0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

3 najlepsze gry strategiczne. W co warto grać na komputerze?

3 najlepsze gry strategiczne. W co warto grać na komputerze?

Gry strategiczne z pewnością są dobrą rzeczą. Nie chodzi tylko o to, że zapewniają godziwą rozrywkę, ale nie można przecenić ich roli, jaką pełnią w rozwijaniu naszych zdolności planowania i przewidywania. W które klasyki najbardziej warto zagrać? Które gry powinny stanąć na podium? Każdy mógłby stworzyć własną listę. Poniżej znajdziecie nasze propozycje.

 

 

Dune II: The Building of a Dynasty

O pierwszej „Dune”, strategiczno-przygodowej grze, rozgrywającej się w świecie znanym z kultowej serii powieści Franka Herberta, dziś pamiętają już chyba tylko pasjonaci. Co innego wydany w 1992 roku sequel – ten zapisał się złotymi zgłoskami w historii gier komputerowych. Co nie powinno dziwić, bo była to jedna z pierwszych strategicznych gier czasu rzeczywistego, wraz z kilkoma innymi tytułami wytyczająca nowe ścieżki w tej branży. Wpływy powstałych wtedy rozwiązań można w grach dostrzec do dzisiaj.

W „Dune II” mamy do wyboru trzy rody – Atrydów i Harkonnenów, przeniesionych wprost z kart powieści Herberta, oraz Ordosów. A stawką rozgrywki jest panowanie nad Diuną, planetą będącą jedynym we wszechświecie źródłem melanżu, najcenniejszego ze wszystkich surowców.

Warto dodać, że choć trzon jednostek i budynków, jakie możemy postawić w swojej bazie, jest taki sam dla wszystkich frakcji, to każda ma do dyspozycji jednostki właściwe tylko jej. Jeśli na przykład wybierzemy Harkonennenów nie będziemy więc mogli zastosować w walce latających ornithopterów, za to do naszej dyspozycji będą siejące zniszczenie devastatory, niedostępne innym frakcjom.

Prowadząc walkę zbrojną z konkurencyjnymi rodami, musimy jednocześnie zatroszczyć się o zbiory melanżu – to one zapewniają nam dopływ gotówki, którą możemy wymienić na nowe budynki, pojazdy i żołnierzy. Podczas zbiorów trzeba jednak uważać na grasujące w piaskach Diuny ogromne czerwie, zdolne połknąć cały pojazd wraz z jego ładunkiem.

„Dune II”, jak wspomnieliśmy, jest uważana za prekursora późniejszych gier strategicznych. Wiele rozwiązań, jakie wprowadziła do rozgrywki, nadal jest używanych, nawet w najnowszych produkcjach tego typu. Do tych najważniejszych należą: kontrola nad jednostkami i budynkami za pomocą myszki, różnorodne frakcje dysponujące unikatowymi jednostkami, hierarchiczna rozbudowa bazy, mapa terenu obejmująca jedynie odwiedzone już przez gracza tereny, konieczność zbierania surowców w celu rozbudowy bazy, a wreszcie sama strategia, opierającą się o zajmowanie wybieranych z mapy terenów.

 

Command & Conquer

Jeśli chodzi o strategie czasu rzeczywistego, również „Command & Conquer” to tytuł, który przeszedł do legendy. To on zapewnił temu gatunkowi gier popularność, wprowadzając nowe rozwiązania, powielane następnie w licznych innych produkcjach.

Do specyficznego stylu gry przyczyniły się jednak nie tylko rozwiązania dotyczące samej rozgrywki, ale również fabuła, przybliżana graczowi za pomocą filmowych przerywników rodem z kina klasy B z udziałem żywych aktorów. Może „aktorów” to określenie na wyrost – ze względu na nieduży budżet role te odgrywali bowiem po prostu pracujący nad grą programiści czy graficy.

Jak w przypadku „Dune II”, a także niezliczonych późniejszych gier strategicznych, rozgrywka opiera się na rozbudowie bazy, powiększaniu armii i budowie pojazdów, oraz zbieraniu potrzebnych surowców, a wszystko, rzecz jasna, po to, by pokonać wrogów. Misje bywają dość zróżnicowane. Niekiedy nie ma na przykład możliwości trenowania jednostek i budowy pojazdów, kiedy indziej obowiązuje limit czasowy.

seria gier Command & Conquer

Age of Empires II: The Age of Kings

Gra wydana w 1999 roku, a więc zaledwie dwa lata po pierwszej części, oddaje w ręce gracza losy trzynastu różnych cywilizacji, z których może on wybrać tę, którą będzie musiał bezpiecznie przeprowadzić na drodze od średniowiecza do renesansu. Same cywilizacje pogrupowane są w określone kręgi kulturowe. Do kręgu bliskowschodniego należą Persowie, Bizantyjczycy, Turcy i Saraceni. Krąg dalekowschodni daje nam możliwość zagrać Chińczykami, Japończykami i Mongołami. Na krąg zachodnioeuropejski składają się takie nacje jak Brytowie, Celtowie i Frankowie, z kolei wschodnioeuropejski tworzą Wikingowie, Goci i Teutoni.

By rozwijać swoją cywilizację, pozyskujemy surowce takie jak kamień, drewno, złoto i żywność. Jednostki, jakie mamy do swojej dyspozycji, to wieśniacy i żołnierze. By bronić się przed najeźdźcami, lub samemu zajmować nowe tereny, możemy korzystać z machin oblężniczych, statków czy bojowych zwierząt (na przykład słoni).

Warto wspomnieć, że do gry wydano dodatki rozszerzające jeszcze jej świat. Dodatek „The Conquerors” daje nam możliwość grania nowymi cywilizacjami, takimi jak Aztekowie, Majowie, Hunowie, Koreańczycy czy Hiszpanie. Pojawiły się też nowe kampanie, pozwalające nam pokierować losami takich historycznych postaci jak Attyla czy Montezuma.

„The Forgotten”, będący początkowo produkcją fanowską, ale ostatecznie wydany jako oficjalny dodatek, rozbudował uniwersum „Age of Empires” między innymi o Hindusów, Inków i Słowian. Wreszcie dodatek „The African Kingdoms” umożliwił nam kierowanie losami cywilizacji Czarnego Lądu, takimi jak choćby Etipczycy, Berberowie czy Malijczycy.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry