0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Muzyka z płyt winylowych - czy warto kolekcjonować winyle?

Muzyka z płyt winylowych - czy warto kolekcjonować winyle?

Od niedawna zaobserwować można prawdziwy renesans płyt winylowych. Młodzi melomani wygrzebują ze strychów płyty swoich rodziców i dziadków, a także skupują je na portalach ogłoszeniowych i giełdach. Zaczęła się moda na kolekcjonowanie czarnych płyt i odtwarzanie ich na wiekowych lub nowoczesnych gramofonach. Poniżej kilka słów na temat tego nowego hobby.

 

 

Historia płyty winylowej

Płyta gramofonowa to najczęściej okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym. Wynaleziona została w obecnym znaczeniu przez Emila Berlinera. Pierwszy patent w USA otrzymał w 1887 i w ciągu kilku lat rozwinął technologię jej produkcji. Do Polski pierwsze płyty i gramofony trafiły już w 1899 roku. Płyty gramofonowe były wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej był to ebonit, szelak lub chlorek winylu. To właśnie temu zawdzięczana jest nazwa potoczna – płyta winylowa. Ciekawostką może być to, że produkowaną ją w wielu kolorach, jednak zdecydowanie najczęściej – w czarnym. Stąd określenie: „czarna płyta”. Dzisaj bywa określana też mianem płyty analogowej.

Płyty gramofonowe były podstawowym środkiem rozpowszechniania nagrań muzycznych od końca wieku XIX do lat 80. wieku XX. Później zostały zmarginalizowane przez zapis cyfrowy. Jednak od kilku lat pojawia się coraz więcej entuzjastów winyli, dla których nie jest najważniejsza wygoda odtwarzania, przenośność i łatwa dostępność do muzyki, ale ceremoniał puszczania jej na gramofonie.

Sprzedaż czarnych płyt rośnie. Zarówno nowych wydań, jak i historycznych. Kliencie nie poszukują już technicznych nowinek, ani najdoskonalszego dźwięku, ale wolą słuchać muzyki audio. Według niektórych to wynik faktu, że ludzie zatęsknili za fizycznymi – namacalnymi nośnikami dźwięku. Jednak można uznać, że powinny ich zainteresować płyty CD, nie gramofonowe. Jednak chodzi tu o coś więcej – fascynację tym, co retro, co ma swoją historię i jest nie popularne, a oldschoolowe.

płyta winylowa

 

Dlaczego płyty winylowe?

Wiele osób tłumaczy swój zachwyt winylami przywołując wspomnienia z czasów, kiedy były jeszcze popularne, albo odwołują się do historii rodzinnych. Wygrzebują zakurzone płyty i gramofony, rozpływają się w przeszłości.

Jeszcze inni – melomani fascynację płytami gramofonowymi – zwłaszcza tymi historycznymi, a nie nowymi wydaniami – tłumaczą, że chcą słuchać takiej muzyki, jaką tworzyli ówcześni muzycy – nie ulepszonej cyfrowo. Mają poczucie przenoszenia się do innych czasów, poznawania muzyki takiej, jaką była na etapie twórczym.

Dla wielu osób album jest nie tylko płytą, ale także obrazem – dziełem plastycznym. Faktem jest, że wiele okładek można oprawić w ramę i zawiesić na honorowym miejscu. Są też tacy, którzy uważają, że dźwięk z winyla jest inny – lepszy, niż ten z CD, nie mówiąc o odtwarzaniu go przez Internet.

Miłośnicy płyt winylowych twierdzą, że dotykają historii. Puszczając płytę na gramofonie i oglądając jej okładkę zastanawiają się, kto przed nimi wsłuchiwał się w te dźwięki przed ostanie kilka, kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt lat. Myślą o tym, jaką drogę przeszedł winyl zanim trafił w ich ręce.

Dla feteszystów nie bez znaczenia jest sam zapach płyt, a także rytuał, jaki muszą wykonać, aby je odtworzyć. Płytę taką należy też otworzyć od początku – do końca. Nie ma jak „skakać” po utworach.

Ponadto – płyty winylowe często nazywane bywają kolekcjonerskimi. Zdarza się, że cena niektórych modeli rośnie do astronomicznych kwot.

płyty gramofonowe

 

Gdzie kupić płyty gramofonowe?

Jeśli i Ty dałeś się zauroczyć modzie na płyty winylowe, zapewne zastanawiasz się, skąd je można wziąć. Oczywiście są to wciąż wydawane produkty, tak więc bez trudu można je nabyć w sklepach muzycznych. Warto jednak zaznaczyć, że nie są wcale takie tanie…

Jeżeli zależy nam na tym, aby zdobyć stare wydania, to możemy pobuszować na strychach i w piwnicach bliskich i krewnych – gdzieś na pewno są pochowane. Można używanych winyli poszukać także na portalach ogłoszeniowych. Z pewnością niejedna osoba chce się ich pozbyć i nieco na tym zarobić. Można próbować szukać płyt w antykwariatach i na różnego typu bazarach, czy giełdach staroci.

Pamiętajmy jednak, że same płyty to nie wszystko. Potrzebujemy jeszcze gramofonu. Dobrze pomyśleć o takim, który można podłączyć do kina domowego, aby móc nieco głośniej odtwarzać muzykę. To oczywiście kolejne koszty, jednak dla takiego hobby i obcowania z historią – warto.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry