz po premierze filmu najwięcej uwagi poświęcano Naomi Watts, która świetnie odnalazła się w roli i nadała jej sporo dramaturgii. Krytycy natychmiast docenili jej talent, co poskutkowało nominacją do Oscara w 2013 roku.

 

„I że Cię nie opuszczę”, reż. Michael Sucsy

Wiele osób mogło oglądać "I że Cię nie opuszczę", jednak większość z nich nie wie, że ten dramat oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Fabuła tej produkcji koncentruje się na życiu dwójki młodych, szaleńczo zakochanych w sobie osób – Page i Leo. Są młodym małżeństwem, realizują swoje pasje, są szczęśliwi. Wszystko jednak kończy się w dniu nieszczęśliwego wypadku, w którym dziewczyna doznaje ciężkich obrażeń i traci pamięć. Page nie pamięta niczego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 5 lat, a więc także nie zna swojego męża…

Leo (w tej roli Channing Tatum) postanawia odzyskać żonę, jednak ona zupełnie go nie zna i ma go za natręta. Rodzina Paige (Rachel McAdams) sprytnie wykorzystuje amnezję córki, bo uważają, że zasługuje ona na kogoś lepszego. To skutkuje różnymi emocjonującymi momentami w filmie i do samego końca nie wiadomo, czy Leo uda się rozkochać ponownie żonę...

 

„Oszukana”, reż. Clint Eastwood

„Oszukana” to powrót do lat 20. XX wieku. Fabuła toczy się w skorumpowanym wtedy Los Angeles i przedstawia losy samotnej matki Christine Collins, która ciężko pracuje i wychowuje kilkuletniego syna - Waltera. Pewnego dnia, gdy wraca do domu, okazuje się, że chłopiec zniknął. Oczywiście zgłasza sprawę na policję, jednak ta nie jest zbyt chętna do pomocy.

Po jakimś czasie służby twierdzą, że syn Collins się odnalazł i przywożą chłopca. Tylko, że okazuje się, że to nie jest jej syn. W tym momencie zaczyna się spektakl robienia z matki chorej psychicznie osoby, która nie przyznaje się do własnego dziecka. Policja działa do tego stopnia skutecznie, że Collins ląduje w szpitalu psychiatrycznym, a w tym czasie okazuje się, że w okolicy ktoś zamordował kilku chłopców. Czy wśród nich jest Walter? Czy uda mu się przeżyć? Czy Collins uda się ocalić dobre imię i odzyskać syna? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w „Oszukanej”.

Film Oszukana

Nie bez znaczenia jest tu genialna rola Angeliny Jolie, która w przejmujący sposób gra matkę, która za wszelką cenę chce odzyskać syna. Za kreację Christiny Collins, aktorka dostała wiele nominacji, w tym do Oscara i Złotego Globu.

 

„Olej Lorenza”, reż. George Miller

„Olej Lorenza” to film, który przedstawia losy Augusta i Michaeli Odone, którzy wiodą szczęśliwe życie, do czasu gdy ich kilkuletni syn zaczyna chorować na trudną do zdiagnozowania chorobę. Nagle chłopiec ma zaniki pamięci, zaciemnienia przed oczami i inne neurologiczne dolegliwości, które trudno wytłumaczyć. Lekarze w końcu stwierdzają bardzo rzadką genetyczną chorobę, czyli ALD, nieuleczalne zwyrodnienie mózgu. Medycyna wobec takiej choroby pozostaje bezsilna, jednak rodzice się nie poddają i nie godzą się na to, co przewidują lekarze.

Augusto i Michaela postanawiają poruszyć niebo i ziemię, byle tylko pomóc swojemu synowi. Sami rozpoczynają badania nad lekiem, który może opóźnić rozwój choroby dziecka. Tak powstaje tytułowy Olej Lorenza, który okazuje się skuteczny w leczeniu ALD. Czy to jednak wystarczy by pomóc śmiertelnie choremu dziecku?

Film Olej Lorenza

Mimo iż film powstał w 1992 roku, nadal wzbudza wiele emocji. Głównie chodzi tu o ratowanie życia za wszelką cenę, co wiąże się z różnymi rozterkami moralnymi. Te rozterki doskonale oddała na ekranie Susan Sarandon, grająca matkę chłopca, która za rolę została nominowana do Oscara i Złotego Globu.

 

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry