0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jak kupić stary dom - 6 najważniejszych elementów do sprawdzenia

Jak kupić stary dom - 6 najważniejszych elementów do sprawdzenia

Udało się – znaleźliście w końcu ten wymarzony dom. Jesteście zachwyceni, w myślach już go urządzacie. Niestety zanim zaczniecie pakować swój dobytek, musicie nieco ostudzić swój entuzjazm. Są rzeczy, które koniecznie trzeba sprawdzić. Zwłaszcza jeśli chce się uniknąć późniejszych problemów. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać kupując stary dom.

 

 

Dom do remontu, czy odnowiony?

Wiele osób uważa, że lepiej wziąć dom wymagający kapitalnego remontu niż taki, który ktoś na własną rękę odświeżał, gdyż remont jest wtedy robiony tylko po to, by zamaskować wady starego budynku i łatwiej było go sprzedać. Musimy być podejrzliwi wobec wszelkich poprawek widocznych na ścianach na zewnątrz i wewnątrz budynku.

stary dom z cegły

 

Obejrzyj dokładnie elewację

Stan elewacji mówi nam wiele o budynku i tym, jak został wybudowany. Oglądając ją należy zwrócić szczególną uwagę na spękania i zacieki. Nasze podejrzenia powinien wzbudzić zielony nalot. Jeśli dom jest ocieplony, warto sprawdzić jaka jest grubość docieplenia, a także w jaki sposób zostało wykonane. Kluczowy jest stan opaski wokół nieruchomości. Sprawdźmy, czy ma spadek od budynku, a także czy nie porasta jej roślinność.

 

Dokonaj przeglądu instalacji

Aby móc w pełni sprawdzić instalację, warto poprosić sprzedającego o dokumentację techniczną. Rozmowa z właścicielem także jest wskazana. To ważne ze względu na to, że zazwyczaj instalacja jest ukryta. Jej naprawa lub wymiana to bardzo duże koszty.

 • W przypadku instalacji wodnej konieczne jest zlokalizowanie zaworu głównego i wodomierza. Warto także sprawdzić, z czego wykonano rury, a także – w jakim stanie jest armatura. Instalacja kanalizacyjna to równie ważna kwestia. Liczy się nie tylko to, w jaki sposób są odprowadzane są ścieki, ale także czy piony wyprowadzone są ponad dach i czy rury, które widać są w dobrym stanie.

 • Jeśli chodzi o instalację grzewczą, to najważniejsze jest źródło ciepła. Musimy sprawdzić, czy to kotłownia, piec, czy węzeł cieplny. Warto poprosić właściciela o uruchomienie instalacji, sprawdzić jak pracuje, gdzie są grzejniki i jak rozchodzi się ciepło. Najlepiej także zapytać, jakie są koszty.

 • Instalacja elektryczna powinna być sprawdzona przez elektryka. Warto sprawdzić wiele rzeczy, zwłaszcza pod swoje potrzeby – gdzie znajduje się złącze, czy moc jest wystarczająca i czy można ją zwiększyć. Źródłem wiedzy jest także tablica rozdzielcza oraz materiał z jakiego są wykonane kable.

 

Sprawdź poddasze, dach i piwnicę

W domu musi być konieczność wejścia na dach, by zobaczyć stan kominów i innych urządzeń technicznych. To nie dotyczy tylko nas, ale i osób, które są odpowiedzialne za ich konserwację. Należy sprawdzić, jakie jest pokrycie dachu i orynnowanie. Prawda jest taka, że nawet najmniejsze widoczne usterki oraz wykonane naprawy mogą być sygnałem, że z dachem dzieje się coś złego. To może wymagać nie tylko naprawy, ale nawet – wymiany.

W starym domu konieczne jest zejście do piwnicy. Na jej ścianach nie powinno być śladów wilgoci i zagrzybienia, świadczą o tym, że może nie być izolacji. Należy sprawdzić, czy metalowe elementy nie są zardzewiałe. To także dowód na dużą wilgotność albo zalanie.

dom z rynku wtórnego

 

Obejrzyj dokładnie wnętrze domu

Sprawdzenie stanu ścian i sufitów, a także stolarki okiennej i posadzek jest bardzo ważny. Wszelkie pęknięcia powinny wzbudzić nasze zainteresowanie. Mogą być dowodem na użycie kiepskiej jakości materiałów lub błędy konstrukcyjne. Jeśli w domu znajdują się schody, to warto sprawdzić, czy ich spad jest równomierny i czy są stabilne. Ich remont może być bardzo kosztowny, a nawet – naruszyć konstrukcję. Sprawdzić powinno się też parapety zewnętrzne i gzymsy, a także stan schodów zewnętrznych, balkonów i tarasów.

 

Sprawdź stan prawny nieruchomości

Nawet jeśli okaże się, że dom mimo swoich lat, jest w bardzo dobrym stanie, nie można od razu podejmować decyzji o zakupie. Należy sprawdzić także stan prawny nieruchomości. Najlepiej zacząć od księgi wieczystej i wypisu z rejestru gruntów. Warto dowiedzieć się, czy ma ważne przeglądy instalacji, a także czy wykonano go zgodnie z projektem budowlanym.

 

Przeanalizuj koszty

Jeśli dom jest w dość dobrym stanie, ale wiadomo – trzeba go odświeżyć – to warto oszacować, jaki to będzie koszt. Zwłaszcza, jeśli chce się nieco przebudować nieruchomość. Może się okazać, że sumując cenę domu i koszty remontu, wcale nie oszczędzamy. Wtedy lepiej poszukać droższego domu, ale w lepszym stanie.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry