0
Zaloguj się
Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? zarejestruj się »

Wędkarstwo dla początkujących. Od czego zacząć łowienie ryb?

Wędkarstwo dla początkujących. Od czego zacząć łowienie ryb?

Szukasz hobby dla siebie i zastanawiasz się nad wędkarstwem? Nie wiesz jednak od czego zacząć łowienie ryb? Jaką wiedzę musisz mieć? Jakim sprzętem dysponować? Podpowiadamy.

 

 

Wędkarstwo dla początkujących

Najważniejsze na samym początku są przepisy. Warto się z nimi zapoznać, jeśli chce się łowić ryby. Do wyboru są łowiska komercyjne i należące do Polskiego Związku Wędkarstwa. W przypadku pierwszym – trzeba zapłacić za wstęp, a w drugim – należy mieć kartę wędkarską i pozwolenie na łowienie, czyli opłacać składki członkowskie.

Przepisy to nie wszystko. Warto sięgnąć do fachowej literatury na temat wędkowania, porozmawiać z doświadczonymi wędkarzami. Wiedzy szukać można też w internecie na tematycznych serwisach, forach.

Na początku warto mieć w sobie trochę pokory i nie porywać się na wędkarstwo „profesjonalne”. Najpierw trzeba nauczyć się podstaw. W tym celu dobrze jest skorzystać właśnie z porad osób doświadczonych i poradników, które w prosty sposób wskazują, jak zacząć.

 

Jaką wędkę kupić?

Nie ma więc sensu kupować nowych, kosztownych, dobrze wyposażonych wędek, gdy nie wiadomo, jak ich użyć. Zdecydowanie lepiej postawić na początek na najprostszą. Taką, która składa się z haczyka, linki i wędziska, a także obciążenia i spławika.

Dlaczego tylko tyle? Chodzi o naukę optymalnego wykorzystywania elastyczności kija podczas holowania ryby. Z kołowrotkiem o to trudno. Jeśli chodzi o typ wędki to może być to bat lub match na duże odległości. Dobre wędziska oferują marki Shimano, Okuma,Abu Garcia i Daiwa.

Pierwsza wędka nie powinna być też zbyt długa. Najlepiej, by miała poniżej 3 metrów. Co więcej, pierwsza wędka nie może być zbyt sztywna. Czy będzie jednoczęściowa, czy składana – zależy od preferencji.

wędka czerwona

 

Jak wybrać kołowrotek?

Pierwszy kołowrotek nie powinien być zbyt kosztowny. Przecież będzie służył do nauki. Czasami udaje się kupić nieco starsze modele kołowrotków w bardzo atrakcyjnych cenach.

Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim kołowrotek powinien mieć średni rozmiar, stałą i zapasową szpulę i jak najwięcej łożysk, najlepiej metalowych, gdyż one decydują o sprawnej pracy całego elementu. Musi też pracować cicho i sprawnie.

kołowrotek

 

Jaka żyłka do wędki?

Oczywiście, że na początku należy też dobrze dobrać żyłkę. Najlepiej, żeby miała większą średnicę, np. 0,2 mm. Mocniejsza żyłka pozwoli na łatwiejsze holowanie. Powinna też po zgięciu szybko wracać do pierwotnej formy. Wbrew pozorom wędkarstwo dla początkujących nie jest tak łatwe jakby się wydało. Zdarza się, że żyłka się poplącze lub zarzuci się ją w krzaki. Zdecydowanie lepiej jest więc, gdy jest ona nieco grubsza. Dobrze jest też mieć nieco większy zapas żyłki, by w takich okolicznościach móc sobie poradzić.

 

Na co zwrócić uwagę kupując haczyki?

Przede wszystkim nie warto oszczędzać na haczykach. Złe będą się rozginać, pękać, tępić. Najlepiej więc kupić haczyki sprawdzonych marek. Muszą być wykonane z dobrych materiałów, nie mogą być zaokrąglone na grocie. Najlepiej zapytać o polecane haczyki znajomych, którzy już łowią lub sprzedawców w sklepach. Oczywiście dobrze jest kupić różne i je przetestować.

 

Co przyda się podczas wędkowania?

Wędka, kołowrotek, żyłka i haczyk to nie wszystko, co przyda się podczas wędkowania. Warto kupić sobie również podbierak. Jaki? Jest ich mnóstwo do wyboru. Z pewnością, jak to zwykle bywa – nie warto kupować najtańszego podbieraka z dostępnych na rynku. Długo nie posłużą. Nie ma też co przepłacać. Istotne, by rękojeść nie uginała się pod ciężarem ryby. To do gatunku, jaki chce się łowić, należy dopasować podbierak.

Ciężarki i spławiki to kolejne elementy wędkarskiego wyposażenia, o którym nie można zapomnieć. Dzięki nim możliwe jest właściwe łowienie. Jednak to nie wszystko.

Z pewnością warto zakupić podpórki na wędkę, najlepiej z sygnalizatorem, chociaż może niekoniecznie od razu.

Siatka na ryby również się przyda, zwłaszcza gdy łowy będą obfite. Niezbędna jest też przynęta.

Wszystko pochować trzeba w pokrowcach i skrzynkach. Im więcej przegródek mają, tym lepiej.

Dla własnego komfortu powinno się kupić również kalosze, najlepiej wodery. Nie można zapomnieć o odzieży, w tym o kamizelce pełnej funkcjonalnych przegródek.

Siedzisko, a najlepiej fotel i zadaszenie to sprawy drugorzędne, ale podczas oczekiwania na rybę w okolicznościach przyrody – niezbędne.

Może Cię również zainteresować

 • O nas

 • Bezpieczenstwo

 • Pomoc

 • Poradnik kupującego

 • Blog

 • Mapa kategorii

 • Ogłoszenia archiwalne

 • Media

 • Reklama

 • Praca

 • Kontakt

Copyright © 2011-2018 Sprzedajemy.pl Sp. z o.o. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.

Przewiń do góry