0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Program Mieszkanie dla Młodych - dla kogo i na jakie mieszkanie?

Program Mieszkanie dla Młodych - dla kogo i na jakie mieszkanie?

Posiadanie własnego domu lub mieszkania jest marzeniem każdej osoby. W większości przypadków wynajem jest nieopłacalny, a jeszcze jakiś czas temu banki niechętnie decydowały się przyznać kredyt hipoteczny osobom młodym. Jednak pojawienie się programu Mieszkanie dla Młodych wszystko zmieniło, dlatego sprawdź jakie warunki należy spełnić, aby do niego przystąpić.

 

Czym jest MdM?

Mieszkanie dla Młodych jest programem rządowym, który ma na celu wsparcie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania lub domu rodzinnego. MdM zaczął funkcjonować 1 stycznia 2014 roku, a o dofinansowanie można starać się do 30 września 2018 roku. W początkowej wersji dozwolony był wyłącznie zakup mieszkania z rynku pierwotnego, natomiast nowelizacja przepisów wprowadziła możliwość nabycia „dowolnej nieruchomości mieszkalnej”. Co to w praktyce oznacza? Zakup lokum zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ten zapis sprawił, że jeszcze więcej młodych ludzi zdecydowało się na zakup własnych czterech kątów. Co ważne, skorzystanie w programu Mieszkanie dla Młodych jest równoznaczne z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego – o dofinansowanie nie mogą starać się osoby, które w całości chcą dokonać zakupu przy pomocy wkładu własnego.

Nowe mieszkanie w Warszawie

 

Kto może skorzystać z MdM?

Z programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby do 35 roku życia, zarówno single, jak i małżeństwa. Przy czym w przypadku małżeństw, decydujący będzie wiek młodszego małżonka. Jest jednak jedno ograniczenie - przystępujący do programu nie mogą posiadać (obecnie lub w przeszłości) innego mieszkania.

Na mniej restrykcyjne warunki możesz jednak liczyć, jeśli zajmujesz się wychowaniem minimum trojga dzieci, które są małoletnie, otrzymują zasiłek pielęgnacyjny/rentę socjalną lub dzieci lub które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia, ale nadal podejmują naukę w określonych przez ustawę ośrodkach. W takim przypadku nie obowiązują Cię ograniczenia dotyczące wieku oraz warunek nie posiadania innego mieszkania.

Jeśli będziesz myśleć nad przystąpieniem do programu, musisz liczyć się również z tym, że zaciągany przez Ciebie kredyt musi wynosić przynajmniej 50% ceny mieszkania, a minimalny okres spłaty długu wobec banku wynosi 15 lat. Istnieje także zapis określający maksymalną wysokość ceny nabywanego mieszkania, jednak jest to zależne od konkretnej lokalizacji, więc koniecznie sprawdź to przed przystąpieniem do poszukiwań wymarzonego lokum.

 

Jakie mieszkanie możesz kupić w ramach programu MdM?

Dzięki nowelizacji programu, w ramach Mieszkania dla Młodych można zakupić mieszkanie lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Liczyć będzie się również wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej wypłacany na podstawie umowy o budowę lokalu. Co ciekawe, mieszkaniem jest w tym przypadku zarówno lokal mieszkalny, jak i dom jednorodzinny.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Kluczową kwestią będzie również wielkość mieszkania, która nie może przekroczyć 75 m kw. w przypadku lokalu mieszkalnego oraz 100 m kw. w przypadku domu. Także i w tej sytuacji, rodziny wielodzietne, mogą liczyć na pewne ulgi. Jeśli posiadasz min. troje dzieci, możesz pozwolić sobie na zakup mieszkania o wielkości 85 m kw. lub domu o łącznej powierzchni 110 m kw. Nieistotny jest natomiast sposób, w jaki znajdziesz wymarzone mieszkanie – możesz go poszukać nawet przy pomocy portali ogłoszeniowych.

 

Jakie jest dofinansowanie w ramach MdM?

Bez względu na to, jak duży będzie lokal mieszkalny lub dom, dofinansowaniem objętym jest wyłącznie 50 m kw. lub 65 m kw. (w przypadku osób z trojgiem lub więcej dzieci) nieruchomości. A jak wysokiego dofinansowania można się spodziewać? Jeśli jesteś osobą samotną lub posiadasz współmałżonka, ale jeszcze nie macie dzieci, uzyskacie 10% dopłaty do wkładu własnego. Gdy posiadasz jedno dziecko, przyznane zostanie Ci 15% dopłaty. Jeśli wychowujesz dwoje dzieci, należy Ci się 20% dofinansowania do wkładu własnego, a 30% w przypadku minimum trójki dzieci. Natomiast gdy w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania, zostanie urodzone lub przysposobione trzecie lub kolejne dziecko, uzyskasz dodatkowe 5% dopłaty na wcześniejszą spłatę części kredytu. Trzeba tylko pamiętać, że dofinansowanie zdobyte w ramach porgramu MdM można przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup mieszkania.

 

Jak przystąpić do programu MdM?

Skoro znasz już warunki przystąpienia do programu, pewnie zastanawiasz się, co należy zrobić, aby uzyskać dofinansowanie. Jest to tak naprawdę bardzo proste, ponieważ składając w wybranym przez siebie banku wniosek o przyznanie kredytu, musisz dostarczać także pismo o dopłatę do wkładu własnego. Będzie Ci również potrzebne m. in. pisemne oświadczenie o spełnieniu wyżej wspomnianych warunków. W każdym banku procedury przyznawania kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą się od siebie nieznacznie różnić, dlatego najlepiej jest dopytać się o to w pobliskim oddziale banku. Przy czym nie wszystkie banki przystąpiły do programu – gdzie możesz wnioskować o kredyt z dofinansowaniem od MdM, sprawdzisz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Z pewnością warto skorzystać z możliwości jakie daje przystąpienie do programu Mieszkanie dla Młodych. W ten sposób można uzyskać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych dofinansowania, co pozwoli zrealizować marzenie o własnych czterech kątach.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry