0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Jakie książki dla młodzieży? 7 najlepszych powieści dla nastolatków

Jakie książki dla młodzieży? 7 najlepszych powieści dla nastolatków

Czy młodzież czyta? Zdecydowanie tak! Tylko mniej chętnie sięga po szkolne lektury, za to potrafi godzinami, nawet po nocach, zaczytywać się w ulubionych powieściach przygodowych lub fantastycznych. A jakich jest 7 najlepszych powieści dla nastolatków? Sprawdź to!

 

 

1. Seria Harry Potter - J. K. Rowling

Seria o Harrym Potterze stworzona przez brytyjską pisarkę jest zdecydowanie absolutnym hitem wśród młodzieży. I chociaż pierwsza część ukazała się w Polsce w 2000 roku, a ostatnia w 2008 roku, to emocje związane z przygodami młodego czarodzieja nie opadają, a nastolatkowie potrafią po kilka razy czytać te same powieści.

Seria Harry Potter

Ponadto rok 2016 jest rokiem szczególnym dla Potteromaniaków, gdyż ukazał się dramat Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Został on stworzony na podstawie sztuki teatralnej napisanej przez Jacka Thorne’a w oparciu o historię stworzoną przez Rowling. I choć opinie na temat tej pozycji bywają skrajne, to jednak znać ją wypada.

Pojawiły się też wznowienia całej serii z nową, atrakcyjną okładką. Od roku w Polsce można kupić również bogato ilustrowaną wersję książki Harry Potter i Kamień filozoficzny – to prawdziwa gratka dla młodych bibliofilów i jednocześnie idealny pomysł na prezent dla nastolatka.

 

2. Cykl Cmentarz Zapomnianych Książek - C. R. Zafon

Cień wiatru, Gra anioła oraz Więzień nieba to powieści o tajemniczym wydźwięku, których akcja toczy się w mrocznej Barcelonie. C. R. Zafon doskonale oddaje klimat Hiszpanii, a jego książki stały się dla nastolatków inspiracją do tworzenia map podróży po Barcelonie według Zafona.

Seria książek dla młodzieży Zafona

Mówi się także o tym, że pojawi się kolejna część w ramach cyklu Cmentarza Zapomnianych Książek, jednak data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

 

3. Igrzyska śmierci - Suzanne Collins

Książki Suzanne Collins zyskały popularność dzięki swojej ekranizacji. I choć mówi się, że jest to powieść dla młodzieży z gatunku fantastyki/science-fiction, to także starsi czytelnicy chętnie po nią sięgają. Główną bohaterką jest Katniss Everdeen, która została zmuszana do uczestnictwa w Głodowych Igrzyskach oraz do krwawej walki o przetrwanie.

Trylogia Igrzyska Śmierci

O jej losie, oraz innych mieszkańców totalitarnego państwa Panem, można przeczytać w trzech częściach: Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia oraz Kosogłos.

 

4. Osobliwy dom Pani Peregrine - Ransom Riggs

Osobliwy dom Pani Peregrine to kolejna książka należąca do literatury fantastycznej, tak lubianej przez nastolatków. Opowiada o historii Jakuba, który chce odkryć tajemnice swojego zmarłego dziadka, który w dzieciństwie opowiadał mu bajki o osobliwych dzieciach. Prawdziwa przygoda zaczyna się wtedy, kiedy dziecięce baśnie okazały się być rzeczywistością…

Także Osobliwy dom Pani Peregrine doczekał się swojej ekranizacji, a reżyserem, który podjął się tego zadania, jest… Tim Burton! Jak nikt potrafi przenieść na ekran osobliwość oraz tajemniczość tej powieści…

Młodzież równie chętnie sięga po kolejne części Osobliwego domu Pani Peregrine: Miasto cieni oraz Biblioteka dusz.

 

5. Seria Jeżycjada – Małgorzata Musierowicz

Małgorzata Musierowicz, wspaniała polska pisarka książek dla młodzieży, dotychczas wydała 21 powieści w ramach serii Jeżycjada. Są to pełne ciepła i poczucia humoru opowieści o roztrzepanej rodzinie Borejków oraz o ich przyjaciołach. Historie wszystkich bohaterów przeplatają się ze sobą i kto choć raz ich „poznał”, nie potrafi się z nimi rozstać – o czym świadczy fakt, że kolejne książki tej autorki nadal są rozchwytywane.

Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz

Trzeba jednak zaznaczyć, że po Jeżycjadę najchętniej sięgają nastoletnie dziewczęta, rzadziej chłopcy. Może to dlatego, że w większości przypadków na pierwszym planie są bohaterki, a nie bohaterzy.

 

6. Księga Cmentarna – Neil Gaiman

Neil Gaiman to amerykański powieściopisarz, który tworzy komiksy oraz powieści dla nastolatków. Jedną z najbardziej znanych jest Księga cmentarna – historia o chłopcu imieniem Nik, który został przygarnięty przez cmentarne duchy… Niesamowita lekkość w prowadzeniu narracji oraz mroczny humor sprawiają, że jest to jedna z ulubionych książek nastolatków.

Księga cmentarna Gaimana
 

Warto wspomnieć, że inna powieść dla młodzieży tego autora, została zekranizowana przez Matthew Vaughn - Gwiedny pył.

 

7. Złodziejka książek – Markus Zusak

Ostatnią propozycją powieści dla nastolatków jest Złodziejka Książek Markusa Zusaka. Fabularnie jednak odbiega od wcześniejszych książek, ponieważ opowiada o historii Liesel, tytułowej złodziejki książek, która trafiła do przybranej rodziny w czasach nazistowskich Niemczech.

Złodziejka Książek Markus Zusak

Liesel ponad wszystko pragnie posiadać oraz czytać książki, dlatego zdobywa je każdym sposobem, nawet wyciągając z płonącego stosu… A jej życie zmienia się, gdy przybrani rodzice przygarniają Żyda…

To magiczna, pięknie napisana opowieść, która może skłonić nastolatków do zainteresowania się okresem II wojny światowej. I choć nie można jej oczywiście rozpatrywać w kontekście prawdy historycznej, to doskonale oddaje nastrój tamtych czasów.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry