0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Carcassonne - jakie dodatki do gry wybrać?

Carcassonne - jakie dodatki do gry wybrać?

Nowoczesne planszówki stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Często spotykamy je w knajpach, by móc umilić sobie czas. Jednak chętnie kupujemy je też do domu, by pograć w nie całą rodziną. W takich wypadkach należy wybrać grę, przy której nie będą nudzić się zarówno dzieci, jak i dorośli. Carcassonne jest właśnie tego rodzaju rozrywką. Podstawowa jej wersja jednak z czasem się nudzi i wtedy warto pomyśleć o dodatkach. Jest ich naprawdę sporo, więc postaramy się Was przez nie przeprowadzić, byście mogli dokonać najbardziej odpowiedniego dla Was wyboru.

Polacy pokochali gry planszowe. Coraz częściej kupujemy je, by spędzać czas ze swoimi znajomymi i dziećmi. Możemy w ten sposób rozwijać umiejętności logicznego i kreatywnego myślenia, bawiąc się przy tym doskonale. Gra Carcassonne zyskuje kolejnych fanów. Przekonajcie się, dlaczego tak jest.

 

Carcassonne - na czym polega gra?

Carcassonne to familijna gra strategiczna, która nie posiada tradycyjnej planszy. Gracze tworzą ją dopiero w trakcie rozgrywki za pomocą kwadratowych kart, które nazywane są kafelkami. W ten sposób powstają rzeki, pola, miasta czy klasztory. Za stworzenie poszczególnych części gracze otrzymują punkty. Zdobywa je jednak osoba, która stoi w tym czasie na danym terenie.

Sama gra powstała w roku 2000 w Niemczech, a jej nazwa pochodzi od miasta w południowej Francji, w którym zachowało się wiele średniowiecznych fortyfikacji.

Gra planszowa to idealny pomysł na rodzinne popołudnie

W jakie dodatki warto zainwestować?

W przypadku gry Carcassonne mamy do czynienia z wieloma dodatkami. Niektóre z nich zmieniają naprawdę wiele, inne są raczej ciekawym uzupełnieniem. W tym poradniku zajmiemy się jednak tymi rozszerzeniami, które w znaczący sposób wpływają na rozgrywkę:

 • Karczmy i katedry - to jeden z bardziej popularnych dodatków, który zdecydowanie wydłuża rozgrywkę. Dostajemy tu aż 18 nowych kart terenu z tytułowymi karczmami i katedrami. Dzięki tym kafelkom jesteśmy w stanie wyżej punktować swoje tereny, dzięki czemu rozgrywka staje się jeszcze bardziej pasjonująca. To rozszerzenie pozwala też na to, by do gry dołączył 6 gracz.

 • Kupcy i budowniczowie – w tym dodatku otrzymujemy dodatkową pomoc w postaci pionków budowniczych, które umożliwiają nam znacznie szybsze budowanie. Znaleźć tu możemy również pionki świnek, dzięki którym zdobywamy większą ilość punktów na obszarach łąk. Bardzo fajnym urozmaiceniem jest fakt, że możemy zbierać różnego rodzaju towary, takie jak beczki wina czy kłosy zboża.

  Jest to dodatkowy sposób na zwiększenie liczby punktów. Gadżeciarze będą też zadowoleni z powodu woreczka na kafelki, który ułatwia losowanie kart i ich późniejsze przechowywanie. W podstawowej wersji gry go niestety nie ma.

 • Księżniczka i Smok – jeśli lubimy elementy fantasy, to jest to zdecydowanie ważny dodatek dla nas. Tytułowa księżniczka potrafi oczarować każdego rycerza, który opuści dla niej miasta, zdobywając znacznie mniej punktów. Smok natomiast zieje ogniem i zjada naszych poddanych.

  Jeśli jednak mamy odpowiednie karty, to jesteśmy w stanie nim pokierować tak, by działał na niekorzyść naszych przeciwników. Do obrony przed tymi dwiema plagami mamy na szczęście pionek wróżki.Dodatek wprowadza spory element rywalizacji, więc być może nie jest on najlepszy dla młodszych graczy.
   
 • Wieża – otrzymujemy tutaj wysoką wieżę z tektury, w której możemy przechowywać swoje karty. W zestawie znajdują się też drewniane klocki, które spodobają się wszystkich, których pasjonuje konstruowanie budowli. Za ich pomocą możemy bowiem stworzyć kolejne wieże, w których przetrzymywać będziemy zniewolone pionki przeciwników.

 • Mosty, Zamki i Bazary – jeśli podobają się Wam trójwymiarowe elementy jak z poprzedniej części, to również ten dodatek skradnie Wasze serca. Pojawiają się tu bowiem solidne, drewniane mosty, które zdecydowanie poprawiają wygląd gry, a także pozwalają na budowanie dróg w miejscach, w których to było do tej pory niemożliwe

  W tej części znajdujemy też zamki, które pozwalają na zdobycie większej ilości punktów. Są jednak dosyć małe i nie prezentują się aż tak spektakularnie jak mosty. Na bazarach można wymieniać się kafelkami. Wymaga to jednak odpowiedniego przemyślenia strategii.

Dodatków jest znacznie więcej i warto rozszerzać swoja podstawową wersję gry, by przynosiła nam więcej przyjemności. W tym miejscu opisaliśmy jedynie te sprawdzone i najważniejsze. Można jednak eksperymentować i szukać nowych rozszerzeń. W internecie możecie też znaleźć mini-dodatki, które również są bardzo interesujące. Zwróćcie uwagę na: Maszyny latające, Kurierów czy Promy. Miłego grania!

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry