0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Gitara, perkusja, a może skrzypce? Jaki instrument wybrać dla dziecka?

Gitara, perkusja, a może skrzypce? Jaki instrument wybrać dla dziecka?

Większość dzieci przejawia talent do muzyki. Niektóre lubią grać na zabawkowych instrumentach, inne wolą nucić lub śpiewać ulubione piosenki. Warto dostrzec, co dziecku wychodzi i pielęgnować jego zainteresowania. Może to stać się początkiem kariery światowej sławy muzyka lub zwyczajnie da dziecku sporo frajdy i przyjemności. Jaki więc instrument wybrać dla dziecka? Gitarę, perkusję, pianino, a może skrzypce?

 

 

Jaki instrument dla dziecka?

Już na wczesnym etapie warto zapoznać dziecko z zabawkowymi instrumentami. Rolą rodziców jest przyglądanie się, jakie dźwięki wywołują radość u dzieci. Niektóre będą wolały uderzać w perkusję, inne będą pochłonięte stukaniem w klawisze. Trzeba uważnie obserwować dziecko, by przekonać się, co sprawia mu frajdę. Jeśli jednak nie jest one zainteresowane graniem na żadnym instrumencie, nie ma sensu go do tego zmuszać, ponieważ odbierze mu to całą radość, a przecież pasja ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jakie zatem instrumenty najczęściej wybierają dzieci i rodzice?

 

Gitara

Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów wybieranych przez dzieci. Chociaż jest kilka rodzajów tego instrumentu, wszyscy zaczynają zazwyczaj od gitary akustycznej, czyli tej najmniej skomplikowanej. Naukę gry rozpocząć można właściwie w każdym wieku. Wśród korzyści wynikających z grania na tym instrumencie wymienia się naukę logicznego myślenia, rozwój zdolności manualnych, a także kreatywności.

Czerwona gitara

Gitary akustyczne produkowane są w różnych wymiarach, dlatego z łatwością można dopasować je do wieku dziecka. Są także atrakcyjne wizualnie, mogą być kolorowe lub w różne wzory. To także sprzyja nauce i zachęca dziecko do gry na instrumencie. Ponadto, gitary są w pełni mobilne. Można je wszędzie ze sobą zabierać i grać np. w ogrodzie. Dzieci bardzo lubią te instrumenty, ponieważ szybko słychać na nich efekty wynikające z nauki, nawet jeśli nie trwa ona zbyt długo.

 

Skrzypce

Dużą popularnością cieszą się także instrumenty smyczkowe, zwłaszcza skrzypce. Naukę gry na tym instrumencie mogą rozpocząć dzieci, które mają nawet mniej niż 6 lat. Skrzypce, podobnie jak gitary, produkowane są w różnych rozmiarach. Bez problemu można znaleźć model, który dopasowany będzie do wieku dziecka. Wybór takiego instrumentu wypracuje w najmłodszych melodyjność, ale i koordynację ruchową. Dzięki graniu na skrzypcach dzieci nie tylko posiądą nową umiejętność, ale także staną się wrażliwe na muzykę i nauczą się chłonąć dźwięki całym ciałem.

Skrzypce

Warto wiedzieć, że nauka gry na skrzypcach jest dosyć żmudna. Dzieci mogą szybko się zniechęcać brakiem efektów. Potrzeba więc wielu lekcji i przygotowań, by nauczyć się sprawnie grać na tym instrumencie. Nieocenione są tutaj prywatne zajęcia z nauczycielem gry na skrzypcach.

 

Pianino/fortepian

Pianino to jedno z ulubionych instrumentów klawiszowych wśród dzieci. Gry na nim mogą uczyć się maluchy, które nie ukończyły jeszcze 6. roku życia. Warto rozpocząć od gry na keyboardzie. W porównaniu do innych instrumentów nie jest on drogi i, co najważniejsze, wiele można nauczyć się na nim samemu. Większość modeli ma wgrane dźwięki innych instrumentów, dzięki czemu maluch może mieć styczność z pierwszym komponowaniem melodii. Ponadto, nauka konkretnej piosenki może odbywać się na zasadzie podążania za podświetlanymi klawiszami, co jest dobrym startem dla dzieci, które chcą rozpocząć przygodę z pianinem lub fortepianem.

 

Perkusja

Perkusja to instrument dla dzieci, które mają świetne poczucie rytmu, a przy tym są bardzo energiczne. Nauka gry pomoże rozładować nadmierną energię, a przy tym wzmocni rozwój koordynacji ruchowej, logicznego myślenia oraz kreatywności. Trzeba jednak liczyć się z tym, że perkusja wydaje wiele mocnych dźwięków, co może nie być mile widziane wśród sąsiadów lub nawet współlokatorów, dlatego też lepiej uczyć się gry na tym instrumencie w odizolowanym miejscu. Dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie jakiegoś pomieszczenia na małe studio, w którym dziecko będzie mogło uczyć się gry na perkusji. Takie pokoje z łatwością można wyciszyć, dzięki czemu dźwięki nie będą przedostawały się do innych pokojów lub sąsiednich mieszkań.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry