0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Wynajem maszyn budowlanych – na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania koparki, żurawia lub dźwigu?

Wynajem maszyn budowlanych – na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania koparki, żurawia lub dźwigu?

Wynajem maszyn budowlanych, choć jest kosztowny, wcale nie musi być skomplikowany. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wybierania maszyny oraz podpisywania umowy z wypożyczalnią.

 

 

Czy trzeba posiadać uprawnienia do obsługi wypożyczonych maszyn budowlanych?

Warto zacząć od wyjaśnienia kwestii podstawowej: czy trzeba posiadać uprawnienia do obsługi wypożyczonych maszyn budowlanych? Bez względu na to, czy pojazd został zakupiony, czy wypożyczony, operator musi mieć niezbędne uprawnienia, wydawane najczęściej przez Urząd Dozoru Technicznego (wcześniej należy przejść kurs oraz zdać egzamin, np. z obsługi żurawia lub dźwigu).

Choć to może wydawać się oczywiste, należy jeszcze pamiętać, że nawet na podnośnik lub wózek widłowy trzeba mieć uprawnienia UTB (Urządzenia Transportu Bliskiego). Co więcej, często firmy wypożyczające maszyny budowlane wymagają przedstawienia zaświadczenia od operatorów, którzy będą pojazd obsługiwać.

Koparkołaowarka na wynajem

 

Oferta wynajmu maszyn na budowę

Oferta wypożyczalni maszyn na budowę jest bardzo szeroka. Firmy lub osoby prywatne mają możliwość wynajmu m.in. koparek, dźwigów, żurawi, podnośników, podestów wolnobieżnych, agregatów prądotwórczych, betoniarek, ładowarek, masztów oświetleniowych, a nawet rusztowań, ogrodzeń i narzędzi budowlanych.

Ze względu na to, że jest to niezwykle drogi sprzęt, podatny na uszkodzenia, jego wypożyczenie jest kosztowne. Dlatego warto wcześniej zaplanować wszystkie prace i wynająć maszynę na określony etap budowy – trzeba jednak wcześniej podpisać umowę rezerwacyjną, aby mieć pewność, że w danym czasie pojazd będzie dostępny.

A gdzie szukać takich ofert? Oczywiście w internecie. Można przejrzeć strony internetowe poszczególnych wypożyczalni, gdzie dostępny jest cennik oraz formularz kontaktowy umożliwiający rezerwację pojazdu lub skorzystać z serwisów ogłoszeniowych, gdzie często swoje anonse wystawiają mniejsze firmy, oferujące korzystniejsze ceny. Na Sprzedajemy.pl kategorię Wynajem maszyn i urządzeń można znaleźć w dziale Usługi do firm.

Podest na budowę do wypożyczenia

 

Wypożyczenie pojazdów budowlanych – podstawowe informacje

W zależności od tego, czy do wypożyczalni zgłasza się osoba prywatna, czy firma, konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów. W przypadku osoby fizycznej jest to dowód osobisty, ważny paszport lub prawo jazdy. Firmy najczęściej muszą dostarczyć kserokopie dokumentów REGON, NIP oraz wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Jeśli do obsługi maszyn wymagane jest posiadanie konkretnych uprawnień, wypożyczający może żądać ich pokazania, by mieć pewność, że pojazd będzie we właściwy sposób użytkowany.

Jakie inne zasady mogą obowiązywać? Wypożyczalnia przekazuje wypożyczającemu instrukcję prawidłowej i bezpiecznej obsługi sprzętu. Ponadto powinien zostać stworzony spis przekazywanych sprzętów: nie tylko pojazdu właściwego, ale także osprzętu oraz dodatkowego wyposażenia. Każde wydawane urządzenie musi być czyste oraz sprawne technicznie, dlatego warto to sprawdzić, gdy dochodzi do finalizacji transakcji. Natomiast wypożyczający ma stosować się do instrukcji, odpowiada też za wszelkie szkody, które wynikły z jego winy. Ponadto musi zabezpieczyć maszynę przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Najemca przed umową określa, jakie jest miejsce użytkowania oraz sposób zastosowania sprzętu. W przypadku, gdy np. jednocześnie zajmuje się nadzorem budowy w dwóch różnych miejscach, oba muszą zostać wskazane. Gdy w trakcie okresu wypożyczenia, pojazd będzie transportowy na inną budowę, również należy o tym poinformować. W niektórych przypadkach może być nawet potrzebna na to zgoda.

Większość wypożyczalnie pojazdów i urządzeń na budowę pobiera kaucję w określonej wysokości, która zwracana jest po zakończeniu trwania umowy, ale tylko w przypadku, gdy nie doszło do żadnych uszkodzeń.

Wynajem może być krótkoterminowy, wtedy obowiązuje stawka dobowa oraz długoterminowy – rozliczany jest w trybie miesięcznym.

 

Jak widzisz, jest wiele kwestii, na które musisz zwrócić uwagę. Dlatego zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zapoznaj się dokładnie z umową wynajmu oraz porównaj stawki u konkrencji – w naszym serwisie znajdziesz wiele ogłoszeń dotyczących wypożyczenia maszyn budowlanych, dzięki czemu łatwiej uda Ci się znaleźć ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry