0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak wybrać perkusję? Jak kupić najlepszy sprzęt?

Jak wybrać perkusję? Jak kupić najlepszy sprzęt?

Perkusja jest jednym z popularniejszych instrumentów muzycznych. Żadna kapela nie obejdzie się bez dźwięków jakie generuje to urządzenie. W zależności od naszych preferencji możemy zakupić gotowy zestaw perkusyjny lub samemu złożyć go z poszczególnych instrumentów. Czy wiesz z czego powinien się on składać i jak dobrać elementy do naszych potrzeb?

 

Zestawy perkusyjne - jak wybrać?

Każdy zestaw perkusyjny składa się ze stałych elementów. W skład najpopularniejszych konfiguracji zestawów wchodzą trzy grupy elementów tworzących talerze, bębny oraz hardware.

W skład talerzy zaliczyć możemy hi-hat, crash oraz ride. Bębny natomiast są to elementy zbudowane z drewna. Zaliczają się tu elementy takie jak: werbel, tomy, floor tom oraz centrala.  Hardware to metalowe statywy i mechanizmy, takie jak statyw łamany, statyw prosty, statyw pod werbel, statyw do hi-hat oraz stołek do siedzenia i stopka.

 

Najlepsze talerze perkusyjne

Talerze są bardzo ważnymi instrumentami wchodzącymi w skład zestawu. Wydają większość górnych dźwięków. Produkowane są z różnych materiałów, których skład często jest jednak tajemnicą poszczególnych producentów. Rodzaj stopu przekłada się bowiem na brzmienie (jego barwę oraz jakość). Najczęściej jest to jednak miedź, mosiądz, brąz i mieszanki tych metali. Niektóre firmy wzbogacają je również o złoto.

W zależności od firmy (oraz oczywiście ceny jaką osiągają talerze) mogą one być produkowane taśmowo – maszynowo, oraz ręcznie. Wybór zależy od naszych preferencji - nie ma bowiem zasady jeśli chodzi o jakość. Jak już wspomnieliśmy, na talerze perkusyjne składają się takie elementy takie jak hi-hat, crash oraz ride.

Hi-hat uznawany jest za najważniejszy ze wszystkich talerzy perkusyjnych. Składa się z dwóch odwróconych do siebie metalowych talerzy, zamontowanych na stałe do statywu. Kontroluje się go, czyli w zależności od potrzeb zamyka i otwiera, nogą.

Chcesz nauczyć się gry na perkusji? Zainwestuj w instrumenty muzyczne

Zasada jego działania jest prosta. Dolny element spoczywa nieruchomo, górny natomiast, dzięki zamontowaniu go na specjalnym uchwycie, uruchomiony unosi się w górę i opada w dół.

Na Hi-hatcie możemy grać na dwa sposoby: pałkami oraz nogą. Najczęściej występującymi rozmiarami hi-hatów są talerze o średnicy 14”. Spotyka się jednak również inne, mniej popularne rozmiary takie jak 12”, 13” oraz 15”.

Crash jest kolejnym talerzem, który powinien znaleźć się w każdym zestawie perkusyjnym. Wydaje on dźwięki bardzo głośne i dynamiczne, dzięki czemu wykorzystywany jest do zaakcentowania pewnych poszczególnych momentów podczas gry. Najczęściej spotykanymi talerzami typu rash są modele mające średnicę od 14” do 18” przy czym najbardziej popularne są te, które mają wymiary 16” i 17”.

Ride jest to talerz charakterystyczny ze względu na swoją wielkość - jest on największy (najpopularniejsze modele mają wymiary 18”, 20”, 21”, 22” oraz 24”). W zestawie ustawiamy go po naszej prawej stronie na statywie łamanym. Służy on głównie do utrzymywania stałego rytmu w tle granego utworu muzycznego.

Gra na ridzie umożliwia osiąganie wysokich, bardzo przenikliwych dźwięków. Osiąga się je poprzez uderzanie palką w bell, czyli wypukły element talerza, umiejscowiony w środkowej jego części.

Opisane talerze powinny znaleźć się w każdym zestawie perkusyjnym. Nie są to jednak wszystkie rodzaje. Do innych modeli zaliczamy talerze typu china, splash oraz bell.

China, jak nawet nazwa wskazuje, wywodzą się z Chin. Charakteryzują się bardzo orientalnym brzmieniem przypominającym nieco gong. China zalicza się do talerzy mocnych i agresywnych, przez co wykorzystuje się je do efektów oraz mocnego akcentowania.

Talerze te posiadają również bardzo charakterystyczny wygląd- mają mocno wygiętą w dół obręcz. Najczęściej spotykane są modele o rozmiarach 18” i 20”. Na rynku dostępne są również 14”.

Splash to malutkie, bo mające średnicę 6” do 12” talerze, które wydają charakterystyczny, blaszany dźwięk opisywany jako „plusk”. Splashe używa się do szybkich i krótkich akcentów.

Bell to kolejny mały talerz. Wydaje bardzo wysoki i wyraźny dźwięk, przypominający dzwonek.

Bębny odgrywają bardzo ważną rolę w perkusji

 

Bębny - jak wybrać najlepsze?

Każdy podstawowy zestaw perkusyjny powinien posiadać kilka bębnów: werbel, tomy, floor tomy oraz centralę.

Werbel jest istnym sercem całego zestawu. Wielu muzyków uważa go za najważniejszy element całej perkusji. Werbel składa się z drewnianego (opcjonalnie metalowego) korpusu oraz z zakładanych na niego od góry oraz dołu naciągów. Naciągi przykręca się do bębna za pomocą obręczy i śrub strojących.

Werbel posiada bardzo charakterystyczny mocny, wysoki i bardzo głośny dźwięk. Dzieje się to za sprawą specjalnej sprężyny zamocowanej od spodu przy użyciu tzw. maszynki werblowej. Bęben ten zawsze mocowany jest na statywie werblowym, który daje silną podporę i umożliwia użycie dużej siły podczas grania, bez możliwości obluzowania się czy przemieszczenia bębna.

Tomy są to małe, zamontowane najczęściej na specjalnych uchwytach (holderach) bębny. Najczęściej spotyka się rozmiary 12” i 13”. Instrumenty te po obu stronach posiadają membranę strojoną śrubami naciągowymi. Istnieje pewna zasada: im mniejszy bęben, tym wyższy dźwięk możemy osiągnąć grając na nim.

Floor tom to największy z tomów. Zawiesza się go w powietrzu  opierając jedynie na specjalnych, małych nóżkach. Wydaje on zdecydowanie niższy dźwięk od opisywanych wcześnie tomów, jego wymiary są również większe – najczęściej są to 14” i 16”. Największe floor tomy dochodzą do 18”.

Centrala jest najbardziej rozpoznawanym bębnem. Jest największa z całego zestawu perkusyjnego. To na niej często widnieje logo danego zespołu muzycznego. Centrala nazywana jest również bębnem basowym a to za sprawą bardzo niskich dźwięków jakie wydaje. Jest to jedyny bęben ustawiony w pozycji poziomej – leżącej.

Jako jedyny podczas gry nie jest uderzany pałkami, lecz specjalnym bijakiem, zamontowanym w pedale, który kontroluje się za pomocą stopy. Centrale są dużymi bębnami, najczęściej mają 18”, 20”, 22” lub 24” średnicy.

 

Hardware - czyli statywy, stołek i stopa

Pod tym pojęciem kryją się metalowe elementy będące dodatkami do perkusji. Bez nich żadna perkusja nie zadziała prawidłowo. Do hardware zaliczają się wszelki statywy, stołek oraz stopa. Statywy dzielą się na modele łamane, proste oraz specjalne, dedykowane do Hi-hata.

Modele łamane dają możliwość regulowania konta nachylenia ramienia. Dzięki temu precyzyjnie ustawimy dany talerz w miejscu preferowanym przez perkusistę.

Statywy proste natomiast to zwykłe statywy pod talerze. Nie posiadają opcji pochylenia ramienia. Są to idealne rozwiązania dla małych przestrzeni.

Statyw do Hi-hat przeznaczony jest tylko i wyłącznie do tego talerza. Jego konstrukcja nie pozwala na zamocowanie na nim innego instrumentu. Statyw składa się z pedału bezpośrednio kontrolującego opuszczanie i podnoszenie się górnego elementu.

Stołek zapewniać musi perkusiście wygodne i komfortowe siedzenie. Składa się on z miękkiego siedziska oraz rozkładanych nóżek. Ważne jest, by konstrukcja stołka była jak najbardziej solidna.

Podobnie jak w przypadku pozostałych elementów, cena łączy się z jakością - czym lepsze siedzisko, tym droższy stołek. Na rynku możemy spotkać bardzo różne konstrukcje stołków. Ważne jest, by odnaleźć taki, który zapewni komfort i wygodę podczas wielu godzin ćwiczeń.

Stopa jest mechanizmem, który umożliwia wydobywanie dźwięków z największego bębna basowego (hardware). Stopa składa się z platformy, łańcucha oraz bijaka (młotka uderzającego bezpośrednio w bęben).

Spotyka się stopy pojedyncze oraz podwójne, które dają możliwość szybkiego grania dzięki podwójnym bijakom kontrolowanym obiema nogami osoby grającej.

Profesjonalna perkusja to spory wydatek, ale wart swojej ceny

 

Naciągi perkusyjne - jak wybrać?

Dobre naciągi to dobre brzmienie bębnów. Często wymiana tych elementów na nowe sprawia, że dźwięk poprawia się na tyle, że nie musimy inwestować w nowe instrumenty.

Wybór odpowiednich naciągów jest bardzo indywidualną sprawą. Zależy od stylu gry oraz od sposobu i siły uderzania. Różne naciągi mają różną wytrzymałość. Istnieją modele pojedyncze i podwójne. Czym się od siebie różnią?

Naciągi pojedyncze, inaczej jednowarstwowe, mają zdecydowane brzmienie, które wynika z dużej elastyczności materiału. Mają cienkie membrany, które grają głośno, otwarcie i jasno. Naciągi takie dają wyższe dźwięki i mają większy pogłos niż modele podwójne. Charakteryzują się długim wybrzmiewaniem. Naciągi takie preferowane są przez muzyków grających głównie jazz i muzykę akustyczną.

Naciągi podwójne, czyli dwuwarstwowe, mają bardziej przytłumiony, spokojny dźwięk. Są przy tym cichsze, charakteryzują się jednak wysoką wytrzymałością i możliwością strojenia w niskich rejestrach. Membrany takie brzmią ponadto krócej od pojedynczych.

Naciągi podwójne preferowane są przez muzyków rockowych i metalowych, ale także osoby grające pop czy funk. Idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ważny jest niski dźwięk strojenia bębnów, selektywność oraz wytrzymałość.

Inną klasyfikacją jest podział ze względu na rodzaj powłoki. Rozróżniamy membrany przezroczyste oraz powlekane.

Naciągi przezroczyste czyli clear mają membrany o jasnym, wyrazistym dźwięki, cechujące się otwartym brzmieniem i długim wybrzmiewaniem,

Naciągi powlekane (coated) natomiast mają membranę o szorstkiej, najczęściej białej i nieprzezroczystej powierzchni. Dają one ciepłe brzmienie o krótkim wybrzmiewaniu.

 

Najlepsze pałki perkusyjne

Mogą różnić się między sobą rodzajem drewna, z którego są wykonane, grubością oraz główkami. Najczęściej wykonuje się je z drewna grabu, brzozy, dębu i hikory, uznawanej za najtrwalsze.

Można wyróżnić modele werblowe, pałki do kotłów oraz najbardziej popularne - dedykowane do gry na zestawach. Pałki grubsze lepiej sprawiają się w muzyce cięższej, gdzie wykonuje się mocniejsze uderzenia. Najpopularniejszymi rozmiarami są 5A oraz 5B.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry